Maşukiye nerede?

MAKALEYİ DİNLE

1 Mayıs tatili nedeniyle geçtiğimiz hafta sonu yüzlerce vatandaş Kartepe’ye akın etti. Maşukiye’de bulunduğum yarım saat içinde, onlarca araç durdu adres sormak için… “Şelale ne tarafta, Maşukiye’ye nasıl gidebiliriz, Kartepe’ye nereden çıkarız, buralarda dere var mı?...” Herkesin özetle söylediği; “Biri bize yol göstersin!” aslında. Artık bu büyük bir ayıp. Yakıtı bitip benzin istasyonu arayanları da sayarsak, trafiğin halini siz düşünün. Bundan dolayıdır ki, aynı yolda yarım saat içinde 10’a yakın kaza atlatıldı. Maşukiye ve Sapanca ayrımındaki bu yolun düzenlenmesi için daha fazla beklememek gerekiyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, bu çalışma çok yönlü düşünülerek yapılmalı. Düzenlemeyle hem trafik yükü ortadan kalkmalı, hem de kilometrelerce yol gelip ilçemizi bulan vatandaş Maşukiye’yi de bulabilmeli.

 

CHP iyi görüntü vermiyor!

Geçtiğimiz hafta, CHP Kartepe’de dağınık bir yapının varlığından söz etmiş ve bu gidişatın hiç iyi olmadığını belirtmiştim. Hafta içinde yapılan Belediye meclis toplantısını internet vasıtasıyla canlı izleme imkânı bulduğumda, söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördüm. Toplantıda CHP tarafından gündeme getirilen konuların önemsizliğine mi şaşırayım, yoksa derinlemesine araştırılmadan ortaya atılmasına mı? Başkan’a yöneltilen bir soruya, toplantıda bulunan bir muhtar cevap veriyor; “O sorun çözüldü!”…

Geçtiğimiz haftalarda çöp ihalesi ile ilgili CHP’li meclis üyelerinin teşekkür ettiği başkan Üzülmez’e, aynı partinin ilçe başkanı demediğini bırakmıyor. Hatırlayın o açıklamaları… İlçe başkanı çöp ihalesinden tutun, işsizliğe kadar birçok konuda eleştiri yapmış, sonrasında ise söylediği bu lafların adeta altında kalmıştı. Çöp ihalesinde zarar edilmediğinin anlaşıldığı gibi, bir de kâr edildiği resmi olarak açıklandı. Ki bu açıklamalara CHP’li meclis üyeleri de teşekkür ederek destek vermişti.

İlçe başkanı, ambulansın makam aracı haline getirilmesi meselesinde de yanıldı. Yasaya göre ilçe belediyeleri ambulans bulundurmayacaktı. Bu durumda ambulans ya iade edilecek ya da başka türlü, yani ambulans işlevinin dışında kullanılacaktı. Dolayısıyla Kartepe Belediyesi, bir nevi yapılan masraf kadarlık bir araca sahip olmuştu.

Boşluklardan yararlanıp algı oluşturmaya çalışmak yerine, gerçek meselelerin gündeme getirilmesi daha doğru olmaz mı? CHP şu anki haliyle hiç iyi görüntü vermiyor. Böyle giderse yerel seçimlerde alınan oyun çok altında bir oy alacağını öngörmek sürpriz olmasa gerek!

 

İSU’dan güzel hamle

Çoğu zaman eleştiri oklarının hedefi oldu İSU. Bizler de zaman zaman bu kurumun işleyişiyle ilgili sıkıntıları gündeme getirmiştik. Eleştiri olabildiği gibi, yapılan güzel ve faydalı çalışmaları da takdir etmek gerekiyor. Örneğin İSU’nun “Alo 185” hattı. Açıkçası ilk duyduğumda “boşuna aramaya gerek yok” diye düşündüm. “Yüz yüze konuşarak yerinde çözülemeyen problemler telefonla mı çözülecek?” gibi bir algı yerleşmiş zihnimize. Ancak bu numarayı aradığınızda karşınızda sizi dinleyen bir muhatap bulabiliyorsunuz. İletişim bilgilerini veriyorsunuz, hemen gelip arızaya bakıyorlar. Sonrasında yeniden aranıp sorunun çözülüp çözülmediği, ekiplerin gelip gelmediği soruluyor. Ne zamandan beri bu uygulama var bilmiyorum ama, bu hizmeti düşünenlere teşekkür etmek gerekir.

 

Cengiz Topel’in ilk yolcuları…

Açıldı açılacak derken, Cengiz Topel Havalimanı uzun zaman sonra ilk yolcularını geçtiğimiz hafta ağırladı. Gelen yolcu sayısının azlığına rağmen, Trabzon’a giden yolcular hayli fazlaydı. Neredeyse iki katı… Ancak gördüğüm kadarıyla, yine Cengiz Topel’in açıldığına dair yeterli tanıtım çalışması yapılmıyor. İlimizde hatta ilçemizde bir havalimanı olduğunun haberi, basit bir fuar reklamı kadar bile yer almıyor medyada. Kartepe Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde Cengiz Topel Havalimanı’nın reklamlarına yer verilebilir örneğin. Bu atılacak olan adımlardan en basiti. Tanıtıcı çalışmaların hızlandırılması yolcu sayısının artması ve havalimanının tercih edilmesi açısından faydalı olacaktır.

 

Üzülmez’in bitmeyen enerjisi

Seka Devlet Hastanesi’nde hasta ziyareti kapsamında denk geldiğim başkan Üzülmez, enerjisiyle hastanede bulunan herkesi olduğu gibi beni de şaşırttı. Saat 21.00 civarı hızlı adımlarla içeriye giriş yapan başkan, sadece Kartepeli hastalara değil neredeyse binadaki tüm odalara girerek geçmiş olsun dileklerini sundu. Birkaç ziyaretine ben de eşlik etme fırsatı yakaladım, inanın hızına yetişmekte güçlük çektim. Seri adımlarla yürümezseniz geride kalıyorsunuz. “Başkanım üst katta da yatan bir hasta var” dediklerinde, “ziyaret edip onun da hayır duasını alalım” dediğine şahit oldum. Bu cevaptan sonra enerjisinin kaynağını da öğrenmiş oldum. Yoksa hangi vitamin bir insanı hayır duaları kadar dinç tutabilir?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR