ÖRTÜLÜ ÖDENEK

MAKALEYİ DİNLE

Parlamenter sistemde sadece başbakanlara örtülü ödenekten harcama yetkisi verilmiştir. Bu uygulama ülkemizde yıllarca böyle süregelmiştir. Başbakanlar örtülü ödenekten harcama yaparlarken bunu herhangi bir yere kaydetmek zorunda değildirler. Kanun koyucu harcama yetkisini başbakanlara verirken bu harcamanın devletin çıkarları için harcanmasını, bu harcamanın da gizli kalmasını esas almıştır.

7 Haziran 2015 seçimleri öncesi seçimlere kırk beş gün kala tarafsız olması gereken bakanlardan biri cumhurbaşkanlarının da örtülü ödenekten harcama yapmasını öngören bir yasa teklifini meclise sundu. Elbette ki iktidar partisinin oyları ile bu yasa meclisten geçti.

Yürütmenin başı başbakandır. Başbakanın devletin çıkarlarını gözeterek harcama yapabileceği yerindedir. Kimsenin bugüne kadar herhangi bir itirazı olmamıştır. Ancak cumhurbaşkanının nereye harcama yapabileceği doğrusu tartışılır.

Cumhurbaşkanının örtülü ödenekten harcadığı paraların seçim çalışmalarına gittiğini söyleyen ve buna inanan çok kişi var.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yedi yıllık dönemde 163 milyar, Abdullah Gül 770 milyar, Erdoğan ise bir buçuk yılda bir milyon altı yüz yetmiş milyar harcama yapmıştır. Bu hesaplamaya göre Sayın Erdoğan cumhurbaşkanlığının sonundaki bu beş yıldır harcayacağı para tahminen yedi trilyon sekiz yüz milyar liradır.

Gerçekten Sayın Erdoğan’ın bu kadar kısa sürede eski para ile bir katrilyon altı yüz trilyon lira harcama yapması insanda inanılmaz bir kuşku yaratıyor.

Sayın Cumhurbaşkanının parlamenter sistemi rafa kaldırıp tek adam olma hevesinin altında devlet haznesini istediği şekilde kullanmak vardır.

Tek adam döneminde ne Danıştay, ne Sayıştay kalacaktır. Devletin denetleme mekanizmaları çalışamayacaktır. Bugün kör topal da olsa bu kurumlar biraz olsun görevlerini yapabilmektedirler.

Devletin  hazinesini kendi çıkarları için kullanan siyasetçiler er geç bunun hesabını vereceklerdir. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR