Çölyak ve çölyaklı yaşam…

MAKALEYİ DİNLE

Bilmeyenler için bir hatırlatma yapmak istiyorum. Günümüzde sıkça görülmeye başlayan “Çölyak Hastalığı” ince bağırsağın, Glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir.

Glüten, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunur.

Bu yüzden glütene alerjisi olan kişilere “Çölyak” teşhisi konur.

Bu kişiler ömür boyu, yukarıda saydığımız ürünlerin bulunduğu yiyecekleri tüketemez.

Bakıldığında çok masum bir hastalık gibi görülse de, insan yaşamını kısıtlayan çok ciddi bir hastalıktır “Çölyak”

 

Dünyada sayıları hızla artan Çölyak hastaları, bu gün farkındalık yaratmak için bir çaba içerisindedir. Kurumlan dernekler ve oluşturulan platformlarla, halk “Çölyak” hastalığı konusunda bilinçlendiriliyor.

Farkındalık yaratılmasındaki diğer bir neden ise Çölyak hastalarının besin ürünlerine ulaşma kolaylığının sağlanması.

Çok az markette sınırlı sayıda glütensiz yiyecekler satılıyor. Üstelik fiyatları da ateş pahası…

Çölyak hastasıysanız, beslenmeniz size haddinden fazlaya mal olur.

Çölyak hastalarının rahat bir yaşam sürmesi ve beslenebilmesi için “Çölyak” hastalığının ne olduğu iyi bilinmeli ve onların yaşam koşullarına uygun zeminler hazırlanmalı.

9 Mayıs tarihi, işte bütün bu koşulların oluşturulabilmesi için atılan ilk adımdır. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü de bu yüzden kutlanıyor ya da anılıyor.

İlimizde de 9 Mayıs Çölyak Günü etkinlikleri yapılacak.

Kentimizde yaşayan Çölyaklıların bir araya geleceği bu günde asıl amaç, farkındalık oluşturmak.

Nesrin Atar’ın başkanlığını yürüttüğü MET-DER, 9 Mayıs günü saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak, burada günün anlamına ilişin bilgilendirmeler yapacak.

Bugün vesilesiyle gıda üreticileri ve toptancılarına bir not iletmek istiyorum…

“Hastalık insanların tercih ettiği bir ayrıcalık değildir. Çölyak hastaları sizlerin, onlar için üreteceğiniz ve satacağınız gıda maddeleri ile daha yaşanılabilir bir şehirde, anlayışlı esnaflara ihtiyacı var. Gelin bu farkındalığı birlikte yaratalım. Onlara daha yaşanılabilir bir kent armağan edelim…

Bankalar Caddesi yayında

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nevihal Erdoğan ve Doç. Dr Oya Şenyurt ile İTÜ emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Vedia Dökmeci’nin birlikte kaleme aldığı “Tarihsel Süreç İçinde Bankalar Caddesi (VOYVODA CADDESİ) ve Günümüzdeki Yapılar” başlıklı kitap, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Yayınevi tarafından yayımlandı. 172 sayfadan oluşan kitap, Bankalar Caddesi’nin kent ve mimarlık tarihi bağlamıyla incelenmesini hedeflemiş.  Bu kitap içerisinde Galata-Bankalar Caddesi ilişkisiyle şimdiye kadar söylenen, söylenmeyenler ile çizim ve fotoğraflar yer alıyor.  Bina hakkındaki tespitler de bulunuyor. Kısacası üç öğretim üyesinin hazırladığı kitap Türk mimari tarihine de ışık tutan bir tarzda.

Yalova Termal Plas hakkında şikayet var

Devre mülk pazarlamasıyla ilgili birçok olumsuzluğu daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Hani satılana kadar müşteriye “Kral” muamelesi yapıp, sözleşme imzalandıktan sonra 2’nci sınıf vatandaş muamelesinin yapıldığı pazarlama tekniği var ya, işte ondan bahsediyorum.

Kenan Yokuş isimli vatandaşımız da Yalova Termal Plas’tan bir devre mülk almış. Alırken, “Caydığınız taktirde paranızın belli bir kısmını geri ödeyeceğiz” ibareli sözleşmeyi de imzalamış. 

Ancak gördüğü aksaklık, vaatlerin yerine gelmemesi ve tapunun bir türlü verilmemesi nedeniyle devre mülkü almaktan vazgeçti. Buna rağmen sözleşmenin gereği yerine getirilmedi.

Malta muhtarı, 2 yılın hesabını verdi

Belediye başkanlarının ardından şimdi de muhtarlar görev sürelerinin yıl dönümlerinde yaptıklarını anlatmaya başladı. Benim çoğul konuştuğuma bakmayın, 2 yılın hesabını veren tek muhtar İzmit Malta Mahallesi Muhtarı Bekir Boz. İki yıldır Malta Mahallesi’nin muhtarlığını yürüten Bekir Boz, geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenledi. Azalarını da yanına alarak mahalleliye 2 yıl boyunca yaptıklarını anlattı. Yerel yönetimlerle müşterek yaptığı projeleri anlatan muhtar, kendisine destek olan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na da teşekkür etti. Hız tümsekleri, toprak kaymalarına karşı alınan önlemler, sinyalizasyon ve benzeri birçok yeni projeyi hayata geçiren muhtarın sunumu vatandaşlar tarafından takdir topladı.

Nar Montessori Anaokulu’ndan önemli bir seminer

 

Kocaeli’de bir ilke imza atarak okul öncesi eğitime bakışı değiştiren Nar Montessori Anaokulu, velilerine ve okul öncesi eğitimcilerine yönelik gerçekleştirdiği seminerlerine bir yenisini daha ekliyor. “Montessori Yöntemi ile Çocuk Eğitimi” konulu eğitim semineri 12 Mayıs Perşembe günü 19.00’da Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Kurumun eğitim danışmanlığını ve eğitimci eğitmenliğini yapan Emel Çakıroğlu tarafından verilecek olan seminere dileyen herkes davetli

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

özkan aydın - malta mahallesi muhtarı Bekiz boz taktire şayan gerçekten,mahelle sakini olarak yaptıkları çalışmalarından dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.

Yanıtla . 0Beğen 05 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR