İnanmak, başarmanın yüzde kaçıdır?

MAKALEYİ DİNLE

Başarı; insanların yaşamak istedikleri en güzel duygu aynı zamanda insanın saygınlık göstergesinin olmazsa ol­mazlarındır.

Siz, toplumda ne kadar “olmaz, yapılamaz, başaramaz” denilen işlerin üstesinden, inancınız ve azmi­nizle gelerek başarılı olmuşsanız, toplum nezdinde de o ka­dar saygın bir yere sahip olmuşsunuz demektir.

***

İnsanların başarılı olup olmadıkları, şüphesiz ki, hayat­la olan ilişkilerinin rengini ve biçimini de tayin eder.

 Elbette ki, yürümekten çekinmeden, güç ve zorlu bir yo­lun sonunda bizleri bekleyen kaçınılmaz başarının, insan hayatına yansımaları bir cümleye, bir makaleye, hatta say­falar dolusu bir kitaba sığmaz.

Başarıya ulaşmak, bu denli uzun zamanlı ve maliyet­li bir mücadele olmasına karşın, başarı, insanoğlundan tek ama tek bir şey ister: o da, sadece ve sadece ona inanmak­tır…

 ***

Hani, “inanmak başarmanın yarısıdır” diye hepimizin bildiği bir söz vardır ya, aslında diğer yarısını da çalışmak olarak tanımlayan bu sözdeki eksiklik, kanaatimce, başarıya inanmayan bir insanın, başarıyı yakalayacak şekilde çalış­mayacağı-çalışamayacağı gerçeğidir.

İnanmayan insan, işi­ni olması gerektiği gibi sonuçlandıramaz, inanmadığı için de başarılı olamaz.

O halde başarının formülü şudur: inan­mak… inanmak ve inanmak…

Dolayısıyla inanmak, başarı­nın yarısı değil, tamamı ve bütünüdür. Başarı için çalışmak, çalışmak için de inanmak şarttır.

***

İnanmayan insan, sinerji yerine atalet, proje yerine ba­hane üretir ve neden başarılı olunması gerektiğini anlatmak yerine, neden başarılamayacağını anlatarak zaman ve itibar kaybeder. başarılı olmak için çalışmasına izin vermeyen ne­gatif düşünceleri, deyim yerindeyse onun ‘tusunami’si olur, yok olup gider.

***

Oysa ki, başarmanın sevincini yaşamak ve paylaşmak yerine, ne yazık ki, önüne geçilmez bir şekilde başarısızlığın hüsranında tükenip gitmesinin alt yapısını hazırlar.

 ***

Başaracağına inanan bir insan, büyük İslam alimi imam Gazali’nin, “uzak mesafelere ulaşmak, yakın mesa­feleri aşmakla mümkündür.” sözünde olduğu gibi, önüne her ne aşılmaz sanılan engel, her ne sonuçlanamaz zorluk çıkarsa çıksın, azimle, kararlılıkla, özveriyle çalışmaya de­vam eder.

 ***

Karşı karşıya kaldığı sorunun mutlaka çözümlenmesi gerektiği bilinci ve sorumluluğuyla hareket eder ve mazeret yerine çözüm, dedikodu yerine diyalog üretir.

Kendisi gibi düşünmeyenleri, inanmayanları inandırmaya, çalışmanın başarıyla neticelendirileceğine ikna etmeye ve inandırmaya çalışır.

***

Biz biliyoruz ki, hayali bile zor gelen işlerin altından kal­karak, başarıya ulaşmış insanların ortak özellikleri, zaman zaman onca imkânsızlıklar içinde olsalar da, başaracakları­na dair güçlü bir inancı içlerinde barındırarak büyütmeleri ve mutlaka başarıya ulaşmalarıdır.

Tarih, daha geçtiğimiz ay, 18 Mayıs 2012 tarihinde, büyük bir vefa örneğine ev sa­hipliği yaparak, Çanakkale’de düzenlediğimiz “tıbbiyeden şahadete” anma programıyla ruhlarını yad ettiğimiz o soylu insanların, tam bir inanç içinde, başarıya giden cennet ko­kulu kahramanlık öyküleriyle doludur…

Onlar inandılar ve başardılar…

 ***

Bizler de, “başarıyı yakalamanın hayali bile, başarısız­lığın korkusuyla yaşamaktan yeğdir” dedik ve önce hayalini kurduğumuz güzide bir sendikal yapının fevkalade oluşturu­labileceğine inandık, var gücümüzle çalıştık ve başardık… (sağlık-sen)

 

AKP’li Yılmaz, Buşah Pişmaniye’de

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Rusya-Türkiye arasındaki kiriz nedeni ile mağduriyet yaşayan BUŞAH Pişmaniyeyi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ifade ederek problemlerle ilgili bilgi aldı. BUŞAH Pişmaniye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin, Yılmaz’a nazik ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Milletvekili Yılmaz, “Rusya ile Türkiye arasındaki tansiyonun düşerek problemlerin daha da büyümeden çözüme kavuşmasını ve Buşah Pişmaniye gibi bu krizden mağdur olan firmaların tekrardan piyasada sıkıntı yaşamadan rahat hareket edebilmelerini temenni ediyorum dedi. Umarız Rusya ile ilişkiler düzelir ve Buşah firması zararını karşılar…

 

AKP’li kadınlardan hasta ziyareti

AKP İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Emine Macit Zeybek ve Siyasi Hukuki İşler Başkanı Emine Okanalp önceki gün yönetim kurulu üyesi Zeynep Sultan Şimşek’e geçirmiş olduğu kazadan ötürü ziyarette bulundu. Şimşek cam silerken düşme nedeniyle kollarında kırık oluşmuş ve ameliyat edilmişti. Biz de Zeynep Hanım’a geçmiş olsun diyoruz.

 

CHP’li Kaplan’dan şehit ailesine taziye ziyareti

CHP Kocaeli eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP İl yöneticileri Hikmet Koçoğlu ve Mustafa Kaya, Gebze ilçe yöneticileri Bülent Evciman ve İsmail Sungur, Gebze Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakmak Pehlivan ve Gençlik Kolları yöneticisi Fatih Karakaya ile birlikte Gebzeli şehit Ümit İnan’ın babası Nazmi İnan ve kardeşi Metin İnan’a taziye ziyaretinde bulundu. Şehit Uzman Çavuş Ümit İnan’ın babası Nazmi İnan da CHP heyetine ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Biz de İnan ailesine başsağlığı diliyoruz.

 

Nazım Hikmet, Başiskele’de

CHP Başiskele İlçe Örgütü Kadın ve Gençlik Kolları, dünya şairi Nazım Hikmet Ran’ı 114. Yaş günü nedeniyle yaşam öyküsü, Kalbimizdesin Yoldaş film gösterimi, sevda –hasret ve direniş şiirleri ve Nazım türküleri ile Serdar Mahallesi Yavuz Caddesi üzerindeki ilçe örgütünün Tam Bağımsız Türkiye Toplantı Salonu’nda anacak. 19 Ocak Salı günu yapılacak program saat 19.30’da başlayacak. Başiskele CHP  İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Gökçe  Altan  ve  Gençlik Kolları Başkanı Berkay Yılmaz herkesi etkinliğe davet etti.

 

Bayırbucak yalnız değil!

AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem, Bayırbucak Türkleri’nin yanında olduklarını söyledi. Badem önceki günkü haftalık toplantısında AKP Genel merkezi tarafından organize edilen 81 il ve ilçe teşkilatlarının çabasıyla gerçekleştirilen Bayırbucak Türkmenlerine yardım kampanyası hakkında bilgi verdi. Badem, can kardeşlerimiz bizden yardım bekliyor vicdan sahibi herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini, soydaşlarımızı kaderlerine terk etmeyeceklerini ifade etti. Badem, yardım etmek isteyenlerin (0 507 707 58 41) nolu telefonu aramalarını istedi.

 

Şanlı’dan sert açıklama

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, İstanbul Sultan Ahmet Meydan’ında yaşanan patlamayla ilgili sert açıklamada bulunmuştu. Şanlı, “ Kamu düzeninin korunmasından güvenlik güçlerimiz sorumluysa, müdahale yetkisi de olmalıdır. PKK terörünü Kürt kökenli insanımızın kimlik mücadelesi gibi sunanlar ve terör örgütünün muhatap alınmasını isteyenler hakkında fezleke düzenlenmelidir ”dedi. Şu bir gerçek ki; Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Türkiye’nin biran önce normale  dönmesi için hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Zira başka Türkiye yok…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR