ZAFER KİMİN?

MAKALEYİ DİNLE

Tüm canlı varlıklar gibi “insan” da ölümlüdür. Ancak, kimi insanlar “ölümsüzlüğü” yakalar!.. Bedensel olarak ölse de, geride bıraktığı eserleriyle “ölümsüz” kalırlar.

Bilim, sanat ve siyaset alanında, yaşadıkları topluma ve insanlığa kalıcı hizmet ve eserleri olanlar hep yaşarlar…

Mustafa Kemal Atatürk, böylesine “ölümsüz” bir insandır.

O, parlak zekasını binlerce kitap okuyarak, okuduklarından önemli dersler çıkarıp yaşam pratiğinde uygulayabilmiş bir lider örneğidir. Emperyalizmin parçaladığı bir ülkeden, halkıyla elele vererek; önce,  “Ulusal Kurtuluş Savaşı” ile özgür bir ülke, sonra da “Bağımsız bir Halk Cumhuriyeti” kurmuştur.

Bu “ulusal direncin” taçlandığı tarih; 30 Ağustos 1922’dir.

Başkomutan Mustafa Kemal yönetimindeki Türk Ordusu, “Büyük Taarruz” sonucu, Dumlupınar’da işgalci Yunan ordularını perişan etmiş, sonra İzmir’e kadar sürerek, 9 Eylül’de İzmir’i de düşman işgalinden kurtarmıştır.

O tarihten bu güne, bu ülkede yaşayan her yurttaş, Mustafa Kemal ve Türk Ordusu’na, “özgürlüğünü, onurunu, namusunu ve her şeyini borçludur.

İşte, bu nedenlerle; “30 Ağustos ZAFER BAYRAMI” bir “Ulusal Bayram” olarak kutlanmaktadır.

Ulusal Bayramlar, bu bayramların nedeni olan kişi ve kitlelere saygının ve yeni kuşaklara ulusal tarihini belletmenin bir aracıdır.

Parçalanmış, yabancı orduların işgaline uğramış bir ülkede; canı, malı, namusu tehdit altında olan bir halkın “insanca ve onurla yaşaması” mümkün müdür?

Üst üste yaşadığı savaşlarda hemen her ailenin ocağına ateş düşmüş, babaları-dedeleri şehit olmuş, yoksul düşmüş bir halkı ayağa kaldırıp, bu onurlu savaşı vererek yeniden “onurlu bir ulus yaratmak” kolay mıdır?

İşte, bu nedenlerle, bugün bu ülkede yaşamakta olan her yurttaş, Mustafa Kemal’e ve Türk Ordusu’na saygı ve minnetle sahip çıkmalıdır.

Ne yazık ki, Mustafa Kemal’in “bedensel ölümü” sonrası, “dini, kitleleri uyutup uyuşturmak üzere kullanan ve halkı Mustafa Kemal’e ve ordusuna karşı “düşman” kılabilmek için, önceleri sinsice ve yakın dönemde alenen mücadele eden kimi oluşumlar, bu gün ülkemizi yeniden bir çöküş dönemine sürüklemiştir!

Balyoz, Ergenekon gibi adlarla anılan “kumpas davaları” ile Türk Ordusu parça parça edilmiş, gücü zayıflatılmış ve son 40 küsur yıldır bu amaçla çalışan bir Cemaatin kurbanı kılınmıştır!

Bu alçakça eylem sürecinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni bölüp parçalamak, ekonomisini ve ulusal birliğini güçsüz kılmak isteyen “emperyalist dünyanın” da büyük katkısı açıktır!

Türk ulusunu “etnik köken ve mezhepsel farklılıklarını” bir düşmanlık nedeni olarak kullanan emperyalist güçlerin işbirlikçileri, FETO ve benzeri, “sözde dini cemaatler” olmuştur!..

Bugün, göz önünde ve hedefte yalnızca Feto Terör Örgütü olsa da, benzeri oluşumların asıl amaçları da, farklı değildir!

Son yıllarda, “ulusal bayramların ulusça ve halkın da katılımı ile coşku içinde kutlanmasını engellemeye yönelik kimi çabalar boşuna değildir!

Bugün, bütün bu koşullara rağmen, Türk halkı “ulusal birliktelik bilinci” ile DEMOKRASİYE sahip çıkmıştır. Bu, büyük bir umuttur.

Bu umudun çeşitli siyasal çıkarlarla söndürülmesine geçit verilmemelidir!

Türk halkı, dini inançlarını da özgürce yaşayacaktır. Bunun için “din bezirganlarına-ruhban sınıfına” da ihtiyacı yoktur!

Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve varlık nedeni olan ulusal bayramlara ve Türkiye Cumhuriyeti’nin “Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti” kimliğine ve ulusal bayramlarımıza ulusça sahip çıkmalıyız.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR