Seçim heyecanı başladı

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’nde Haziran seçimleri start aldı diyebiliriz. Partilerin il, ilçe, belde ve köylerde olmak üzere hummalı seçim çalışmaları başladı. Aday adayları ön sırada adaymış gibi ciddiyet ve sorumluluk içinde kendilerini tanıtmak ve destek almak için sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyorlar. Sadece sivil toplum örgütleri ile yetinmeyip teknolojinin nimetlerinden yararlanarak herkese ulaşmaya çalışıyorlar.

Bu ana kadar Azerbaycan Dernekleri Federasyonunu ziyaret eden birçok aday adayı ile sıcak sohbetlerimiz oldu. Hepsi de tam güven duygusu içinde olup, topluma hizmet amacı ile yola çıktıklarını söylüyorlar.

Sohbetlerimizde birçok soru sorarak önemli konulara açıklık getirmeye çalıştık. Aday olamadıkları takdirde konumlarının ne olacağını sorduk. Verdikleri cevap hep aynı oldu. Aday olamazsak yine de partimiz için canla başla çalışacaklarını söylediler.

Partilerden eşit uzaklıktaki bir görüşümüzle hepsine başarı diledik. Buradan da tekrar başarılar diliyorum. Gelen konuklarımıza biz de faaliyetlerimiz hakkında bilgi vererek Kültür Evimizde mevcut müzemizi ve kütüphanemizi gezdirerek bilgi verdik.

Demokrasinin olmaz ise olmaz şartlarından birisi seçimdir. Her seçim insanlar için bir umuttur. Bizdeki seçimler de keşke demokrasinin tam kuralları içinde yapılabilse. Bunun için de partiler yasasının değişmesi lazım. Aday belirlemeleri hâkim huzurunda tüm üyelerin oyları ile seçilerek sıralama yapılmalıdır.

Bu yöntem ile seçilen milletvekilleri kendilerini halka karşı sorumlu hissederler. Genel başkanların direktifi ile seçilen kişiler ister istemez biat usulü içinde olurlar. Halka kendilerini sorumlu hissetmezler. Önlerine gelen yasa maddelerini direktif doğrultusu içinde hakaret ederek sırf parmak kaldırıp indiren bir figür durumu içinde olurlar.

Bizler de seçmen olarak oyumuzu mutlaka kullanmamız gerektiği bilinci içinde olmalıyız. Ayrıca futbol takımı tutar gibi parti tutma anlayışı olmamalıdır.

Partilerin programlarını okuyan, kıyaslayan, ona göre oyunu kullanan bilinçli seçmen olmak gerekir. Hangi partinin üyesi iseniz vaatlerin, icraatların hesabını soran bilinçli seçmen olunca tam demokrasi ortamını yaşıyorsunuz denebilir.

Her seçim bir umuttur diyerek aday adaylarına başarılar diliyorum.

 

JAPON ADALETİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü İzmit Körfez geçişi asma köprü inşaatında taşıyıcı halatlarından biri koptu. Bize ve bizim yaşam biçimimize göre değerlendirilirse normal bir kaza veya şanssızlık olarak değerlendiririz. Yahut bu tip kazalar için fıtratında var diye geçiştiririz. Ölen ve yaralanan da olmayınca haber olarak ta yer almaz.

Ama Japon ahlakında, Japon sorumluluk anlayışı ve adaletinde bunun karşılığı kişisel hatadan kaynaklandığı için geleneksel hale gelen intihardır.

Proje mühendisi Japon Kishi Ryoichi “Kopan halatın sorumluluğu bana ait” notunu bırakarak Altınova’da mezarlığa giderek bileklerini ve boğazını keserek intihar ediyor.

Halat kopmasının sonucunda iş tesliminde belki bir gecikme olabilir. En kötü ihtimal ise gecikmeden dolayı bir miktar şirket tazminat ödeme durumunda kalabilir. Bu ve benzer sebepler için intihar edeni Japon mühendisi eminim ki birçoğumuz aptal veya enayi gözü ile bakarak değerlendiriyoruz. Doğru yol Japonların yoludur. Kişisel hatadan doğan zararları toplum ödemiyor, sebep olanlar ödüyor. Keşke zerresi bizde olabilse!..

Devleti bilerek veya bilmeyerek zarara uğratanlar bırakınız intihar etmeyi, istifa etmek bile hatırlarına gelmiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR