• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli : 15 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 15 °C

KOÜ ve GETÜ'de yeni rektörler belli oldu

KOÜ ve GETÜ'de yeni rektörler belli oldu
Kocaeli Üniversitesi’nin yeni rektörü Sadettin Hülagü oldu.

Rektör Sezer Komsuoğlu’nun ardından yeni rektörü belirlemek için gerçekleştirilen seçimlerde en fazla oyu alan isim olan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Kocaeli Üniversitesi’nin yeni rektörü oldu. Seçimlerin ardından Yükseköğretim Kurumu tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan 3 kişilik rektör adayları listesinde Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ali Demirci ve Prof. Dr. Başar Çolak yer alıyordu. 

 

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde konuyla ilgili yayınlanan duyuruda, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130’uncu ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından; Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ’yü atamışlardır” ifadesi yer aldı.

 

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NİN REKTÖRÜ HALUK GÖRGÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Haluk Görgün'ü atadı.YÖK, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan´a 1. sıradan Prof. Dr. Haluk Görgün´ü, 2. sırada Prof. Dr. Orhan Şahin´i, 3. sırada  Prof. Dr. İbrahim Soğukpınar´ı rektör adayı olarak sunmuştu.

 

KOÜ’DE DEVİR-TESLİM 24 KASIM’DA YAPILACAK

Kocaeli Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Sadattin Hülagü’nün bugün YÖK’e gidip bazı konularda bilgi alacağı öğrenildi. KOÜ Rektörü Sezer Komsuoğlu’nun görevini 24 Kasım Pazartesi günü saat 11.00’de Sadettin Hülagü’ye devretmesi bekleniyor.

 

14 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ BELİRLENDİ

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Cavit Bircan
Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kerim Özdemir
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mahmut Özer
Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mustafa Şahin
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Haluk Görgün
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mustafa Güden
Kafkas Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Sami Özcan
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Durmuş Deveci
Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sadettin Hülagü
Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Çamsarı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Yalçın Karayağız
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya
Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Muzaffer Elmas


SADETTİN HÜLAGÜ KİMDİR?

03.02.1959 tarihinde Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da tamamlayıp, 1975 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1981-1982 yılları arasında GATA İç Hastalıklarında tabib teğmen, 1982-1984 yılları arasında Eğirdir Dağ Komanda Okulu revir Baştabibi ve sağlık şube müdürü olarak görev yaptı. 1983 yılında Tekstil Mühendisi Ümmühan HÜLAGÜ ile evlenmiş olup, bu evlilikten 1 erkek ve 1 kız çocuğu olmuştur. Oğlu Kemal Taha HÜLAGÜ, Endüstri Mühendisi olup halen Kocaeli Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliğinde  doktora eğitimine devam etmekte olup, kızı Betül Nur HÜLAGÜ Cahit Elginkan Anadolu Lisesi 2.ci sınıfında okumaktadır.  
1982-1983 yılında Hava Uzay Tababeti ve Uçuş Doktorluğu kursunu Pekiyi derecesiyle bitirip Uçuş Doktorluğu ve Paraşüt uzmanlığı aldı. 
1984-1988 yılları arası GATA ANKARA İç Hastalıkları A.D’ nda İç Hastalıkları uzmanlığını yaptı. 1988-1989 yılları arasında Bursa Askeri hastanesinde İç Hastalıkları uzmanı olarak çalıştı. 1990-1992 yılları arası GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji B.D. ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Gastroenteroloji B.D.’nda yan dal uzmanlığı yaptı. 1992-1996 yılları arası Yrd. Doç. Tbp. Bnb olarak GATA Haydarpaşa Askeri hastanesinde çalıştı. Ekim 1995 yılında Doçent Doktor ünvanını aldı. Nisan 1996 yılında Kocaeli Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalını kurdu. 1998-1999 yılında Amerika’nın Oklahoma eyaletindeki Baptist Medical Center-İntegris Liver Unitte çalıştı.  2000 yılında Profesörlüğe atandı. 2006 yılında Japonya’da Utsinomiya eyaletinde Jichi Medical Universitede Çift Balonlu Enteroskopi ve Endoskopik Submukozal Diseksiyon konusunda 3 ay süreyle eğitim aldı. European Gastroenterology Board diploması vardır. Halen KOÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanlığı ve KOÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü ve UNİBEL (üniversitenin şehir merkezi poliklinikleri) Genel koordinatör görevlerini yürütmektedir ve Üniversite Senatosu üyesidir. Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek okulunda görme engelliler ile ilgili yapılan çalışmalar içerisinde, İngilizce okutmanları 1 aylık görme engelliler alfabesi eğitimi alıp, daha sonra bunlara ait dökümanların  brail alfabesi ile basılması için makinalar alınmış olup; ÖSYM kılavuzuna yazılarak Türkiye’de ilk kez görme engellilerin İngilizce eğitimi ayrı ve eğitimini almış okutmanlar tarafından verilecektir.
Türk Gastroenteroloji Derneği-Kocaeli Şube başkanlığı yapmaktadır. American Gastroenterology Society, Türk Karaciğer Hastalıkları Derneği, İnflamatuvar Barsak Hastalığı Derneği, Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Endoskopi Derneği üyesidir. 100 den fazla yurt içi ve yurt dışı bilimsel makale, yine 150’den fazla yurt dışı ve yurt içi tebliğ ve bildirisi mevcuttur. Gastroenteroloji ile ilgili kitaplarda editörlüğü bulunmaktadır. Müzikle yakından ilgilenmekte olup Kocaeli Valiliği Kültür Korosunda zaman zaman Ney ve Ud çalmaktadır. 

 

HALUK GÖRGÜN KİMDİR?

1973 yılında İstanbulda doğan Dr.Haluk Görgün, 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik- Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezuniyetinin akabinde, 1998 yılında aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. 2003 yılında ‘Nonlinear Observer Design for Fuel Cell Power Systems’ başlıklı doktora teziyle doktora eğitimini Rensselaer Polytechnic Institute, New York, Amerika Birleşik Devletlerinde tamamladı. Doktora mezuniyetinin ardından University of Connecticut’ta 2004-2005 yılları arasında doktora sonrası bilimsel çalışmalarda bulundu.

2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik- Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlayan Dr. Haluk Görgün, 2008 yılında Doçent unvanını aldı, 2008-2009 yılları arasında Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik- Elektronik Fakültesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği kurucu bölüm başkanı olan Dr. Haluk Görgün, 2009-2013 yılları arasında Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölüm başkanlığı görevini sürdürdü. Bölüm Başkanlığı süresince İngilizce lisans programı, Ingilizce Yüksek Lisans programı, Tezsiz 1. Eğitim Yüksek Lisans programı, Tezsiz 2. Eğitim yüksek lisans programı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile ortak Tezsisz Yüksek Lisans programlarının kuruculuğunu yapmıştır. Dr. Haluk Görgün 2007-2010 yılları arasında Avrupa Birliği 7 Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği görevinde bulundu. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, BAP Koordinatörlüğü, Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Dr. Haluk Görgün 2010-2013 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Editörlüğü görevini yürütmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür yardımcılığı görevinin ardından Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü olarak üniversitesine hizmet vermiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Yönetim Rektör yardımcısı olarak çalışan Dr. Haluk Görgün 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asoşiye üyesi olarak seçilmiştir.

Elektrik Elektronik Fakültesi Kontrol ve Otomasyon mühendisliği bölümü öğretim üyesi olan Dr. Haluk Görgün, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ömer Erdal
18 Kasım 2014 Salı 17:32
17:32
Bu göreve fazlasıyla layık bir hocamız. Çok faydalı ve verimli işler yapacağına inanıyorum. Üniversitemize ve kocaeli mize hayırlı olsun.
VEDAT DUYAR
18 Kasım 2014 Salı 16:05
16:05
SAADETTİN HOCA İLİMİZ İÇİN BİR ŞANSTIR. HOCAM BAŞARILARIN DEVAMI CANI YÜREKTEN DİLİYORUZ.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim