• BIST 102.234
  • Altın 146,353
  • Dolar 3,5209
  • Euro 4,1790
  • Kocaeli : 26 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • Sakarya : 26 °C

Kaya: Siyasi partilerimiz asgari ücret vaatlerini işverene danışmadı

Kaya: Siyasi partilerimiz asgari ücret vaatlerini işverene danışmadı
Esnafın AVM’lerle olan sınavının ağırlaşarak devam ettiğini belirten Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Kaya, ekmeğe ve asgari ücrete yapılan zammı da değerlendirdi.

Kaya, siyasi partilerin seçim öncesinde asgari ücretle ilgili verdiği vaatleri işverene danışmadan verdiğini söyledi.

 

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Kaya ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 51 odanın bağlı bulunduğu ve bu odalara kayıtlı 40 bin sicilli esnafı olduğu Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 26 yıldır başkanlığını yapan 76 yaşındaki Kemal Kaya aynı zamanda İzmit Şoförler Odası’nın da başkanlığını yürütüyor. Seçim öncesi ve sonrası piyasanın durumundan bahseden emektar başkan gelecekle ilgili tahminlerde bulundu.

 

Asgari ücretin 1.300 TL’ye yükselmesi konusunu nasıl yorumluyorsunuz?

Seçim öncesi her parti asgari ücretin ne kadar olacağını tartıştı. Kimi 1.500 dedi, kimi 1.300 dedi. Tabi bu vaatler verilirken büyük holdinglerin, KOBİ’lerin ve işverenlerin görüşü alınmadı. İşveren, bu zammı bölelim, yarısı işverenden yarısı devletten olsun diyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci de bu konuda yardımcı olacağını belirtmişti. Belki bölecekler ya da asgari ücretteki vergiyi kaldıracaklar. İşverene o şekilde yardımcı olacaklar.

 

“İŞVERENE YÜKLENİLİRSE İHRACAT ZAYIFLAR”

Bizim ülkemizde milletin aldığı para belli. Asgari ücret Kıbrıs’ta bile bizden çok. Ama birden bire brütün bin102 liradan bin 446 liraya çıkması stopaj vergisi, SSK primini de o nispette artırıyor. Tabiatıyla bunun tümünü işverene yüklemek mağduriyet yaratır. Hazine de yardım edemese işverene yüklenirse ihracatı zayıflatacağı kanaati var. Bu durum işsizliği arttırır. Elemana ihtiyacı olan bazı kurumlar eleman almayacak ve elindekilerle yetinmeye çalışacak. Bu da işsizliğe neden olacak.

 

“NE KADAR İŞÇİ O KADAR MALİYET”

Asgari ücret konusu yıllar yılı her hükümetin sorunuydu. Asgari Ücret Komisyonları yılda iki defa toplanıyordu, sanırım şimdi onu da değiştirecekler. Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamasına göre komisyonun senede bir toplanması gündemde. 600-700 kişi çalıştıranlar var KOBİ’ler arasında 3 kişiden 50 kişiye kadar çalıştıranlar var. Ne kadar çok kişi çalıştırılırsa o kadar çok maliyeti artacak. Bunun yanı sıra yeni yılda zam beklentisi olanlar var. Bin 300 alan işçinin maaşı ne olacak merak konusu.


“ALINACAK ZAM ŞİMDİDEN ERİDİ BİLE”

Doğalgaz-elektrik, çarşı - pazar her gün zamlanıyor. Gelen zam zaten zamlarla eriyor. Yenecek zeytin 15 TL’den aşağı değil. Gıda da önemli zamlar yapılıyor. Bir peynir 18-20 lira. Ekmeğe geçenlerde 25 kuruş zam yaptık. 26 aydan beri zam almamışlardı. Ekmek zammına pek tepki olmadı. Elektrik zamlandı, petrol arttı, una zam yapıldı. Fırıncılar zam yapmak zorunda kaldı. Zeytinyağı 45 TL idi geçen sene, bu sene 100 TL oldu. Bu yüzde yüzden fazla bir zam demek. Mevsim şartları yüzünden meyve sebze de zamma neden oldu.


“GELİR DAĞILIMI ADALETSİZ”

Gelir dağılımında bir adaletsizlik var. Biri 3 bin TL emekli maaşı alır, biri 800 TL. 2 bin 500 TL maaş alan işçi de var asgari ücret alan işçi de. Bugün 10 bin TL maaş alan bir işçi de ekmeği 1 TL’ye alıyor, bin TL maaş alan kişi de ekmeği 1 TL’ye alıyor. Bu adaletsizlik nasıl kalkacak, kim kaldıracak bilemiyorum. Bana göre mümkün değil. İşveren lazım istihdam yaratıyor. Türkiye’de çok emekli var, yaş da uzuyor.


“HERKESE AYNI ORANDA ZAM”

11 milyon emekli var en az 7 milyonu bin 100 TL ile 800 TL arasında maaş alıyor. Bu kişiler aylık geliri 3 bin 500 TL olan kişiyle aynı esnaftan alışveriş yapıyor. Yıllar boyunca süre gelen bu gelir adaletsizliği içinde bulunduğumuz durumu gözler önüne koyuyor. Zam verileceği zaman ise çok maaş alan da, az maaş alanda belli bir yüzde oranında zam alıyor. Bu da gelir adaletsizliğinin arasındaki farkı büyütüyor. Birinin 160 TL artıyor maaşı birinin 30 TL artıyor. 1.379 TL açlık sınırı.

 

“AVM’LER MAHALLE ARALARINA GELDİ”

Kemal Bey, Kocaeli esnafının sıkıntılarının başında hangi unsurlar bulunuyor?

Esnafın en büyük derdi AVM’lerle yaptığı savaşı sürekli kaybetmesi. Zaten şehrin içinde AVM’ler var şimdi mahalle aralarına şube açmaya başladılar. Onların sermayesiyle bizim esnafımızın mücadele etme şansı yok. Her şey ekonomiye bağlı. Malı ne kadar çok alırsanız o kadar indirimi oluyor. AVM tonlarca pirinç alıyor, bizimki de AVM’den gidip alıyor bakkalında satıyor. Meşrubatı da o şekilde alıyorlar, alkolü de. Onun için sıkıntı hep sürüyor. Bu sıkıntı ortadan kalkmaz.

 

Perakende yasasında küçük esnafı koruyacak maddeler yok mu?

Çok güvendiğimiz perakende yasası bu yaz başı çıktı. Bu yasada esnafa ve sanatkârlara, üreticiler AVM’lerden yer verecekti. Ancak öyle bir şey de başlamadı. Bizim istediğimiz pazar günü AVM’lerin kapalı olmasıydı. Ancak bu perakende yasasından çıkmadı. Gümrük ve Ticaret Bakanımız bunun kayıplara neden olacağını söylemişti. 


“KİRALAR ÇOK YÜKSEK”

Bir ikinci sıkıntı şehir merkezindeki kiraların çok yüksek olması. 15 bin TL’ye dükkan kiralayan esnafın o dükkanı yürütebilmesi için günde bin TL kazanması lazım. Sadece kirayla bitmiyor. Elektrik, su, stopaj, personel giderleri de bulunuyor. Bugün bin TL’den aşağı para kazanamayan biri iş yeri kiralayamaz.


Seçim sonrası esnafın durumu bir nebze olsun düzeldi mi?

Burada şöyle bir gerçek var. 7 Haziran’da yapılan seçimlerden sonra eski hükümet bir müddet devam etti ardından geçici seçim hükümeti kuruldu. Tabi o arada sanki ülke sahipsizmiş gibi dolar 3 liranın üzerine çıktı. Dolar öyle bir para ki yükselişi de milletin başına bela, bir yerden sonra düşmesi de. Esnaf da herkes gibi sorunların çözümünü bulacak bir hükümetin kurulmasını istedi. Esnafın, emeklinin beklentisi var. Bu öyle bir zincir ki eğer halk alışveriş yapabiliyorsa ekonomi de düzelir, esnafın durumu da düzelir, piyasaların durumu da.

 

“MİLLET GÜÇLÜ BİR İCRAAT BEKLİYOR”

Peki, esnafın beklentisi ne yönde?

Hükümet kurulunca bütçe oluşacak ve vaatler yerine gelmeye başlayacak. Millet şuan bunu bekliyor, güçlü bir icraat bekleniyor. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Euro 330’un üzerine çıktı, şimdi 3 seviyelerinde. Dolar da 3 TL’yi geçti şimdi, 2 bin 800 civarında. Daha da düşeceğini tahmin ediyoruz. Maliye Bakanının bir ay önce bir açıklaması vardı doların 2.5 TL’ye düşeceği önünde. Tabi bu para biriminin yükselmesi dövizle iş yapan esnafımızı fevkalade etkiliyor. O yüzden hepimiz merakla hükümetin icraatlarını bekliyoruz.

 

 “26 AYDAN SONRA FIRINCILARA ZAM YAPILDI”

Ekmek zammıyla ilgili konuşan Kemal Kaya, “Fırıncılarımız 26 aydır zam alamıyorlardı. Sadece bir yılda una 8 TL’den fazla zam geldi. Takdir edilmesi gerekir ki ekmek sadece un kullanılarak yapılmıyor. 25 kuruşluk bir zam yaptık ve 1 Aralık tarihi itibariyle ekmek 1.25 oldu. Ama fırıncı unu, mayayı serbest piyasadan alıyor. Bunlar istediği zaman zammı koyuyor. Gramajı indiremezdik. Gramaj inince ekmeğin yapısı bozuluyor. Günümüzde ekmekle karnını doyuranlar olduğunu biliyoruz. Günde 4 ekmek tüketen bir kişi artık günde 1 TL daha fazla ekmek parası ödeyecek. Bu da ayda 30 TL yapar” dedi.

 

“BİR DAHA ADAY DEĞİLİM”

Kemal Kaya, “2018’in ilk ayında oda seçimleri başlıyor ve üç ay içinde oda seçimleri bitiyor. Daha sonra birlik seçimleri var. Ama bundan sonra aday olmayacağım. Benim yaşımda birinin yeniden aday olmasına ben bile kızarım. O yüzden aday olmayacağım. Birlik yönetiminde olanlar şimdiden çalışıyorlar. Hayırlısı olan başkan olur inşallah. Ben birlik için de şoförler odası için de kesinlikle adaylık düşünmüyorum. Artık kendime zaman ayıracağım. Sabah 8’de buraya geliyorum. Gelmemezlik edemem. Millet bizi aradığında burada bulmalı. Ama görevim bittiğinde evimin bahçesiyle uğraşacağım” şeklinde konuştu. Röportaj: Bülent EKİNCİ

vat-001.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim