• BIST 97.533
  • Altın 145,781
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • Kocaeli : 14 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 14 °C

KUR’AN İLE ŞEREFLENEN GECE: KADİR GECESİ

Mehmet Sönmezoğlu

Yüce Allah’ın, biz mü’min kullarına en büyük lütuf ve ihsanlarından biri de Kadir Gecesi’dir. Bu gece, bizlere günahlarımızdan arınmamız, çokça sevap kazanarak yüce mertebelere erişmemiz için sunulmuş büyük bir fırsattır. Çünkü sadece Hz. Peygamber (s.a.s.) ve O’nun ümmetine mahsus bu mübarek gece, bin aydan, yani 83 küsur seneden daha hayırlıdır.

Bir gün Allah Resûlü (s.a.s) ashab-ı kirama, İsrailoğulları’ndan bir kişinin (Şem’ûn-i Gazî), silahını kuşanarak Allah yolunda bin ay cihad ettiğini anlatmıştı. Müslümanlar bu duruma hayret ederek ona gıpta etmişlerdi. Bunun üzerine Allahu Teâlâ Kadir suresini indirmiş ve ümmet-i Muhammed’e olan lütuf ve ihsanını beyan etmiştir. (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313)

Kadir Gecesi’nin değeri, insanlara dünya ve ahiret mutluluğunun yollarını gösteren, beşeriyeti karanlıklardan çıkarıp, aydınlığa kavuşturan, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olmasından dolayıdır. Kur’an-ı Kerim gibi insanlık için bir hidayet rehberi olan kitabın böyle bir gecede inmesi ona müstesna bir şeref kazandırmıştır.

Kadir Gecesi, gecelerin en feyizlisi ve bereketlisidir. Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen tek ay Ramazan ayı, adına müstakil sure olan tek gece de Kadir gecesidir. Bu gece çok şerefli ve müstesna bir gece olduğundan Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure ile şerefi yükseltilmiştir. Kur’an’ın doksan yedinci suresi olan “Kadir Suresi”nde şöyle buyrulur: “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 97/1–5)

Kadir Gecesi’ni üstün ve değerli yapan özellikleri şunlardır: 1. Kur’an-ı Kerim bu gecede inmiştir. 2. Bu gece bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecede yapılan ibadetler içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetlerden daha faziletlidir. 3. Allah Teâlâ’nın ezelde takdir ettiği şeylerden bir sonraki seneye kadar meydana gelecek olaylar, bu gece görevli meleklere bildirilir. 4. Cebrâil (a.s.) ve çok sayıda melek bu gecede yeryüzüne inerek Allah’a ibadet eden kulları selamlarlar. 5. Bu gece tan yeri ağarana kadar huzur ve esenlik doludur.

Pek çok hadis rivayetine göre, Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca Hz. Aişe (r.anha) validemizden rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber’e ilk vahyin Ramazan’ın 27. gecesinde geldiği bildirilmiştir. (Müslim, Îmân, 252) Bu ve buna benzer rivayetler âlimlerin çoğunluğu tarafından tercih edilerek, Ramazan’ın 27. gecesi, Kadir Gecesi olarak değerlendirilmektedir.

Hiç şüphesiz Kadir Gecesi’ne yetişmek, biz mü’minler için büyük bir kazançtır. Çünkü bu gecede yapılan ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Eğer bu gecenin manasını iyi idrak edebilir ve gereği gibi değerlendirilebilirsek, bir ömür boyu kazanabileceğimizden daha fazla ecir ve sevap elde etmemiz mümkün olacaktır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bu gecenin ihyası ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Kim faziletine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Teravih, 2; Müslim, Salât, 25)

Kadir Gecesi’ne mahsus bir ibadet yoktur. Ancak, Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gecede özellikle yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumalı, manası üzerinde düşünmeli, onunla olan alakamızı gözden geçirerek hayatımızın bir muhasebesini yapmalıyız. Yüce Rabbimizin bizlere hidayet kaynağı ve yol gösterici olarak göndermiş olduğu kitabımızın mesajlarını iyi anlama ve prensiplerini hayatımıza tatbik etme gayreti içinde olmalıyız.

Ayrıca bu geceyi ihya etmek isteyenler kaza ve nafile namazları kılmalı, tövbe ve istiğfar ile günahlarının affını talep etmeli, her türlü istek ve dilekleri için Yüce Allah’a dua ve niyazda bulunmalıdır. Özellikle de Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, eşi Hz. Âişe (r.anha)’ye öğrettiği şu dua okunmalıdır: “Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Tirmizî, Deavât, 85)

14 Ağustos Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan bu gece biz mü’minler için lütuf ve ihsanlarla dolu olan mübarek Kadir Gecesi’dir. Bütün din kardeşlerimizin Kadir Gecesi’ni tebrik eder; bu kadri yüce gecenin ilimiz, ülkemiz ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim