Bilişim Vadisi Genel Müdürü bizimle hesaplaşacakmış, buyursun!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlarım, bir süredir Bilişim Vadisi’ndeki ihalelerle ilgili yazıyorum ya, bu şirketin Genel Müdürü Hüseyin Yolaç yazıp çizdiklerime çok öfkelenmiş.

Dün saat 16. 02’de faksla “kamuoyuna duyuru” başlıklı bir açıklama göndermiş.

Bugünkü yazımı yazmıştım, açıklama gelince yazdığım yazımı erteledim, bu yazıyı yazıyorum.

Sıcağı sıcağına gönderilen açıklamayı ve bu açıklamaya cevabımı okuyun istedim.

Açıklamanın ilk cümlesi şöyle:

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında şirketimizle ilgili olarak yer alan gerçeğe aykırı haberler nedeniyle kamuoyunu proje hakkında doğru bilgilendirme gereği hâsıl olmuştur.”

Neymiş?

“Gerçeğe aykırı haberler” yapıyormuşuz…

Bu nedenle “proje ile ilgili doğru bilgilendirme” gereği hasıl olmuş.

Şimdiye kadar acaba Kocaeli halkına proje ile ilgili neden bilgi vermediler de şimdi veriyorlar?

Madem biz yazınca proje ile ilgili bilgi verme zorunluluğu ortaya çıktı, proje ile ilgili o kitabi bilgileri de sizlerle paylaşıyorum.

“Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. altyapısı güçlü yenilikçi ve teknoloji tabanlı kalkınma ve büyümenin benimsendiği yeni bir düşünce ve felsefenin Türkiye’deki en önemli temsilcisi olarak yola çıkmıştır. Bilişim Vadisi’nin ruhunu oluşturacak olan toplumdaki üretken ve yaratıcı tüm insanlar, özellikle zeki ve başarılı öğrenciler, üretken bilim insanları, girişimciler, yatırımcılar, araştırmacılar, danışman-mentörler, teknisyenler ve diğer profesyoneller ile birlikte “Türkiye’nin İnovasyon ve Teknoloji Tabanlı Büyümedeki Yeni Merkezi’nin” kuruluş süreci yürütülmektedir.

Bilişim Vadisi, bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki küresel ve yerel inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar, konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devletin tüm kamusal alanı ile iş birliği yapacak ve proje bazlı müşterek çalışmalar geliştirerek teknoloji tabanlı kalkınmaya önderlik etmek için yapılanmaktadır. Bilişim Vadisi'nde yapılan hızlı çalışmalarla hayat en kısa zamanda başlayacak ve vadi Türkiye’nin en önemli inovasyon ve Ar-Ge merkezlerinden birisi olacaktır. Proje Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin vizyon projelerinden birisidir. Katma değeri yüksek bilişim teknolojisine geçişin amaçlandığı, üniversite-sanayi işbirliğiyle değer yaratacak ulusal ve uluslararası bir projedir. 

Bu dev proje, genç girişimcilerimizle 'start up' ve 'spin off' yeni küçük işletmelerin doğmasının ve büyümesinin önünü açacaktır. Bu dev proje, genç girişimcilerimizle birlikte 'start up' ve 'spin off' yeni küçük işletmelerin doğmasının ve büyümesinin önünü açacaktır. Bilişim Vadi'sinde inovasyonun gelişimi için bilgi temelli rekabet eden yeni nesil girişimciler yetiştirilecektir. Ülkemizin inovasyon ve büyüme sürecinde büyük payı olacak tüm aktörlerin pratik ve sonuç odaklı, rekabet öncesi iş birliği yapabilecekleri en önemli adres hiç kuşkusuz ki Türkiye'nin Bilişim Vadisi olacaktır. Bilişim Vadisi, kuluçka, uluslararası inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, test ve prototip atölyeleri gibi yüksek katma değer üretecek birçok tesisle donatılacaktır. Bilişim Vadisi, yakın gelecekte sadece Türkiye'nin değil, global ölçekte bölgedeki en önemli inovasyon ve Ar-Ge merkezlerinden birisi olacaktır.”

 

Gelelim ihale bölümüne

Genel Müdür Hüseyin Yolaç, lütfedip proje konusunda bilgi verdikten sonra sadede gelmiş:

“Daha önce başlatılan projenin alt yapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Muallim Köy teknoloji geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş İdari Bina ve Kuluçka Merkezi Binaları İnşaatı Yapım İşiyle ilgili olarak Türkiye çapında ve uluslararası tecrübeleri olan 17 şirkete davetiye gönderilmiş, bu şirketlerden 10 tanesi ihale dosyasını almış, bunlardan 4 firma teşekkür mektubu göndermiş, 6 firma ihalemize teklif vermiştir. İhale süreci ihale şartnamesi çerçevesinde yürütülmekte ve 21.04.2015 tarihinde revize teklifler alınacak olup hale hazırda ihale süreci devam etmektedir. İhale süreci açık, şeffaf ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde titizlikle yürütülmektedir.”

Okudunuz…

Biz dün ne yazmıştık?

Farklı bir şey mi?

İhaleye 17 şirket davet edildi.

10 şirket ihale dosyasını aldı.

6 şirket teklif verdi.

Teklif veren firmaların isimleri ve teklif fiyatları şöyle şöyle…

Ne var bunda?

Siz medyadan sürekli bilgi gizlediniz, telefonlara çıkmadınız, biz de özel kaynaklardan bilgi edinip kamuoyuyla bu bilgileri paylaştık.

Siz altyapı ihalesinin yapılacağını medyaya duyurdunuz mu?

Duyurmadınız…

Siz üstyapı ihalesini medyaya haber verdiniz mi?

Vermediniz…

Siz bu iki ihale ile ilgili ilana çıktınız mı?

Çıkmadınız…

Bilişim Vadisi ile ilgili çıkarılan özel “koruma yasaları” nın arkasına sığınıp, paşa keyfinize göre hareket ediyorsunuz. 

Siz isimlerini belirli kaynaklardan aldığınız firmalara davetiye gönderdiniz, sonra da diyorsunuz ki, “İhale süreci açık, şeffaf ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde titizlikle yürütülüyor”…

Nerede şeffaflık?

Sevsinler sizin şeffaflığınızı!

Yalnız verdiğiniz bir bilgiye sevindim.

“21 Nisan 2015 tarihinde revize teklifler alınacak.”

Yani önümüzdeki salı günü…

Göreceğiz bakalım bu revize tekliflerin sonucu ne olacak?

 

Ve hesaplaşma bölümü…

Genel Müdür Hüseyin Yolaç, açıklamasının son bölümünde şöyle diyor:

“Hal böyleyken şirketimiz ve yürütülen proje ile ilgili olarak son günlerde gazetecilik etiği ve gazeteciliğin temel ilkeleri çiğnenerek hiçbir araştırma yapılmadan masa başında hazırlanmış bir kısım haberler yayınlanmıştır. Tamamen maksatlı ve ön yargılı, kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan bu haberlerin yürütülmekte olan bir ihale sürecine müdahale niteliği taşıması sebebiyle suç teşkil etmesinin yanı sıra başta şirketimiz olmak üzere projeye katkı sunmayı hedefleyen her biri ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip ihale isteklilerinin de haklarını ihlal ettiği çok açıktır. Bu sebeple şirketimiz bahse konu mesnetsiz haberlerin sorumluları hakkında hukuki ve cezai müracaat haklarını kullanma kararı almıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Çok korktum…

İnanın çok korktum.

Hukuki yollara başvuracaklarmış, ne yapacağız şimdi?

Bu son bölümdeki ifadeleri gördünüz değil mi?

Gazetecilik etiği ve gazeteciliğin temel ilkelerini çiğnemişiz…

Hiçbir araştırma yapmadan masa başında haber yapmışız…

Yazdıklarımız maksatlı ve önyargılıymış…

Kamuoyunu yanıltmayı amaçlıyormuş…

Yazılarımız ihale sürecine müdahale niteliği taşıyormuş ve suçmuş…

Bu nedenle de “hukuki ve cezai müracaat” haklarını kullanacaklarmış!

Bakın bu kararınıza çok sevindim.

Sakın aldığınız bu karardan vazgeçmeyin, hukuki süreci başlatın, yargı önünde şu şeffaf (!) ihalelerinizi bir tartışalım.

Biz ne yaptığımızı biliyoruz.

Siz kamuoyundan bilgi gizledikçe, biz bulduk çıkardık ve yazdık.

Biz gazeteciyiz.

Bizim görevimiz, toplumu bilgilendirmek.

Toplumun haber alma hakkına saygı göstermek!

Biz gazeteciliği “yazarak” yapıyoruz, diğer bazı gazeteler gibi “yazmayarak” değil!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR