ODTÜ’de bir Derinceli!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Derinceli 10 parmağında 10 marifeti olan berber Rasim Uyan’ın sıra dışı kampanyaları ses getiriyor. Çevreye olan duyarlılığı ile ünü Kocaeli’yi de aştı… Birçok kanala çıkan, röportaj veren, ulusal gazetelerde yer alan Rasim Uyan, Hürriyet gazetesinde de haberi çıkmıştı. Bu haber Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) dikkatini çekti. ODTÜ, Rasim Uyan’ı arayarak Ankara’ya ağaç dikme kampanyasına davet etti.

Gerisini Rasim Uyan’dan dinleyelim;

“Yıllar hızla geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar geride kalan hayatımın  önemli anlarını film şeridi gibi aklımdan geçiyor. Sıcak evimizin  penceresine camın buğusuna  ağaç resimleri yapan çocuktum… Buğunun kaybolduğunu  görmek beni üzüyordu, ama hayallerim vardı. Bir gün bir ormanım olması… Evet hayat bu kadar hızlı geçerken, biz insanlar gelecek nesiller için ne yapıyoruz?  Hemen çocukluğumda başladığım çevre çalışmaları  geldi aklıma. O günden bugüne  kadar yaptığım çalışmalar film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. Mutlu insan,  iyi insandır, herkese iyilik istersiniz, her şeyde  bir güzellik ve mutluluk ararsınız.  Tam böyle düşünürken telefonum çaldı. Arayan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Nokta Hanım’dan... Hürriyet gazetesinde köşe yazarı  Melis Alpa’nın benimle ilgili epostadan bahsetti  ve ODTÜ’ye davet  etti. Çok mutluydum,  hayallimde ODTÜ mezunu olmak vardı, mezun olamadım ama misafiri olacaktım.

EFETUR’A TEŞEKKÜR ETTİM

Ulaşım için Seher Hanım aradı. Uçakla mı, otobüsle mi  gelmek istersiniz diye sordu.  Ben de Efe Tur la gelmek istediğimi söyledim… Evet vakit gelmişti. Oğlum Hüseyin ve Osman abi beni Derince’deki yazıhaneden uğurladılar.  Yanıma Kocaelili yazarların kitaplarını almıştım dağıtmak için.  İzmit otogarına  geldiğimde kitapların birkaç tanesini bıraktım, otobüs geldi ve bindim yolda sürücü ve hostesi ile Efe Tur mükemmel bir hizmet veriyordu. İnerken teşekkür ettim, her ikisine de kitap verdim. Ankara’daydım. Nokta ve Seher Hanım aradı. Şoför beni buldu, hemen  valizimi aldı.  “Hocam hoş geldin” dedi. 

“BEN HOCA DEĞİLİM”

 

Ben de “Ben hoca değilim, ben Rektör bey ve  Barış beyin misafiriyim” dedim. Görsel güzelliğin bu güzelliğin içinde yaşayan insanlarıyla  bütünleştiği bu güzel Ankara ODTÜ’nün içinde olmak aynı havayı teneffüs etmek beni çok mutlu etmişti. Bana ayrılan adaya geldim. Camdan  baktığımda camda küçük yağmur damlacıkları vardı, penceremi açtığımda toprağa düşen  yağmur damlasının o güzel toprak kokusu ve ıslak çimler psikolojik  tedavi ediyor, yol yorgunluğumu almıştı.  Hiçbir şey düşünmeden toprağın kokusunu hissetmek ve yeşilin her tonuna  bakmak istiyordum sadece. 

 

ODTÜ’YÜ GEZDİRDİLER

O sırada telefonum çaldı. Nokta Hanım beni aşağıda beklediğini söyledi  ve beraber ODTÜ’nün her yerini gezdirdi ve birçok kişi ile tanıştırdı. Sonra beraber yemek yedik ve kahvelerimizi içtikten sonra  kültür merkezine gittik. Orada çok güzel bir sergi vardı, onu gezdik.  Levent Bey ve Yıldız Hanımla beraber Türk Silahlı Kuvvetler Armoni Mızıkası Komutanlığının muhteşem konserini izledik.  Beni Levent Bey ve hanımı misafirhaneye bıraktılar.  Odama geldiğimde kağıt kalem aldım. Yarın 41 ağaç dikeceğim dostlarımın isimlerini küçük kağıtlara yazdım. Sabah  olduğun da kuş sesleriyle uyandım  ve dışarı çıktım. ODTÜ’yü geziyordum.  Derince’ den getirdiğim buğdayları kuşların yemesi için bir kenara bıraktım.  Kendimde oturup onları izledim. Sonra aklıma  buzdolabındaki süt geldi. Bir kap buldum, kedilere süt verdim.

 

ŞEHİRLERDE RUH VAR

Öğrenciler gelip gediyordu  şöyle düşündüm; insanlar gibi şehirlerde birbirinden farklı. Ben şehirlerde ruhun olduğunu düşünenlerdenim. O ruhu şehirlere ve üniversitelere veren de üniversitede yaşayan  o güzel hocalar ve öğrencilerdir. Nokta Hanım beni aradı ve sabah kahvaltısı yaptık ve çenesularımı ve yazdığım 41 kağıdı aldım çıktık. Prof .Dr Barış Sürücü beyle tanıştım, yaptığım çalışmaları anlattım.  Can kulağı ile beni dinlediği için mutluydum ve sonra  Eymir gölü  yakınlarında ağaç dikmek için geldik. Rektör bey ve birçok kişi ile tanıştım,  projelerimi ve yaptıklarımı anlatma fırsatı  bulmuştum. Çok mutluydum. ODTÜ’nün güzel insanlarıyla  bir amaç için bir aradaydık. En son gezdiğim yerin en çok sevdiğim yer olacağını bilemezdim. Tüm hayatımı başka insanların  mutluluğu için adamıştım. Hayat felsefem yaşamak yerine gelecek nesiller için bir şey yapmak isteyen insanlarla beraber ağaç dikmenin mutluluğu içindeydim. 

ŞİMDİYE KADAR 1042 AĞAÇ DİKTİM

Burada dikeceğim ağaçlarla bin kırk iki ağaç dikmiş olacaktım ve ağaçları dikerken ODTÜ’nün eski rektörü geldi aklıma. Kemal Kırdaşoğlu’nun  başlattığı ve bugünlere ulaşan bir kapmaya idi.  Rektör Ahmet Acar bey ağacı dikti ve de yanındaydım.  Can suyunu Çenesuyu  olara verecektim.  Kanal D röportaj yaptı ve rektör Ahmet Acar beyle resim çektirdik ve biraz sohbet ettik. Ben sabırsızlıkla ağaç dikmek için bekliyordum ve o an gelmişti. Bana göre  çevreciliğin ne yaşı vardı, ne de zamanı.  Yılın bir gününe  hapsedilmiş  özel bir gün olmaktan çıkmalı.  Aynı ODTÜ’nün yaptığı gibi 365 gün çevreci olmalı. Ağaçlarımı dikiyor ve her dostumun hayalleri gözümün önüne geliyor ve isimlerini söyleyerek 41 ağacı diktim ve can sularını çene suyu verdim. Sonra birçok kişi ile yine tanıştım çok mutluydum. 

 

İZZET ÇETİN BENİ ARADI

O sırada  teflonum çaldı. Ankara milletvekilimiz İzzet Çetin bey aradı. Bu akşam da kal beni misafirim ol dedi, çok mutlu oldum. Ankara’da yalnız değildim. Birçok dostum ve büyüklerim de hemen gitme birkaç gün kal dediler. Benim Kocaeli’de toplantılarım vardı, onun için dönmek zorundaydım. Ve vakit gelmişti, araba geldi vedalaştık. Otogara geldiğimde kitapları çeşitli yerlere bıraktım ve arabama bindim.  Yine güzel bir yolculuk geçmişti Efe Tur’la.  Kendilerine teşekkür ettim  ve servise bindim. Yolculuğum boyunca tüm dostlarım telefonla beni arayarak hiç yalnız bırakmadılar. Bir kelebek gibiydim, çok mutluydum. Şöyle düşündüm, bir kelebek gibi kısa ancak anlamlı  yaşamak mı, yoksa bazı kaplumbağa gibi uzun, ancak amaçsız yaşamak mı? Her insanın içinde hem kelebek, hem de kaplumbağa  vardır. Önemli olan  hangisini  yaşatmak istediğinizdir…

 

İşte AK Parti İzmit’te

başarının bilançosu

İzmit’te büyük farkla seçimi kazanan AKP’nin, tek yürek olmanın yanı sıra bir başarı sırrı daha ortaya çıktı. İzmitli AK Kadınlar 30 Mart’a kadar 94 bin 830 evi, 108 bin 790 seçmeni ziyaret edip, 25 bin 353 paket kahve ve 65 bin seçim beyannamesi dağıtarak teşkilatın gücüne güç kattı. ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ diyerek evlere Türk kahvesiyle konuk olan AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetimi toplam 25 bin 353 paket kahve hediye ederek, hatırlı yılları milyonlara çıkardı.

 

Başkan Ellibeş,

Fatih’i kutladı

 

2014 YGS sınavında yaklaşık 2 milyon öğrencinin arasında Türkiye genelinde 60. olan Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi öğrencisi Fatih Çam, Okul Müdürü Bahattin Satır, Müdür Başyardımcısı Tutku Aytaç ile birlikte, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret ederek sevincini paylaştı. Ellibeş, “Fatih ile gurur duyduk. Elde ettiği bu başarı ile hem Gölcük’ü hem de okulunu başarıyla temsil etmiş ve gururlandırmış ve bizlerinde göğsünü kabartmış oldu” dedi  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR