• BIST 108.489
  • Altın 151,185
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 4 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 4 °C

Kefilliğin getirdiği fazladan yük

Fikret Gökmen

Vergi kanunları içinde anlaşılması zor olanlardan biride damga vergisi kanunudur özellikle konut ve işyeri kiralamalarında yapılan sözleşmelerdeki damga vergisi uygulamalarında farklı durumlar ortaya çıkmaktadır.

 

KONUT KİRALAMALARI

Gerçek kişilerce konut olarak kiraya verilen gayrimenkuller için düzenlenen kira sözleşmelerinde bazı ince noktalar var.

 

  1. Damga verginse tabi olmayan sözleşmeler

 

Yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi, depozito tutarı, kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisinden istisna tutulur (Damga v. Kanunu’na ekli 2 sayılı tablonun IV/31 nolu fıkrası)

 

  1. Damga vergisine tabi olan sözleşmeler

 

a-) Sözleşmenin depozito tutarını da kapsaması: Sözleşmenin kira tutarı yanında depozito tutarını da kapsaması durumunda depozito tutarının teminat hükmünde olması nedeniyle sözleşmenin sadece depozito tutarı üzerinden, düzenlenme tarihi itibariyle, nüsha sayısına göre nispi damga vergisine tabi tutulması gerekir. (DV kanununa ekli 1 sayılı tablonun IA-3 fıkrası)

 

b-) Sözleşmenin kefil imzasını da içermesi: Kiracı ve kiralayan yanında adi kefil müteselsil kefil ve müşterek borçlu olarak kefil imzasını da kapsaması durumunda, kira bedeli üzerinden düzenleme tarihi itibariyle nüsha sayısına göre damga vergisine tabi tutulması gerekir (DV kanuna ekli 1 sayılı tablonun I/A-3 fıkrası) 

 

c-)Sözleşmenin (a) ve (b) bentlerini birlikte içermesi: Kiracı ve kiralayan yanında adi kefil müteselsil kefil müşterek borcu ve müteselsil kefil şeklinde şerhle birlikte içermesi durumunda depozito ve kefalet şerhi işlemlerinde ilişkin tutarın toplamı üzerinden düzenlenme tarihi itibariyle nüsha sayısına göre damga vergisi ödenmesi gerekir. (DV. Kanunu Md. 6/1)

 

İŞYERİ KİRALARI

İşyeri kiralamalarında depozito ve kefil olmasa dahi, yapılan kira sözleşmelerinde yazılı KDV hariç toplam kira tutarı damga vergisine tabidir. Kira tutarı sözleşmeye net olarak yazılmışsa brüt tutarıdır. Kefil varsa kefil için de ayrıca yıllık kira tutarı üzerinden nüsha sayısına göre D.V. alınır. Sözleşmede kaç nüsha olduğu belirtilmemişse 2 nüsha olduğu kabul edilir. Kira süresi bir yıldan uzun ise örneğin 5 yıllık ise, damga vergisi 5 yıllık kira tutarı üzerinden alınır. Damga vergisini, sözleşmeye taraf olan kişilerden herhangi birisinin ödemesi yeterlidir. Damga vergi ve cezasında imza edenler zincirleme sorumludurlar. Buna göre örneğin, kiracı damga vergisini beyan etmemişse, vergi mal sahibinden istenir.

 

YILLAR İTİBARIYLA UZAYAN SÖZLEŞMELER

Kira sözleşmelerinin bir yıllık yapılmış olmasına karşın, sonraki yıllarda sözleşme gereği kendiliğinden uzaması durumunda damga vergisinin uzayan yıllar için ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Uygulamada bazen vergi idareleri işyeri kiralamalarında iade çıkması halinde damga vergisinin ödenmiş olmasını aramaları yanlış bir uygulamadır. Bu konuda Balıkesir vergi dairesi başkanlığının özelgesi bulunduğunu belirtmek isterim.

Bu yazı toplam 1738 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim