• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 9 °C

Kocaeli’de yeni eğitim projesi

Kocaeli’de yeni eğitim projesi
Kocaeli, Milli Eğitim alanında yeni bir proje geliştirildi. Hazırlanan Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon Projesi ile okulların yaşanabilecek yerler haline getirilmesi hedefleniyor. Çalışmanın tanıtımının ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Eğitim ve öğretim kalitesinin artması amacıyla Kocaeli Valiliği bünyesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOÜ Eğitim Fakültesi işbirliği ile Kocaeli Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon (ODAK) projesi hazırlandı. Proje kent genelinde bütün okulları mercek altına alacak. Yapılacak çalışmalar neticesinde okulların hayatın içerisinde yaşanabilir yerler haline getirilmesi planlanıyor. Bu sayede eğitim ve öğretim seviyesinin yükselmesi de hedefleniyor.

 

DURUM TESPİTİ YAPILACAK

ODAK Projesi kapsamında öncelikle okullarda tespit çalışmasında bulunulacak. Proje kapsamında, ‘sadece sınav başarısı hangi başarıdır, çocuklarda yarattığı olumsuz davranışlar, gerçek eğitim, okulların görevi, kimi ve neyi yarıştırıyoruz ve elimize ne geçiyor?’ sorularına cevap bulunarak ilk olarak durum tespiti yapılacak.

 

OKULLARDAN NE BEKLEMELİYİZ?

Tespit çalışmasının ardından başarılı bireylerin oluşması noktasında hazırlanan yol haritası takip edilecek. Proje kapsamında okullardan ne beklemeliyiz, sorusuna karşılık destekleyici liderlik yüzde 20, olumlu bir okul ortamı yüzde 20, meslekte eğitim üniversiteye hazırlık öğretimin niteliği yüzde 25, iyi çalışan bir rehberlik servisi yüzde 15, fiziksel ortam yüzde 10 ve sosyal değer taşımalı yüzde 10 seviyesinde belirlendi. Bu başlıklar altında birçok konu üzerinden değerlendirmeler yapılacak.

 

OKULLAR HAYAT OLMALI

MEB, son 3 yıldır SBS sonuçlarıyla oluşan okul sıralamalarını ve il sıralamalarını vermiyor. TEOG sınavları ile dar konulu yazılı sınav anlayışıyla, sınav yarışı anlayışını değiştirmeye çalışıyor. Bu bağlamda dershanelerin de kapatılmasıyla okulların önemi ortaya çıkıyor. Bu karar sonrasında okul müdürlerinin önemi de artacak. Ortaokullarda uygulanan dar konulu yazılı sınav uygulaması olan TEOG’un benzerinin ilerleyen günlerde liselerde de uygulanması bekleniyor.

 

EKSİKLERİN TESPİTİ

ODAK Projesi kapsamında her okul yakından izlenecek. Belirli ölçütlemelerin sağlanması sonrasında okulların durumları net görülmeye başlanacak. Eksikleri olan okullara zaman tanıyıp, ölçütler doğrulusunda iyileşmelerinin sağlanması hedefleniyor. Anlayan, destekleyen, teşvik eden ve ödüllendiren bir yaklaşımla uygulanacak olan ODAK Projesi kapsamında okulların avantajlı, dezavantajlı, yakın, uzak, merkez ve ilçe olarak değerlendirmeleri yapılacak. Anadolu lisesi, özel okullar, mesleki okulları ve imam hatipler bu yönden değerlendirme yapılacak.

 

4 YILLIK PROJE

Proje kapsamında 4 yıllık olarak planlanan çalışmalar için her aşama en ince ayrıntısına kadar araştırıldı. Projenin ilk yılı 2015 içinde uygulanacak. İlk yılda durum tespiti yapılacak, ölçütlerin belirlenmesi, paylaşılması yapılacak ve hizmet içi eğitime ağırlık verilecek. Projenin ikinci aşaması 2016 yılında uygulanacak. Bu yılda ilk durum değerlendirme toplantısı yapılacak. Kategorik değerlendirme sonuçlarının paylaşımı sağlanacak, iyileştirme önerilerinin geliştirilmesi ve hizmet içi eğitim konularında değerlendirme yapılacak.

 

DESTEK VERİLECEK

Projenin 3’üncü yılında 2017’de son değerlendirme toplantısı yapılacak. Kategorik değerlendirme sonuçlarının paylaşımı sağlanacak, okulların sınıflandırılması, başarılı okulların ödüllendirilmesi ve en zor durumdaki okulların belirlenmesi ve hizmet içi eğitim alanlarına ağırlık verilecek. 2018 projenin son senesi olacak. Özel çalışmalar yapılacak, en zor durumdaki okullar özel ilgi gösterilecek, maddi ve manevi destek sağlanacak.

 

4 MADDE İLE DEĞERLENDİRME

ODAK Projesi kapsamında okullar 4 madde üzerinden değerlendirmeye alınacak. Anketler, gözlemler, belge tarama ve görüşmeler konularında değerlendirme, anketler, öğretmen, öğrenci ve veliler üzerinden yapılacak. Gözlemler ise okul ziyaretleri ve fiziksel durumlar belirlenecek. Belge tarama konusunda ise e-okul ve ÖSYM verileri, diğer göstergeler değerlendirilecek. Görüşmeler kısmında müdür, müdür yardımcısı, öğretmenler, okul aile birliği ve sınıf temsilcileri üzerinden değerlendirme yapılacak.

 

KİMLER DEĞERLENDİRECEK?

ODAK Projesi yürütme kurulu tarafından yönetilecek. Bunun aynı sıra yürütme kurulu bünyesinde 3 ekip oluşturulacak. Bu ekipler içerisinde daha önce oluşturulan okul ekipleri ise müdür yardımcısı ve 3 öğretmenden oluşacak. Bu kurul tarafından değerlendirmeler yapılacak. Çalışma grupları bir yönetici, bir rehber öğretmen ve iki üniversite öğrencisi olmak üzere 4 kişiden oluşacak. Okullarda bu çalışma gruplarından sorumlu bir müdür yardımcısı, farklı branşlardan 3 öğretmenden oluşan 4 kişilik bir ekip de yer alacak.

 

PROJE NE SAĞLAYACAK?

Hazırlanan ODAK Projesi, öğrenci ve veli arasında çok yönlü gelişim, süreçlere katılım, sahiplenme, iletişim güçlenecek, okul olarak bakıldığı zaman başarı ölçütleri sağlanacak, gelişime destek, gözleniyor olma durumu, çok yönlü gelişim, hizmet içi eğitim sağlanmış olacak. MEB yönünden eğitimin yönetimi, okul veritabanı, toplam kalite, eğitim denetimi, destekleyici yönelik ve süreklilik konularında da önemli adımlar atılacak. İlimiz açısından ise örnek il durumuna gelinecek, gerçek eğitim verilmiş ve yaşayan okullar olacak.

 

ODAK PROJESİ EKİBİ

Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Maarif Müfettişleri Başkanı Volkan Ağyel, KOÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmet Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Çetin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özkan İnce, Körfez Fen Lisesi Müdürü Cemil Bozalan, Kartepe Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Cevdet Ofluoğlu, Muammer Dereli Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Hamza Kararoğlu, Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Kılıç, Şehit Ergin Komut Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Cem Sarı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgisayar Mühendisi Tayfun Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırmacı Osman Bıyıklı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Bölümü Şefi Ahmet Solmaz yer alacak. Serkan BORLAK

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim