İzmit’in gündüz nüfusu 1 milyon!

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, sık sık mahalle ziyaretlerinde bulunur.

Çalışmaları inceler.

Doğan önceki gün Karabaş Mahallesi’ndeydi…

Doğan, İzmit’in gündüz nüfusunun 1 milyon kişiye yaklaştığını söyledi…

Doğan; 

“İzmit Belediyesi bir ilçe belediyesi olarak bilinse de, devlet dairelerinin bulunduğu, Kocaeli’nin kalbinin attığı, özellikle gündüz nüfusu bakımından en yoğun olduğu bölgedir. Türkiye’de kilometre kareye düşen insan sayısı olarak en yoğun şehirler İstanbul ve Kocaeli’dir.

Fakat İzmit’in gündüz nüfusu dikkate alındığında hepsinden daha yoğun bir şehirdir.

İzmit merkezdeki günlük nüfusumuz 1 milyonu buluyor.

Karatepe’den, Başiskele’den, Derince’den, Gölcük’ten, Gebze’den Darıca’dan kısacası Kocaeli’nin dört bir noktasından insanlar her gün İzmit’e geliyor.

Dolayısıyla çok yoğun bir insan hareketi var.

Bu şekilde yoğun yaşanan yerlerin başta temizlik olmak üzere diğer hizmetlerin takibi de çok hassasiyet gerektiriyor.

Bizde elimizden geldiğince İzmit’imizi hem işlevsel olarak güzel yaşanan; hem de sosyal ve diğer alanlarda daha keyifli yaşanır hale getirmek için çalışıyoruz”

**

 

Doğan’ın bu açıklamasına katılıyorum…

İzmit, Kocaeli’nin lokomotif bir ilçesi…

Her gün diğer ilçelerden binlerce İzmit’e geliyor…

Kimisi geziyor, kimisi alışveriş yapıyor…

Bu yüzden İzmit’te belediye başkanlığı yapmak, diğer ilçelerde belediye başkanlığı yapmak daha zordur…

İzmit’in nüfusu 350 bin civarında…  

Gündüz nüfusu 1 milyonu bulan İzmit’te başarılı bir belediye başkanlığı yaptığın zaman önün açık olur…

**

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını hedeflediği biliniyor…

Doğan’ın yanı sıra mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yeniden aday olmayı planlıyor…

Doğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da gözü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığında…

Aldığım bilgilere göre bu üçlü mecbur kalmadıkça yan yana gelmemeye çalışıyorlar…

Seçimler yaklaştıkça Doğan, Karaosmanoğlu ve Işık arasında rekabet hızlanacak…

 

 

İntihar edenlerin sayısı 3 bini geçti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde yılda her yüz bin kişiden dördü intihar sonucu hayatını kaybederken, hayatına son verenlerin yıllık ortalama 3 bin kişiyi geçtiği belirlendi. İntihar edenlerin %73’ünü erkekler, %27’sini ise kadınlar oluştururken, intihar yöntemi olarak en çok kendini asma tercih edildi. İkinci sırada silahla canına kıyma yer alırken, üçüncü sırada ise yüksek bir yerden atlamanın olduğu saptandı.

**

İntihar hızının en yüksek olduğu il Kars olurken, bu ilimizi Ardahan ve Karaman takip etti. İntihar etme hızının en düşük olduğu iller ise Çankırı, Rize ve Kilis oldu. İntihar edenlerin çoğunluğunu gençler oluştururken, kendi yaşamına son verenlerin yarısından fazlasının evli olması da dikkat çekti. Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Ocak ayından bu yana yazılı basında 26 bin 986 haberin intihar ile ilgili olduğu tespit edildi.

 

Ağacı basket potası yaptı, başı belaya girdi

Vatandaşların Seka Sitelerinde bir ağaca zarar verildiği ihbarını alan İzmit Belediyesi zabıta ekipleri kısa süre içinde bölgeye gittiler. Ekipler, bir ağaçta basket potası asılı odluğunu görünce araştırma yaptılar ve potayı sitede oturan bir vatandaşın astığını belirlediler. Zabıta ekipleri potayı asan vatandaş hakkında yasal işlem yaparken, ağaçtaki potayı da indirdiler. Bölgedeki vatandaşlar, İzmit Zabıtasına duyarlılığından dolayı teşekkür ettiler.

 

 

Derince’de 216 öğrenci  bisikletlerine kavuşacak

Öğrencilere ders çalışmayı teşvik etmek amacıyla hareket eden Derince Belediyesi’nin uygulaması neticesinde ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liselerde ilk dörde girerek mezun olan başarılı 216 öğrenciye karne hediyesi olarak bisikletleri verilecek. Bisikletlerinin dağıtılacağı tören bugün saat 11.00’de Deniz Mahallesi’nde yer alan Zübeyde Hanım Parkı’nda gerçekleşecek.

 

Maden Deresi’nde sel baskınlarına önlem

Kartepe, son yıllarda selden en çok etkilenen ilçelerin başında yer alıyor. Dereler taşıyor, sel baskınları meydana geliyor. Büyükşehir Belediyesi, bir dizi önlem alarak sel baskınlarındaki zararı en aza indirgemek istiyor. Büyükşehir,  Eşme Maden Deresi üzerine köprü inşa ediyor. Proje ile mevcut köprünün kotu yükseltilerek yağışlarda oluşan sel baskınının önüne geçilecek. Köprü bittiğinde önemli bir sorun giderilecek.

 

 

BBP’li Kaya’nın ilginç önerisi

Büyük Birlik Partisi İl Başkan Yardımcısı Remzi Kaya, önceki gün basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık verilmesini eleştirdi. Kaya, bir şart koştu. Kaya,  Kaya, “Bu karara tek şartla destek veririz. O da her AKP’li evine bir Suriyeli alsın.” Belki AKP’liler evlerine Suriyeli almaz, ama mensubu bulundukları partinin yöneticileri, TOKİ evlerini Suriyelilere vermeye hazırlanıyor.

 

Çepil’den Suriyelilere vatandaşlık eleştirisi

Erbakan Vakfı Kartepe İlçe Başkanı Cevdet Çepil, sosyal medya üzerinden Suriyelilere vatandaşlık verilmesini eleştirdi. İşte Çepil’in sözleri; “Eminim memur yapacakları insanların çoğu ya FBI ya CİA yada MOSSAT ajanları olacaklardır. Bu memleketin din için bayrak için vatan için şehit düşenlerin evlatları olarak bizde aynı ayrıcalıklara sahip olmak isteriz. Kim ensar kim muhacir… Kendi vatanımızda muhacir kaldık.” Çepil’in  sözleri dikkat çekici. Bu Suriyeli meselesi, gündemdeki yerini hep koruyacak.

 

 

Değirmenrdere’de bu akşam konser var

Gölcük Musiki Derneği Başkanı Vahit Şentuna Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan Balkan-Rumeli Türküleri Konseri’nin nefes keseceğini söyledi. Şentuna, bu akşam saat 21.00’de Değirmendere Yüzbaşılar Sahili Amfi Tiyatro’da yapılacak konsere herkesi davet etti. Konser, şef Nuray Günay yönetiminde verilecek.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR