Çocuklara kıymayın efendiler!..

MAKALEYİ DİNLE

“Çocuklara kıymayın efendiler” diyor sayın Erdoğan!

Bu söze ne denebilir? Elbette, çocuklara kıyan hiçbir kişi ya da anlayışı hoş göremeyiz.

Çocuklara, küresel tekellerin çıkarları için yaratılan savaşlarda kıyılıyor.

TERÖR, çocuklara kıyıyor.

Ya YOKSULLUK?

Yani; “Adaletsiz gelir dağılımı” çocuklara kıymıyor mu?

 “Ezbere ve test usulü sınava dayanan” Eğitim düzeni çocuklara kıymıyor mu? Aptallaştırmıyor mu? “Mesleksiz” kılmıyor mu?

Elin oğlu, ilkokuldan itibaren bilim, teknoloji, araştırmaya dayalı eğitim sistemi ile çağı yakalarken, bizim çocuklarımızın “çağ dışı” bir eğitim ucubesi ile uyutulup uyuşturulması çocuklara kıymak değil midir?

Siyasi iktidarın hoşlanmadığı toplumsal eylemlerde ya da bu eylemler sırasında tesadüfen orada olan çocuklarımızın hoyratlıkla öldürülmeleri çocuklara kıymak değil midir?

23 Nisan “ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK” bayramı kutlanırken, “ULUSAL EGEMENLİK” kavramı ile ilgili tek söz edilmezken, - sözde makam koltuklarına oturtulan çocuklara, hem de medyanın gözü önünde “ne söyleyeceklerinin fısıldanması” çocuklara kıymak değil mi?

Başbakan’ın koltuğuna bir kız çocuğu oturuyor, Davutoğlu fısıldayarak; “Nükleer santral” istiyor! Muhalefetin seçim vaatleri ile ilgili soru soruluyor, Davutoğlu yine fısıldıyor; “Bol keseden atıyorlar” diye!

Bu, çocukları “siyasete alet etmek” değil mi?

“Küçük yaşta beyin yıkamak” yani; “ÇOCUKLARA KIYMAK” değil mi?

Ama, Davutoğlu da “efendisini” takip ediyor!

Tarih: 23 Nisan 2010; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Koltuğuna birkaç dakikalığına bir kız çocuğu oturuyor. Basın mensuplarının önünde Erdoğan ne diyor?

“ARTIK YETKİ SENİN. İSTER ASAR İSTER KESERSİN!”

Bu söz, “Çocuklara kıymak” değil mi?

Bu mu “Demokrasi?”

Ha, “Demokrasi, amaca ulaşıncaya kadar binilen bir tramvaydır” diye tanımlayan bir anlayış için demokrasi, sadece bir “araç ve maske” dir!

Şimdi, demokrasi kültürü bu olan kişi, “TEK ADAM” yani; “BAŞKAN” olmak istiyor!

Başkan olmadan bu sözleri söyleyebilen, kendisini eleştiren herkese ve kuruma şiddetle tepki gösteren biri, “tek yetkili kişi” olursa neler yapmaz?

Peki, son 13 yıldır “tek başına iktidar” olan, eğitim sistemiyle oyuncak gibi oynayan bu siyaset anlayışının sonucu çocuklarımız ne durumda?

Başbakanlığa bağlı, TUİK-Türkiye İstatistik Kurumu araştırma sonuçlarını verelim;

  • Toplam 16 milyon 706 bin yoksul nüfus içindeki çocuk oranı yüzde 44.3. Bu da yoksul vatandaşların yarısının çocuklar olduğunu gösteriyor!
  • Cezaevlerine giren çocuk sayısı her geçen yıl  hızla artıyor; 161 bin 711 çocuk cezaevlerinde! Hapisteki çocukların oranı 2009’da yüzde 1.5 iken, 2013’te bu oran yüzde 3.8’e çıkmış!
  • Çocuklar ucuz emek olarak çalıştırılıyor,
  • Çocuklar cinsel istismara uğruyor,
  • Çocuklar çağın gereklerine uygun, onlara beceri kazandıracak ve meslek sahibi yapacak bir eğitim sisteminden yoksun.

Çocuklara daha nasıl kıyılır?

Çocuklara kıymayın efendiler!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR