• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • Kocaeli : 6 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Sakarya : 7 °C

Karamürsel Spor Salonu’nda hizmet anlayışı

Tarık Bağdat

Bildiğimiz gibi, çocukluk çağından ergenlik dönemine geçildiğinde dergi, kitap okuma, sporla uğraşma, sinemaya gidiş, güncel olaylar en ilgi çeken konulardır. Bunun sonucunda çocuklar ve gençler hayatlarına yön verirler. İlgi alanları sayesinde hayata atılımlarında disiplinli bir şekil ortaya çıkar.
Yukarıda saydıklarım içinde en önemli yapıyı da spor dalları oluşturmaktadır.
Özellikle, gençlerin toplum içinde sosyalizasyonunun en başarılı biçimde gerçekleşmesi, gence verilen ideallerin ve kültürel değerlerin gence benimsetilmesine ve bu ideal ve değerlere ulaşmayı sağlayacak olan sosyal yapı kurumlarının düzenli işleyebilmesine bağlıdır. Sadece idealler verilip de o ideallere ulaşmayı sağlayacak araçların yeterli olup olmaması, düzenli çalışıp çalışmaması üzerinde durulmazsa, sosyalizasyon süreci başarılı olamaz. Bu durumda gençler ya kendi başlarına o hedefe ulaştıracağını sandıkları sosyal yapıyı kurmaya çalışırlar ya da sadece hayallerle yaşarlar, gerçeklikten uzaklaşırlar. Gençlerin spora katılımına olanak sağlanması, aile ile olan ilişkiler, arkadaşlarıyla olan ilişkiler, medyanın rolü ve bölgesel koşullar olarak sıralanabilir. Gençlik sporlarının organizasyonunda gençlerin ilgileri ve koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer gençler iyi organize edilmiş sportif aktivitelerde yer alırlarsa kontrolleri daha kolay sağlanır.
Çocuklar ve gençler, spor sayesinde içlerinde biriken enerjilerini boşaltır. İçlerinden gelen agresif yapıyı, asi ruhu dizginlemiş olurlar.
Bunun böyle olabilmesi için, yani; anne babaya, topluma ve okul hayatına uyum sağlaması, düzenli akış olabilmesi için spor dallarının uygulayıcılarına çok iş düşmektedir.
Çocukların hayatlarına, ruhlarına en iyi yön veren spor dalları da genellikle voleybol ve basketboldur. Bu spor dallarını uygulatan birçok spor kulüpleri vardır. Karamürsel gibi güzel ve şirin bir ilçede de uygulayan kulüpler bulunmaktadır.
Tabii doğal olarak kulüpler varken kulüpleri denetleyecek, kulüplerin işleyişlerine yardım edecek, onların düzenli ve adil hizmet vermesini sağlayacak teşkilatta hiç şüphesiz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğüdür. Onlar sayesinde ilçelerdeki sporlar daha düzenli yapılır. Çocuklara, gençlere, amatör ya da profesyonel sporculara dengeleyerek, adil hizmet ederler.
Çocuklar ve gençler onların hizmetlerinden yararlandıkça huzur bulurlar, kendilerine onları örnek alırlar.  İlçe müdürlüklerinin görevi hizmet etmektir. Spor dalları ile ilgili birimler üretken, hızlı ve atik kişilerden oluşmalıdır. Hantal, boş veren, spor disiplini olmayanlardan oluştuğu takdirde belli kişilerin elinde sadece oyuncak olurlar. Topluma hizmet yerine, bir zümreye, birkaç kişiye hizmet anlayışını benimsemiş çirkin bir yapı ortaya çıkar.
Bakıyorsunuz, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerinin bazıları yukarda saydığım türde hantal bir yapıya sahipler.
Kendilerinden yazılı ve sözlü istek de bulunan kurumlara, spor kulüplerine cevap vermeye tenezzül etmedikleri gibi ciddiye bile almıyorlar. Sözleri ile uygulamaları birbirini tamamlamıyor. Kendilerine göre aldıkları şark kurnazlığı yöntemleri ile kurumlarını yönetmeye çalışıyorlar. Kısaca, bulundukları kurumu maalesef taşıyamıyorlar. Sadece yer kaplar haldeler. Bu özellikleri ile gençlik hizmetleri sunan kuruluşların başında olması bizleri son derece üzmektedir.
Kuruluş başındakilerin belli bir vizyonu, belli bir misyonu olmalıdır. Toplumun her kesimine adil, eşit hizmet sunmaları gerektiğini unutmamaları gerekir. Özellikle seni ciddiye almıyorum düşünce tarzı bulundukları kritik makama zarar vermektedir.
Hantal yapı, sorumsuz yapı kesinlikle gençlere hizmet veren kurumda bulunmamalıdır. Aksine pratik sonuç bulan, çözümü uygulayan bir yapı olmalıdır.
Gençlik ve Spor İlçe müdürlükleri sorumluluklarını yerine getirmelidir. Ve bu konuda İl müdürlüklerinin de denetleyici özellikleri ile bu yapıları aktif hale getirmeleri gerektiğini düşünüyorum.
Gençlik ve Spor ilçe müdürlükleri kendilerini spor salonlarının yanında bulunan ufacık memur odalarına hapsetmemeli aksine kendilerine gelen talepleri uygular olmaları gerekir. Ben yaptım oldubitti ve birkaç kişi dışında başkasına yer yok düşüncesi, anlayışı kendilerine bir yol haritası çizmez, çizmemelidir.   
Evet! Bu yazımla Gençlik ve Spor İl Müdürümüzü göreve davet ediyorum ve lütfen geleceğimiz çocuklarımızı, gençlerimizi sizlere emanet edebilmemiz için, adil ve anlayışlı yönetim anlayışlarını oturtmalarını arzuladığımı belirtmek istiyorum.

Bu yazı toplam 1293 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim