• BIST 104.123
  • Altın 145,809
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 13 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • Sakarya : 15 °C

KOÜ’den engellilere tam destek

KOÜ’den engellilere tam destek
Türkiye’de engellilerin sorunları çığ gibi. Onları sadece 3 Aralık Engelli Günü’nde hatırlamamalıyız. Hepimizin birer engelli adayı olduğunu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.

Kocaeli Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbil Dursun ile 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla, engelliliği ve engellilerin durumunu sorduk. Sayın Dursun, önemli bilgiler verdi. 

 

Engelli bireylere yönelik üniversitenizde ve İREM’de ne tür tedaviler uygulanıyor?

Üniversitemizde ve İREM’de erişkinlerde daha sık görülen serebrovasküler olaylara bağlı gelişen hemiplejiler (felç, inme) rehabilitasyonu ve serebral palsili çocukların tedavisi en yoğunlaştığımız konuların başında yer alıyor. Bununla birlikte Türkiye’de hemen hemen hiçbir merkezde yapılmayan yutma rehabilitasyonu ile ilgili olarak Türkiye’nin pek çok bölgesinden hasta kabul ediyoruz. Bunun dışında ODTÜ’lü mühendislerle birlikte rehabilitasyon robotu yaptık. Daha öncesinde ithal olarak aldığımız ve bugünkü değeri 1.5 milyon lira olan bu robotun maliyetini üç de bir oranında düşürdük ve ithal robottan çok daha üstün olan yerlisini yapmayı başardık. Bu  rehabilitasyon robotunun ülkemizde de önemli bir yeri var. Türkiye’de farklı bölgelere dağıtılmak üzere 40 robot yapıldı ve ekonomik tasarruf olarak ülkemize ciddi katkı sağladı. Bu robot rehabilitasyonda önemli bir tedavi şeklidir ve hastalarımız bu robottan ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar. Diğer uyguladığımız tedaviler arasında ise Nörojenik Mesane ve Bağırsak Rehabilitasyonu, Yürüme Analizi, Romatizmal Hastalıklar ve Osteoporoz (Kemik Erimesi), Ortopedik Rehabilitasyon ve El Rehabilitasyonu tedavilerini sayabiliriz. Bununla birlikte iş ve uğraşı terapisi eğitiminde master ve doktora öğrencileri dahil olmak üzere ülkemizde büyük hizmetler vermekteyiz.

 

Tedaviler dışında öğrencilerinize ya da personelinize yönelik neler yapılıyor?

Engelli öğrencilerin sorunlarını paylaşmak ve saptanan problemleri çözümlemek için üniversitemizde 2007 yılında “Kocaeli Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi” kurulmuştur. Bu birim; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile birlikte ve ayrıca  üniversitemizin her biriminde belirlenecek temsilciler yoluyla konunun tabana yayılan bir birliktelik içinde ele alınmasını sağlamaktadır. Gönüllü herkes “KOÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi” çalışmalarına  katılabilir. Şu anda birimimizin çalışmaları “KOÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi Yönetim Kurulu” tarafından gerçekleştirilmektedir. Koordinatörlüğünü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Menşure Aydın’ın yaptığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de şahsımın yaptığı birim, üniversitemiz bünyesindeki engelli öğrencileri tespit etmeyi, yapılacak anketlerle, engelli öğrencilerin belirttikleri sorunları saptamayı ve bu sorunları çözmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda üniversitemizde çeşitli toplantılar, çalıştaylar, paneller, toplantılar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

 

Genel olarak engelliliğin tanımını yapabilir misiniz? Engellilik nedir? Türkiye’de ve dünyada ne kadar engelli bulunmaktadır?

En basit tanımıyla engelliliği doğuştan ya da  kaza  veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlayabiliriz. 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Engelliler Günün” olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Başbakanlığın 3 Aralık 2002 tarih ve 20515 Sayılı genelgesinin 3’üncü maddesinde; ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin idari izinli sayılması kararını almıştır. Olumsuz hava şartları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi engelliler ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan belirtilen tatil süresince de idari izinli sayılmaktadırlar.

 

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 12’Sİ ENGELLİ

İstatistiki bilgilere değinecek olursak da Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini yani 1 milyona yakınını engelliler, engellilerin yarısından fazlasını ise bedensel engelliler oluşturmaktadır. İşitme ve görme engelli vatandaşlarımızın toplam oranı da engelli vatandaşlarımızın yüzde 20’ye yakınıdır. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın 80 bin kadarının henüz 0-7 yaş grubunda olduğunu görüyoruz. Dünya nüfusunun ise yaklaşık yüzde 15’i, yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli yeti yitimi (engellilik) durumuna sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.

 

Engelliliğin nedenleri nelerdir?

Genel olarak engelliliğin birçok sebebi vardır. Bunların başında akraba evlilikleri gibi doğuştan engellilik ve genetik hastalıklar gelir. Annenin sahip olduğu diyabet ve benzeri kronik hastalıklar, gebelikte geçirilen hepatit B gibi enfeksiyon hastalıkları, annenin yaşı gibi faktörler de engeliliğe sebep olabilir. Ayrıca doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrası karşılaşılan sorunlar da engelliliğe sebep olabiliyor. Bunlara örnek olarak, gebelik sırasında doktor kontrolünde olmadan kullanılan ilaçlar, doğum esnasında bebeğin uzun süre oksijensiz kalması ve doğum sonrası bebekte yüksek ateş gibi sebepler sık görülür. Bunların yanısıra erişkinlerde iş kazalarına bağlı engelilik, felç ve alzheimer gibi hastalıklara bağlı engellilik durumları da sık görülmektedir.

 

Engelliliği önleyebilir miyiz?

Engellilik, insanı doğum öncesi süreçten ölüme kadar  takip eden bir risktir. Gerekli önlemler alındığında büyük orada önlenebilir. Hijyen ve sağlık önlemleri, beslenme ve bakımı iyileştirme her insan için önemli unsurlardır. Gebelik ve sonrası dönem için bebeğin gerekli aşılarının da yapılmış olması engelliliğe sebep olabilecek hastalıkları önlemeye yardımcıdır. İş hayatımızda da kazaları önlemek, güvenli iş koşulları sağlamak ve mesleki eğitimler büyük önem taşır. Sosyal ve mesleki danışmanlık, rehberlik, uygun işlerin ve eğitimin sağlanması da bilinçlilikle engelliliği azaltıcı faktörlerdir. Ayrıca engelliliğe yönelik farkındalık oluşturmak, toplumsal eğitimler ve fiziksel engelleri ortadan kaldırmak engelliliğin önlenmesinde ve engelli hayatının kolaylaşmasında büyük katkı sağlar.

 

Engelliler için neler yapabiliriz, önerileriniz nelerdir?

Engellilerin yaşamını kolaylaştırmak ve engellerinin mümkün olduğu oranda kendilerine engel olmamasını sağlamamız gerekiyor. Bunun için de yerel yönetimlerin engelli tespiti yapması ve çıkan sonuca göre sorunların belirlenerek önem sırasına göre çözümlenmesi gerekiyor. Tabii bunun yapılabilmesi için engellilere bir bütçe veya fon ayırılması gerekiyor, buradan sağlanacak ödenekle de örneğin bakıma muhtaç engelliler için, engellerine uygun koşullarda konutlar inşa edilmeli. Ayrıca engellilere iş olanakları sağlamak, ekonomik anlamda katkı sağlarken sosyal katılımlarını da desteklemiş olur. Bu sebeple oluşturulmuş engelli kotalarının arttırılması ve bu kotalara uyumun denetlenmesi gerekir. Engellilerin kullanmak zorunda oldukları çeşitli ortezler, protezler, tekerlekli sandalyeler gibi birçok araç gereçlerin geri ödemeleri tam olarak sağlanmalı. Ve aslında bunların tümünün gerçekleşmesi için en önemlisi toplumun tümünün bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir, bunun için de engellilik hakkında toplumun farkındalığını arttıracak etkinliklerin sayısı ve çeşitliliği arttırılabilir.

 

Ülkemizde engelliler için yapılmakta olan uygulamalar nelerdir?

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına ülkemizde birçok uygulama vardır. Engelli kimlik kartı uygulamasıyla engellilerimiz başta ücretsiz seyehat hakkı olmak üzere çokça haktan faydalanabilmektedir. Engelli aylığı uygulamasıyla engellilerimize maddi destek sağlanmakta ayrıca engelli bakım hizmetleri aracılığıyla bakım ihtiyacı olan engellilerimize yatılı veya gündüzlü bakım hizmeti verilmektedir. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara ücretsiz erişimi sağlanmaktadır. Bunların yanısıra engelliliğin önlenmesi amacıyla doğum sonrası bebeklere çeşitli testler ve taramalar uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin ortak olarak düzenlediği evde sağlık hizmetleri uygulamasıyla, bazı hastalıklara bağlı durumlarda, hastaların evlerinde tedavi ve bakımları sağlanmaktadır.

 

Prof.Dr. Erbil Dursun kimdir?

1995 yılı Mayıs ayından itibaren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, FTR Anabilim Dalı ve İzmit Rehabilitasyon Merkezi (İREM)’in kuruluşlarında bulundu. 1996 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldu. ABD Shenandoah Üniversitesi İş ve Uğraşı Terapisti Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gretchen Stone ile birlikte çalışmalar yürüttü. Bu vesileyle 2001 yılında, “İş ve Uğraşı Terapisi” eğitiminin verilebilmesi için, ülkemizde bir ilk olan ‘Yahya Kaptan Meslek Yüksekokulu İş ve Uğraşı Terapisi Programı’nı açtı. 2008 yılından beri KOÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi Yönetim Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte. Başta serebrovasküler olaylara bağlı hemipleji ve serebral palsi olmak üzere çeşitli nörolojik, ortopedik ve romatizmal hastalıklarla ilgili spesifik tetkik/tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının oluşturulmasına ve bu konularla ilgili bilimsel çalışmalara devam ediyor. Halen KOÜ Tıp Fakültesi FTR Anabilim Dalı’nda ve Yahya Kaptan Meslek Yüksekokulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapmakta.

rehabilitasyon-robotu.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
cavide
04 Aralık 2015 Cuma 15:05
15:05
FTR hastalarına bir sorun dursun ailesine özel muayene veya botoks iğnesi yapımı parası yatırılmadan servise yatıp hizmet almak mümkünmüdür inanmayan yatan hastalarla özel muayene ve işlem yaptıran hastaların soy atlarını kontrol etsin dşarıdaki özel muayanane hariç
Sabriye
04 Aralık 2015 Cuma 14:54
14:54
Rektör bey FTR deki dursun ailesinin hegomanyasını yıkıp neni prof hocalar almalı mevcut yrd ve doç lerinde önünü açmalı ftr deki özel işlem altında alınan ve alınmış para makbuzlarınıda araştırmalıdır
kENAN
04 Aralık 2015 Cuma 14:49
14:49
HASTA YAKINLARINA SORUN BAKIN ÖZEL MUAYENE VE ÖZEL BOTOKS İĞNE YAPIM PARASI AOLADAN ENGELLİ HASTALAR ACABA EL SÜRÜYOR MU ERBİL HOCA BİRAZDA ONDA BAHSETSİN
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim