Futbol nereye?

MAKALEYİ DİNLE

Görünüm o ki; futbol oyunu eski saf ve temiz temaşa zevkinden gittikçe uzaklaşıyor. Günümüz açgözlüleri gibi maddeci ve materyalist ruha bürünüyor.

Her hafta ekranlarda izleme şansımız oluyor. Tabii yurt dışındakileri de! Aradaki farkı görmemek aptallık olmaz mı? Olur tabii! Fakat ulusal medya reyting adına, tiraj adına, rezil futbola rağmen sürmanşet olağanüstü cümlelerle taraftarların gönlünü fethediyor.

Renkler mi? Fark etmez! Onların gayesi gelsin paralar. Gerçeklerden uzak, stüdyolardan methiyeler yağdırıyorlar. Maç öncesi, devamı ve sonrası sizi ekrana bağlıyorlar. Güzel dizayn edilmiş stüdyo, karşı cinsleri cezp edecek şık ve dekolte bir kıyafetle futbol uleması hanımlar. Gaye, varsa yoksa reyting.

Günümüzde oynanan futbol aslında dışarıda, yazılı ve görsel medyada oynanıyor, “sahadaki ya ofsayt ya faul”. Onu yorumlarda izleyin ne ulemalar var ülkemizde; hakem eskisi, futbolcu eskisi gibi.

Üzüntüm gençliğe argo cümlelerle egosunu tatmin edenlerin onulmaz yaralar açtığının bilinmemesi! Biliniyorsa hâlâ niye onlardan sitayişle bahsedebilmek ekran başına sporseverlerin davet edilmesini de anlamak mümkün değil. Yazık, hem de çok yazık!

Yine anlamakta zorlanıyorum, eski takıntılarımızın hıncıyla ruhları kapkara, sevgiden, hoşgörüden bihaber nefret saçan sözlerle karşılıklı münakaşalar yapma! Aman yarabbi! Aynı adamlar stüdyodan çıkınca hep beraber kaynatıyorlar. Anlaşılır gibi değil. Kötü bir davranış, öyle değil mi?

Aslında bütün problemler reyting adına, bunun başka bir izahı yok. Her birey ve her kurum, kendilerini izleyen bir “mobese” kamerası olduğunun bilinciyle hareket etse, her şey sütliman olur diye düşünüyorum.

Kişiye olduğundan fazla değer vermek bizde, sonra onu en acımasız yorumlarla aşağılamak yine bizde. “Edep yahu!”. Gereği yok, ne yücelt, ne aşağıla kişiyi, olduğu gibi gör ve görevini öyle icra et. Ama maalesef bizde medya bu... İyileri tenzih ile gerçekleri söylemek zorundayım.

Bir de yabancı yerli ayrımı yaparak gençlerimizin önünü kapatmak hiç olumlu hiç olumlu neticeler vermiyor. Yıllardır miadı bitmiş veya bitmek üzere olan yıldız savaşlarına son verin artık. Yönetimler buna dikkat etmeli, medya da bu bağlamda haberler üretmeli diye düşünüyorum.

Yazıma kitabımdan bir şiir son vermek istiyorum.

 

SPOR, ÖZELLİKLE FUTBOL

Hangi yıldız bize yakın,

Geçmiş tarihe şöyle bir bakın.

Benim hatırladıklarım,

Lefterler, Canlar, Metinler, Yusuflar.

İsimleri anıldıkça,

Taraflı, tarafsız onlarla gurur duyar.

Şartlar namüsaitti,

Günümüze göre oynanıyordu,

Oyun çok basit,

Centilmendi her rakip.

Yan yana izliyorduk,

Maç değil, sanki piknik.

Sevgi vardı, hoşgörü vardı,

Bugün oynuyoruz, renk ayrımı yapmaksızın,

Sanki onlar uzaylıydı,

Gerçekten o günleri yaşadık mı?

Bilen var mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR