Seçim Değerlendirmesi

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

Yerel seçimleri Türkiye’nin içerisinde bulunduğu şartlar itibariyle genel seçim havasında yaşayarak sonuçlandırdık. Halkımızın yapmış olduğu tercihlerin memlekete hayırlar getirmesini temenni ederim.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından itibaren sonuçlar hakkında çeşitli yorumlar yapıldı. Özellikle araştırma şirketi sahiplerinin "vatandaşın evdeki huzurunu yolsuzluklara tercih etmesi" şeklinde yaptıkları yorumların seçimi etkileyen birinci faktör olduğuna inanıyorum. Halkın yarısından fazlasının TOKİ'den bir evi veya kredi borcu olduğu düşünülürse, seçimlerde yapacağı tercihte "ev ekonomisinin" önemli rol oynayacağı aşikardır.

Seçimlerden önce Washington Post gazetesinden Joshua Tucker, Marco Kiasnj adlı bir akademisyenin “Ekonomi ve Yolsuzluğun Seçimlere Etkisi” adlı doktora çalışmasında incelediği İsveç ve Moldova üzerinden örnek vererek Türkiye’ye dair değerlendirmede bulunmuştu. Çalışma, ekonomisi gelişmiş düzeyde olan İsveç’te yolsuzluğa karşı halkın tepkisinin yoğun olduğunu, bu sebeple ekonomi büyüyor da olsa halkın seçimlerde yolsuzluk yapanlara tepki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Buna mukabil ekonomisi düşük seviyede olan Moldova’da ise halkın yolsuzluğa “kendi cebinden çıktığı için” kızdığı, ancak yönetim değişirse ekonomide dalgalanmalar meydana geleceği için seçimlerde yolsuzluğun belirleyici olmadığı araştırmada vurgulanan diğer bir sonuçtur.

Bu araştırmadan hareketle Tucker Türkiye’deki yerel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili, Türk halkının “yolsuzluk algısının” İsveç’ten kötü Moldova’dan ise daha iyi olduğuna değinerek, seçimlerde iktidarın az bir oy kaybına uğrayabileceğine ancak genel kanaatin değişmeyeceğine dair yorumda bulunmuştu.

Zaman zaman dikkat çektiğim üzere elâlemin bilimsel veriler ışığında, bizi bizden daha iyi tahlil ederek sonucu bizlere önceden bildirmekte olduğu görülmektedir.

Bu seçimlerde şahsım olarak çıkardığım önemli sonuçlardan biri de sosyolojinin lider sınıflandırmaları içerisinde yer alan “karizmatik lider” tipinin milletimizin tercihlerinde ne kadar önemli olduğudur. Başbakanın bu noktada ülkede uzun zamandır var olan açığı doldurduğu, özellikle tabanındaki kadın seçmenlerin kendisine gösterdiği yakın ilginin arkasında bu durumun önemli bir yeri olduğu kanaatindeyim.

Bu durum neden önemli?

Türk milleti 80’li yıllardan itibaren bir revizyon sürecinin içindedir diyebiliriz. Muhafazakarlaşmanın arttığı yönünde tespitlerin yapıldığı bu süreçte dünyadaki gelişmelerin de etkisiyle muhafazakar kadın nüfusunun gerek ekonominin gerekse siyasetin içerisinde etkinleştiği görülmektedir. Nitekim muhafazakarlaşan bir toplumda kapı kapı gezip oy isteyen “ablaların, teyzelerin” yaygınlaşması da bu durumun sonucudur.

 Bu nedenle seçimlerde halkın yüzde ellisinin kadın olduğu düşünülürse kadınların tercihleri seçim sonuçları için de belirleyici olmaktadır.

Ayrıca söylenen sözler sunulan projeler doğru olsa da anlaşılan o ki karizma zayıf olunca söylenenlerin de bir ehemmiyeti kalmamaktadır...

Kısacası Türk seçmeni için karizma ve ev ekonomisi ön plandadır.

 “Yeni Türkiye” söyleminin yerel seçimlerden sonra Apo’nun salınması, özerk Kürt yönetimi gibi konulara dair hangi neticeleri doğuracağını ise zaman gösterecektir.

Halkın tercihi olan bu “yeni Türkiye”nin herkese hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle…

Saygılarımla… 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

@zehra - Zehra Hanım okuduğunuzu anlama güçlüğü çekiyorsunuz sanırım! Yazar kendinden değil oy verenlerin "neye vurulduklarından" bahisle analiz yapmaya çalışıyor... Tabii her başörtülüyü hükümet yanlısı olarak kabul etmek gibi basit ve yanlış bir genellemeden siz de kaçınamıyorsanız o zaman başka, o zaman yazdıklarınız anlamlı hale geliyor!... Ahirette anlatılacak çok şey var hakikaten...

Yanıtla . 0Beğen 09 Nisan 14:35
01

Zehra - Karizma ön plan vurgun Kaçıncı plan baş örtünden utan ahirette anlatırsınız karizmasına vurulduk diye ah güzel dinim kimlere kaldın

Yanıtla . 0Beğen 09 Nisan 14:35
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR