• BIST 106.991
  • Altın 152,004
  • Dolar 3,6781
  • Euro 4,3218
  • Kocaeli : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 18 °C

Karamürsel Belediyesi ve el sanatları…

Tarık Bağdat

El sanatları bir ülkenin kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Anadolu'da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türk’lerin, Anadolu’ya yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmaktadır ve sosyo-kültürel açıdan önem taşımaktadır.
Bugün dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeye paralel olarak sosyal ve kültürel alanlarda görülen hızlı değişimler, geleneksel sanatların da ortadan kalkmasına sebep olmaktadır. El sanatlarının ortadan kalkması da insanlarda estetik duygusunu, kendi yaptığı ve iç dünyasını yansıttığı hoşlanma duygusunu ortadan kaldırmaktadır.
Bunun sonucu olarak da insanoğlunda birçok farklı hastalıklar, iç çatışmalar, yalnızlık ve beceri kaybı gibi adını saymayı unuttuğumuz faktörler ön plana çıkmaktadır.
Dünyadaki bu değişime paralel oluşan neden sonuç ilişkileri ülkemiz açısından da maalesef söz konusu olan bir tehlikeli sonuçtur. Önceleri çok yaygın ve gelişmiş olan el sanatları 20. yüzyılda eski önemini kaybetmeye başlamıştır.
Türk el sanatları Orta Asya’dan, Anadolu’ya gelene kadar ki süre de birçok yerleşim yerinden, birçok medeniyetten geçilmesi nedeni ile farklılık ve zenginlik kazanmıştır.
Dokumacılık, bakır, gümüş, demir işçiliği, çubukçuluk, çorap, dantel, iğne oyası, örgü, giysi tasarlama ve örücülüğü, çakı-bıçak yapımcılığı, takı tasarım, seramik, cam işçiliği, hat sanatları, ebru sanatı, sepet yapımı, vb en köklü el sanatlarıdır. Bunlardan bazıları giderek önemini yitirirken, bazıları da günümüzde de sürdürülmektedir.
El sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini, yansıtır hale gelerek geleneksel vasfı kazanmıştır.
Geleneksel Türk El Sanatları Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur
Geleneksel el sanatlarımıza yerel yönetimler sahip çıkmaya çalışmaktadır. Bölgemizde en büyük çalışmayı Karamürsel Belediyesi yapmaktadır.
Özellikle Karamürsel’e has sepet yapımcılığının kaybolmaması için elinden geleni yapmakta, sepet örücülüğünün tek ustası Muharrem Uzun vasıtası ile değişik zamanlarda değişik kurslar açılmasını sağlamaktadır.
Sepet yapımcılığının yanında unutulmaması için büyük gayret gösterilen diğer bir geleneksel Türk sanatı da ebru sanatıdır. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ebru sanatının hak ettiği yeri yeniden alması, ülkemizde ve dünya da gerektiği gibi tanınması için Karamürsel’in yetiştirdiği değerler olan ebru sanatı üstatları ile ebru kurs ve atölyesi açılmasına önayak olmaktadır.
Bildiğimiz gibi Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırt edilebilecek biçimde duran renk ve şekillere Ebru denir. Sanat olarak ebru, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rastgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahale edilmesiyle meydana gelen figürlerin kâğıda aktarılarak sergilenmesidir. 
Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, günümüzde daha çok çerçevelenip duvar süsü olarak kullanıldığı gibi el sanatımıza yeni teknikler eklenerek kumaşa uygulanmaya başlamasıyla gelişmesi ve ilginin artacağı değişime olanak sağlanmıştır.
Ayrıca, ebru yapmak insan ruhunu ferahlatan ve pozitif düşünceye yönlendiren bir eylem olduğu için, günümüzün stres dolu dünyasında, her gün daha fazla insanımız ebruya ilgi duymaktadır.
Ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermiştir.
Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle, gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden ebru sanatının yaşatılmasında büyük rol oynamıştır
Karamürsel Belediyesi’nin açacağı atölyeye ilginin çok olacağı şimdiden belli olmaktadır.
Ebru çalışmalarını yürütecek üstatlar ve buna olanak sağlayan Karamürsel Belediyesi sayesinde, Karamürsel halkı günün getirdiği stresten arınmayı ve pozitif düşünmeyi yaşam biçimi haline getirecektir.

Bu yazı toplam 1150 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim