“ALÇAKLAR, MAHVETTİNİZ DÜNYAYI!”

MAKALEYİ DİNLE

Yazının başlığı, uzun yıllar önce izlediğim “Maymunlar Cehennemi” adlı filmin son sahnesinde, paramparça olmuş “Özgürlük Heykeli” önünde, filmin başrol oyuncusu Charlton Heston’un son sözüdür!

Filmin özeti şöyle;

 Uzay aracı ile bilmediği bir kara parçasına inen uzay adamı, kendini maymunların yönettiği, insanın aşağılandığı bir düzende bulur. Çeşitli maceralardan sonra kaçıp kurtulduğunu sandığı bir anda, karşısına Newyork’taki “Özgürlük Heykeli” nin parçalanmış hali çıkar! Anlaşılır ki, nükleer silahların kullanıldığı bir dünya savaşı sonunda dünya üzerindeki tüm uygarlıklar ve doğal varlıklar yok olmuştur!

Bu film, dünya egemenlerinin, savaşlar ve diğer yollardan doğaya yönelik kıyımlarını yansıtmaktadır.

Bugün, içinde yaşadığımız dünyanın doğal zenginlikleri hızla tükeniyor!

  • Ekonomik ve siyasal çıkarlar uğruna, en bereketli ovalar kentsel yerleşimlere ve fabrikalara açılıyor.
  • Denizler çöplüğe dönüştürülüyor; evsel ve sanayi atıkları denizlere, akarsulara, göllere boşaltılıyor.
  • Ormanlar yok ediliyor.
  • Havaya salınan zehirli gazlarla, dünyamızı koruyan “ozon tabakası” deliniyor!
  • Ülkemizde ve dünyanın hemen her yerinde “Mevsimler birbirine karışıyor!” Tufan’a dönüşen şiddetli yağmurlar, ceviz büyüklüğünde dolular, afet olup yağıyor! Altyapı özürlü kentler sel felaketleriyle perişan oluyor!
  • “Tropikal bölgelerde ve okyanus kıyısı ülkelerde yaşanan” HORTUMLAR, artık ülkemizde de yaşanıyor!

Gelelim İzmit ve Kocaeli’ye;

Yabancı sermayenin küstahça göz diktiği tarım arazilerimizde kurulan fabrikaların “tarım arazilerini yok etmesine” ve Körfez’de amip hücresi gibi çoğalan özel limanların dünyanın en güzel iç denizi olan Körfez’imize verdiği zararlara karşı, bu kentteki “çevre bilinçli kişiler”, karşı çıktılar.

Kimileri bilerek ya da bilmeyerek, çevre bilinçli kişilere tepkigösterdiler, aşağıladılar, kimileri; “Bunlar zenginleşmemize karşı!”dedi, kimileri; “vatan haini bunlar” dedi!

Örneğin; Hyundai otomobil fabrikasının kuruluş aşamasında ÇED Toplantısında; “Bu tesisi birinci sınıf tarım arazisinde kurmayın. Kandıra yolu üzerinde Çal mevkiinde, tarım dışı arazide kurun” dediğimde, tarlasını satan, çocuğu o fabrikada iş bulacak sanan Alikahyalılar tepki gösterdiler! Daha sonra, ellerinde kalan ve üretim yaptıkları tarlaları da yitirdiler!

Şimdi, yerel bir gazetemizin haberine göre; Hyundai’nin açıkta depolanan araçları “doludan zarar görmesin” diye, “dolu bombaları ile bulutlar dağıtılıyormuş!” Ve bu nedenle, Bayraktar, Balören, Biberoğlu başta olmak üzere, çevre köylerinde çok uzun süredir yağış olmuyor ve tarımsal üretim yapılamıyormuş!..

Bu doğru ise, çevre köylerin “tazminat davaları” açmaları gerekir.

Ama, bunun da ötesinde bu olay, çevre bilinci yoksunu aymazlar için bir “ibret ve utanç olayı” olmalıdır…

Küresel sermayenin ne insana saygısı var ne de doğaya. Kendi kazansın da başkalarına ne olursa olsun!

Şunu unutmayalım; bir tarım toprağını yeniden üretemeyiz. Aç kalırsak da otomobillerle karnımızı doyuramayız. Temiz hava alamayız.

Bu  iddia araştırılmalı, doğru ise hukuki yollardan en ağır ceza verilmelidir.

Eğer “hak arama bilinci” ve “hukuk devleti” kaldıysa!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR