Maşukiye meydan düzenlemesi

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe’nin turizm vitrini konumundaki en önemli yerleşimlerinden biri olan Maşukiye bunca zamana  rağmen yeteri ilgiliyi ne yazık ki göremedi. Sadece Maşukiye meydanındaki trafik keşmekeşi bile buna en önemli dayanak olarak gösterilebilir. Uzun zamandır bu sıkıntıları sıkça duyan Kartepe Belediyesi meydan düzenlemesi projesini hayata geçirmeyi başardı.
Yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kapsayan bu düzenleme, bölgedeki ticari hayata da hiç şüphesiz önemli katkılar yapacaktır. Kapalı Pazar alanının da bu düzenleme içerisine konulması gayet yerinde bir hamle olmuş. Bölgede ne zamandır dillendiriliyordu böyle bir talep. Bu projeyle birlikte uzun zamandır eğreti duran Maşukiye girişi, kent estetiği açısından da göze daha hoş görünecektir şüphesiz. Bu düzenlemenin Kartepe’ye yapacağı katma değerle birlikte sosyalleşmeye de zemin hazırlayacağını düşündüğümüzde, projenin bitirilmesini sabırsızlıkla beklemekte pek haksız sayılmayız.


Arslanbey Spor Kompleksi için dört yıl mı bekleyeceğiz?
Arslanbey'de yaklaşık 5,5 dönümlük bir alana bir spor kompleksi yapılması planlanıyor.
İçinde futbol, basketbol, voleybol sahaları ile piknik alanları, yürüyüş yerleri yapılacak.
Büyükşehir Belediyesi’nin planlaması dahilinde düşünülen bu proje için öngörülen süre 4 yıl.
Yani spor kompleksi için önümüzdeki günlerde temel atılacak, bitişi 2019 yılını bulacakmış.
Kendilerinin beyanı bu yönde. İnsan düşünmeden edemiyor. Benzeri kompleksler diğer ilçelerde de yapıldı ve hiçbirisi için bu kadar süre beklenmedi. Kartepe gibi sosyo-kültürel yapısı belli ve spora aç bir bölge için böyle projeler neden  bu kadar uzun süre bekletiliyor anlamak mümkün değil.
Bence bu 4 yıllık sürenin aşağıya çekilmesi için gerekli baskılar Büyükşehir nezdinde yapılmalı ki Kartepe her anlamda bunu hak ediyor.


MHP Kartepe’de 14 bin oy alır mı?
MHP’nin Kocaeli milletvekili listesindeki tek Kartepeli ismi olan Musa Coşkun’un beyanı bu yönde.
Daha doğrusu temennisi... Kartepe’de geniş bir kesim tarafından tanınan Coşkun bu açıklamayı yaparken, 7 Haziran seçimlerinde oy oranında yaşanan artıştan dolayı bunu söylüyor.
2011 seçimlerine göre Kartepe MHP’nin oyu 2747 artarak toplam 6573 olmuş.Yani yükselen bir milliyetçilik trendinden hareketle Coşkun bu açıklamayı yapmış. Coşkun bu 14 bin oyu neye göre hesapladı bilemiyorum ama, ülke dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda çok da abes kaçmamış gibi duruyor.
Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki, o da Davutoğlu yönetiminin AK Parti’nin terörle mücadeledeki ders alınmış uygulamaları ve istikrar vurgusu.
Bu konuyu seçimlere kadarki iki haftalık süreçte daha iyi işlediği ve inandırdığı sürece, MHP'nin oylarındaki artışı engelleyebilir.
Bu nasıl olacak açıkçası herkes gibi ben de sabırsızlıkla bekliyorum.
 

Sıra dışı muhtar!

Kâh yurt içi gezilerinde olsun, kâh yurt dışı gezilerinde, farklılığını her şekilde belli ediyor.

Bazen bakıyorsunuz öğrencilerle birlikte piknikte eğleniyor, bazen de belediye ekipleriyle yapılan işleri yakından takip ediyor.Bir şekilde kendini ön plana çıkarmayı iyi beceriyor.
Kimden bahsettiğimi Kartepeliler hemen anladı. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Selami Tarakçı’dan bahsediyorum. Son olarak Çek Cumhuriyeti maçında astığı pankartla tekrar adından söz ettirdi. Milli takıma başarılar dilediği şu meşhur pankart!
Kartepe’de  günün konuşulanı olmayı her zaman olduğu gibi yine başardı.
Belli ki muhtar bu işleri seviyor.
Kanaatimizce toplumsal meselelerle ilgili aynı hassasiyeti göstermeye devam ettiği sürece, bu tür çıkışları daha bir merak uyandıracaktır.
Bizden hatırlatması...
 

Kendime dair…
Geçtiğimiz hafta cumartesi gününün benim açımdan önemi çok farklıydı. Hayatımı Esra Erişti ile birleştirmiş olmaktan dolayı son derece mutlu ve heyecanlıydım. Artık evliler kervanına bende katıldım. "Benim de başım bağlı artık" derler ya... Darısı bekar arkadaşlarımın, kardeşlerimin başına.
Kaderin garip bir cilvesi olsa gerek, bu mutlu günün Türkiye tarihinin en büyük terör olayıyla aynı gün yaşanmış olması büyük bir talihsizlikti. Allah bu tür terör felaketlerini güzel ülkemize yaşatanlara fırsat vermesin, ne diyelim. Beni bu en önemli günümde yalnız bırakmayan, telefonla arayıp tebrik eden tüm dost ve akrabalara bir kez daha teşekkür ederim. En kötü günümüz böyle olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR