• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 10 °C

Kurban ve hükümleri

Mehmet Sönmezoğlu

Yüce Rabbimizin bizlere ihsan etmiş olduğu nimetlere şükran borcumuzu yerine getirmek maksadıyla yaptığımız ibadetlerden birisi de malî bir fedakârlık olan kurbandır.  Kurban ibadeti, Hz. Adem’den bu yana farklı şekillerde de olsa bütün dinlerde mevcut olmuştur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur: “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini anarak kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hac, 22/34) Dinimizde ise kurban, hicretin 2. yılında meşru kılınmıştır.

 

Kurban kesmenin hükmü konusunda İslam âlimleri arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Kurban; İmam Şâfiî, İmam Mâlik, İmam Ahmed b. Hanbel ve Hanefilerden İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre sünnet-i müekkededir. “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (Kevser, 108/2) ayeti ile Hz. Peygamber (s.a.s.)’in “Kimin hali vakti yerinde olur da kurban kesmezse namazgâhımıza yaklaşmasın” (İbn Mâce, Adahî, 2) hadis-i şerifini delil gösteren İmam-ı Azam ise, kurban kesmenin vacip olduğunu söylemiştir.

 

Bir kimsenin kurbanla mükellef olması için bazı şartlar bulunmaktadır. Buna göre; ergenlik çağına giren, zengin, mukîm (yolcu olmayan) her erkek ve kadın Müslüman kurban kesmekle yükümlüdür. Buradaki zenginlikten maksat; zekâtta olduğu gibi kişinin borcundan ve temel ihtiyaçlarından başka 80.18 gr. altın veya bunun kıymetinde mal veya paraya sahip olmasıdır. Ancak kurbandaki zenginlik ölçüsünde malın artıcı olması şart olmadığı gibi, üzerinden bir yıl geçmiş olması da gerekmez. Bir kimse kurban kesme günlerinde bile yukarıda zikredilen zenginlik ölçüsüne ulaşmış olsa, kurban kesmekle yükümlü olur.

 

Hayvanlardan sadece koyun, keçi, sığır, manda ve deveden kurban olur. Bunlardan devenin 5, sığır ile mandanın 2, koyun ile keçinin ise bir yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak koyunlar 6 ayı tamamladıklarında bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir. Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilirken sığır, manda ve deve yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir.

 

Kurban bir ibadet olduğu için kurbanlık hayvanların sağlıklı, besili ve kusursuz olmaları gerekir. Bazı kusurlar vardır ki; bunlar hayvanın kurban olmasına engeldir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik mesela bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. (Diyanet İlmihali, C.II, Sh. 7)

 

Kurbanın ibadet niyetiyle ve yalnızca Allah rızası için kesilmesi şarttır, aksi takdirde kurban olarak bir değer kazanmaz. Kur’an’da, “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır…” (Hac, 22/37) buyrulmak suretiyle kurbanın kabulünde halis niyetin önemi vurgulanmıştır. Bundan dolayı Hanefi mezhebine göre ortaklaşa kesilen kurbanda, her bir ortağın ibadet niyetiyle katılması şarttır. 

 

Kurbanın rüknü, kurban olma özelliğini taşıyan hayvanlardan birini kesmek olduğundan, hayvanı kesmeden canlı olarak veya bedelini fakire yahut bir hayır kurumuna vermekle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Kurban malî bir ibadet olduğundan hiçbir mazeret olmasa da, kişi kendi adına kurbanını satın alıp kesmek üzere güvendiği bir kimseyi, özel veya resmi bir kuruluşu vekil tayin edebilir.

           

Kurban kesmenin vakti, kurban bayramının ilk günü bayram namazının kılınmasından 3. günün akşamına kadar olan süredir. Kurbanın makbul olabilmesi için belirlenen bu süre içerisinde kesilmesi gerekir. Bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vaktinden itibaren kesilebilir.  

 

Kurbanın ehil olan kimseler tarafından kesilmeli, hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Kurbanlık hayvanların üzerine mutlaka Allah’ın adı anılmalı, hayvan yere yatırılınca, “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek kesim yapılmalıdır.

 

Kurban etinin üçe taksim edilip; biri kurban kesemeyen fakirlere dağıtılmalı, bir bölümü akraba ve komşulara ikram edilmelidir. Bir bölümü de ev halkı için alıkonulabilir. Dileyen etin tamamını yoksullara dağıtabilir. Ailesi kalabalık olan kimse ise, kurban etinin tamamını çoluk-çocuğu için alıkoyabilir. Kurbanın derisini bir fakire veya hayır işlerine hizmet eden bir kuruluşa vermek caiz olduğu gibi seccade veya benzeri amaçla evde kullanılabilir. Ancak kurbanın derisinin satılması veya kurbanı kesene kasap ücreti olarak verilmesi caiz değildir.

 

Allah (c.c.) kurbanlarımızı makbul eylesin.

Bu yazı toplam 907 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim