Ostim’deki facia ve Kocaeli

MAKALEYİ DİNLE

Diyeceksiniz ki Ostim Ankara’da Kocaeli ile ne ilgisi var. Bir an doğru gibi görünse de, inanın çok ilgisi var. 18 kayıp ve buna bağlı yanan yüzlerce yüreği düşündükçe, Kocaeli’de veya bir başka bölgede de bu tür faciaların olmasının bir ihtimalini düşündükçe irkildim. Facianın olduğu yer bir “Organize Sanayi Bölgesi” kısaca OSB diye adlandırılıyor. Bu faciayı Kocaeli ile ilişkilendirdim. Çünkü Kocaeli OSB’ler yönünden Türkiye’nin belki de en zengin yöresi. Sadece Gebze’de 13 civarında OSB var. Gebze Ticaret Odası Başkanı bile isyan ediyor, “Yeter artık” diyor. Türkiye’de OSB’ler o noktadaki adeta fitili çekilmiş bomba. Sadece patlamalar yönünden değil, mal üretimi gibi kirlilikte üretiyor.

Sayın okurlar bilmiyorum dikkatinizi çekti mi? Ostim’de yaşanan facia sonrası, sorumluluğu üstlenen kimse yok. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek “Buralar bizim sorumluluk alanı dışında” diyor. Söylediği doğru. OSB’lerin denetimini belediyeler yapmıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçen ayki meclis toplantısında Kocaeli’nin çevre sorunları tartışıldı. CHP grubu adına Sayın Fahri Örengül güzel bir sunum yaptı. Alikahya’da kurulacak çelik fabrikası ile ilgili olabilecek çevre sorunları ile Dilovası’ndaki kanser ölümlerini dile getirdi. Arkasından İzmit Belediye Başkanı Sayın Dr. Nevzat Doğan söz aldı. Fahri Örengül’ ün görüşlerine katıldığını beyan ederek bana çok ilginç gelen bir tespitini ortaya koydu. Konuşması özetle şöyledir “Kocaeli sanayiye doymuştur. Çevre sorunu yaratan sanayi istemiyoruz. Benim bölgemde çevreye zarar vereceği açık olan çelik fabrikası kurulmaya karar veriliyor. Belediye başkanı olarak benim haberim yok. Bu durumdan haberdar olması gereken ilk kişi ben, haberi kamuoyundan öğreniyorum. Fabrika OSB’de kurulacakmış. OSB’leri ne yazık ki belediyeler denetleyemiyor. Kim denetliyor? Çevre İl Müdürlüğü. Çevre İl Müdürlüğünün ita amiri kim? Vali. OSB’lerin yönetim kurulu başkanı kim? O da Vali. Şimdi Çevre İl Müdürlüğü yönetim kurulu başkanının ita amiri olduğu OSB’leri nasıl bağımsız olarak denetleyeceğiz? Bu çarpık durum değiştirilmelidir. OSB’lerde belediyelerin denetimi altına alınmalıdır.”

Sayın Doğan benim de aynen katıldığım bu paralelde bir konuşma yaptı. Peki, OSB’lere bu yetkiyi veren kim? Bu hükümet. Bu da başka bir çelişki.
Şimdi yavaş yavaş Ostim faciası ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Patlama olan iş yerinin ruhsatı bile olmadığı söyleniyor. Ruhsatı da OSB yönetimleri veriyor. OSB’ler sanki cumhuriyet içinde ayrı bir özerk yerler. Sadece kendileri ve Çevre Bakanlığı denetiminde. Ancak Çevre Bakanlığı ve OSB yetkilileri çıkıp sorumluluk bizde diyemiyor. İşte OSB’lerde bu kadar başıbozukluk olduğu için endişeliyim. Buralarda adeta 19. yüzyılın vahşi kapitalizm mantığı var. İnsan sağlığı ve çalışan hakları diye bir kavram yok. Çevre, can güvenliği gibi konular hiçe sayılan yer olarak faaliyet sürdürülmektedir. İşte en çarpıcı örneği Dilovası. Anne sütünde bile bu bölgenin yarattığı olumsuzluklar yer alıyor. Ne yazık ki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu’da bu konuyu dile getiren bilim adamına “şarlatan” diyebilme tahlilsizliğini gösteriyor. Bu sorunları dile getirenlere değil, getirmeyenlere o sıfatı yakıştırmamız gerekmiyor mu?
Artık şu husus çok net olarak bilinmeli. Çevre ve işyerlerinin yaşam güvenliği, sorunları sadece ceza kesmekle çözülmez. Koruyucu hekimlilik gibi ilgili hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için gerekenler yapılmalıdır.

Bu işlemleri yapanlara şu kadar ceza kestim demek, ne yazık ki bu nedenle yüreği yananların acılarını hiçbir zaman dindirmeye yetmeyecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR