İŞTE “DEMOKRASİ” BU!..

MAKALEYİ DİNLE

Artık bu ülkede herkes demokrat!?

“Halkımız demokrasiye sahip çıktı” diyorlar! “İnşallah, maşallah” diyelim!..

Oysa, FETO Terör Örgütü’nün kanlı darbe girişimine kadar, -kimileri için demokrasi; “kim daha çok oy almışsa, onun her dediği demokrasidir!” diye algılanıyor ve itiraz edenlere; “Sen Milli İradeye karşı mısın?” diye tepki gösteriliyordu!

Kimi; “Sen şimdi başbakansın, ister asar ister kesersin” diyerek, küçük çocuklara demokrasi dersi verirken, o aynı “kimi” Referandum için; “Bana göre ‘hayır’ diyen darbecidir!” diyordu!..

Meclis’te, tek kişinin iradesiyle parmaklar kalkıp iniyor, pek çok ve birbirinden farklı yasa teklifi, bir torbanın içine sokularak toptan parmaklanıyor (oylanıyor) idi!..

Son 14 yıldır, “Meclis’in siyasi iktidarı denetim görev ve yetkisi” kullanılmıyordu!..

FETO Terör Örgütü’nün darbe girişiminden sonra, bu ülkede bir şeyler değişmeye başladı. Önce, galeyana gelen halka “idamın geri gelmesi” üzerine umut verildi! Sonra, Başbakan’ın açıklamasıyla, “idamdan daha ağır cezalar olduğunu” öğrendik!

Sonra, “Bir hışımla kalktı Kiziroğlu Mustafa Bey” ve; “Şırnak’la Hakkari il olma niteliklerini kaybetti” dedi! AKP milletvekilleri bile, bu iradeyi tartışmaya başladı! Başbakanımız; “Ben ikna edemedim. Fırça yemek istiyorsanız, gidin konuşun” dedi. Muhalefet partileri ve iki ilde yaşayan vatandaşlar da “hayır” dediler! Hayret ki hayret, “milli irade tecelli etti!” ve teklif geri çekildi!

Kiziroğlu bu kez; “Belediyelere kayyum atanması” görüş ve iradesini ortaya attı! Bu teklif de Meclis’te geri çekiliverdi!..

İşin “kara mizahı” bir yana, “gerçek demokrasi nedir?” sorusunun yanıtını bulmaya başladık galiba!..

Demokrasi, tek kelimeyle; “KATILIM” dır.

Azınlıkta olanın da kararlara katılımıdır. Çoğunlukta olanın “Ben ne dersem o olur” anlayışı değildir!

Demokrasi’nin “ÇOĞULCULUK” ilkesi vardır. Bu, “çoğunlukta olan kimseyi iplemez, her dediğini yapar” anlayışının tam tersidir! Yani; ülke için alınacak kararlarda, farklı siyasi grupların, farklı çıkarların da dikkate alınması ve “uzlaşarak yönetme” ve böylelikle “sorumlulukları da paylaşma” ilkesidir.

21. yüzyıl dünyası ve Türkiye, “tek adam egemenliğini” kabul edemez! Böyle bir anlayış ne demokrasiye, ne de çağın temel değerlerine uymaz!

Bakınız, AKP iktidarının, daha doğrusu “tek adam iradesinin” kararı ile sürdürülen Suriye Politikası’nın yanlışlığını bugün, AKP iktidarının Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “hükümet sözcüsü” sıfatı ile açıklıyor; “Başımıza gelenler, Suriye politikasının sonucu” diyor!

“Şam’da Emevi Camiinde Cuma namazı” söyleminden, “günah çıkarma” noktasına geldik!

“Monşerler” diye dış politika uzmanlarını aşağılamanın, devre dışı bırakmanın ve uluslar arası politika kurallarına aykırı olarak, “bireysel ve duygusal siyaset” gütmenin, “tek adam iradesinin” ağır bedellerini ödedik!

Artık, diliyor ve umuyoruz ki; “Gerçek anlamıyla demokrasi” bundan böyle tüm siyasetçilerimizin ortak ilkesi ve hedefi olacaktır.

Bu ülkenin “birlik ve beraberlik ruhu” ancak bu ilke ile sağlanabilir…

Yoksa, bir gün daha ağır bedeller de ödeyebiliriz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR