Memleketimden “hainlik” manzaraları!

MAKALEYİ DİNLE

Sıcaklar fena bastırdı.
İzin dönemi başladı, kentler boşaldı…
Sahiller insan seli…
Sıcaklık demek…
Tüm canlıların “mayışması-gevşemesi”, demek…
Daha az çalışması, daha az düşünmesi, daha az sorgulaması, demek…
İşte tam böyle bir ortamda, Türkiye inanılmaz gelişmelerle karşı karşıya.
Sağına baksan “hainlik”, soluna baksan “hainlik”!
“Hainlik” dedim de…
Günümüzde, bu kelimenin anlamını bile değiştirdiler.
Hainlik, artık “barış” demek!
Hainlik, artık “kardeşlik” demek!
Hainlik, artık “çözüm” demek!
Hainlik, artık “birlik ve beraberlik” demek!
Hainliğin üstünü çikolata ile kapladılar, millete ikram ediyorlar.
Diyorlar ki, “Bunu ye, bu barış, bu kardeşlik, bu çözüm!”
Halbuki içinde zehir var.
Millete “zehir” ikram ediyorlar.
********
Bugün, benim söyleyeceklerim bu kadar.
Şimdi size, dün sabah gazetelerden ve çeşitli internet sitelerinden derlediğim güncel haberleri aktaracağım.
Okuyun ve Türkiye’nin nasıl bir “hainlik” le karşı karşıya bulunduğunu görün!


Şırnak'tan gelen PKK fotoğrafı şok etti!
********
Şehir ve gençlik yapılanmalarına ağırlık veren PKK, Şırnak'ın Cizre ilçesinde ‘asayiş' birimleri oluşturdu. Terör Örgütü'nün kurduğu YDG-H, Cizre'de askeri görüntüleri andıran bir tören düzenledi.
Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre, Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı ve PKK bayraklarının açıldığı törende yüzleri maskeli PKK'lılar yemin edip sözde “asayiş teşkilatı” nın diplomasını aldılar. Daha sonra mahalle ve caddelere inen PKK'lılar, yol kontrolü yaptı. Lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale ederek dağıttı. Söz konusu tören PKK'ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı tarafından da haberleştirildi.
Türkiye'de yıllardır devam eden terörün bitirilmesi için önemli adımlar atılırken, süreci sabote edecek gelişmeler de dikkat çekiyor. Bunun bir örneği Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşandı. Şehir ve gençlik yapılanmalarına ağırlık veren PKK, ilçede lokal de olsa ‘asayiş' birimleri oluşturdu. Örgütün kurduğu Yurtsever Demokratik Gençlik- Hareketi (YDG-H) askeri kurallara göre tören düzenleyip, diploma dağıttı. Üzerinde Öcalan'ın fotoğrafının olduğu siyah kıyafetler giyen ve yüzünü poşuyla kapatan örgüt üyeleri törenden sonra Nusaybin ve İdil Caddesi üzerinde lastik yakarak yoldan geçen araçlarda kimlik kontrolleri yaptı. Söz konusu tören PKK'ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı tarafında da haberleştirildi.
Kendilerini YDG-H üyesi olarak tanıtan bir grup, törenin yapıldığı alanın sözde güvenliğini sağladı. Daha sonra çatışmalarda öldürülen terör örgütü mensupları için saygı duruşu yapıldı. Yüzü kapalı bir PKK'lı tarafından okunan açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı: "Diyarbakır'da Nevruz kutlamalarında ilan edilen demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesiyle birlikte yılların özgürlük mücadelesi yeni bir sürece girdi. Kürt ve Kürdistan'ın varlığının kabul edilmeye başlandığı bu süreçle birlikte temel mücadele alanının yeni özgür yaşamı inşa etme olacağı kesindir. Bunun ilk ve temel ayağı şüphesiz öz savunmadır. YDG-H olarak öz savunma endeksli asayiş güçlerini oluşturmayı tarihsel bir sorumluluk olarak üstleniyoruz."
Yapılan açıklamanın ardından yüzü kapalı kişilerin isimleri anons edilerek, sözde diplomaları verildi. Daha sonra mahalle ve caddelere inen PKK'lılar, yol kontrolü yaptı. Lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale ederek dağıttı.


Başbakan Erdoğan: “Çözümden dönüş yok”
********
“30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik. Bu aşamaya, bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil, güvenlik ve özgürlük dengesini samimi şekilde gözeterek ulaştık. Daha çok yasaklayarak, kısıtlayarak, görmemezlikten gelerek değil, tam tersine özgürlükleri genişleterek yolları açarak, gönülleri kazanarak bu güzel seviyeye gelebildik. Buradan dönüş olmayacak. Türkiye’de güvenliğin, özgürlüklerin ve demokrasinin önüne geçtiği dönemler, inşallah geri gelmeyecek.”


İmralı canisi Abdullah Öcalan: “İkinci aşamanın nasıl işleyeceğini devlete bildirdim”
********
“Barış sürecinde ikinci aşamaya geçmiş bulunuyoruz. İkinci aşamanın nasıl işleyeceğine dair önerilerimizi yazılı olarak devlete sunmuş bulunmaktayım. Ben şahsen sürecin her aşamasının şeffaf bir şekilde yürütülmesi taraftarıyım. Umarım devlet de ikinci aşamaya dair bu önerimizi doğru değerlendirip doğru sonuçlara varır. Bu mesele 100 yıllık bir meseledir. Meselenin tarihi olguları ve maddi olgulara dayanan gerekçeleri vardır. Olanakların oluşması halinde her hafta bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek isterim.”


ABD Büyükelçisi: “Çözüm sürecini yüzde yüz destekliyoruz”
**********
ABD Büyükelçisi Ricciardone, birkaç gündür Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çeşitli şehirleri ziyaret ediyor.
Büyükelçi, BDP’li belediye başkanlarını ziyaretinde özellikle “açılım” konusunda konuşmalar yapıyor.
Ricciardone, Hakkari Belediyesi’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Çözüm sürecinizi yüzde 100 destekliyoruz. Türkiye için, bölge için, hepimiz için önemli bir şey. İnşallah sonuç, en kısa zaman içinde en olumlu bir şekilde oluşturulacaktır.”


Murat Karayılan: “Herkes gibi Apo da özgür olacak”
*********
PKK’nın ikinci adamı Murat Karayılan Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte şunları söyledi:
“Barış sürecinin üçüncü aşamasında Abdullah Öcalan da herkes gibi özgür olacak. Başlatılan süreç başarılı bir şekilde devam ediyor. Barış, demokrasi ve Kürtler için zaferdir. Ancak ulusal devlet hiçbir şekilde gündemimizde yok. Devlet, şiddetin kaynağıdır ve insanların sorunlarını çözmez. Bunu değiştirmek istiyoruz. Demokratik konfederalizm istiyoruz. Her milletten ve her dinden insanlar buna katılıp, kardeş gibi birlikte yaşayabilir.”
# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR