Konut kira gelirlerinin beyanında özellikli durumlar

MAKALEYİ DİNLE

Sayısal olarak beklide en fazla kişiyi ilgilendiren vergi beyanı kira gelirleri olanların beyanıdır. Diğer bir adı ile Gayrimenkul sermaye iradı beyanı. 2012 yılı kira gelirlerinin beyanı 01.03.2013 Cuma gününden itibaren başlıyor ve 25.03.2013 tarihine kadar devam edecek. Kira gelirini Konut Kira Geliri ve İşyeri Kira Geliri olarak değerlendirdiğimizde farklı vergilendirme rejimine tabi olduğu ve buna göre işlem yapılması gerekmektedir. Bu hafta Konut Kira Gelirlerindeki özellikli durumları değerlendirmeye çalışacağız.

- Konu kira gelirlerini mutlaka beyan edelim.

Bilindiği üzere konut kiralarında 500 TL’yi geçen ödemelerin kayıtlı sistemden yapılması gerekiyor. ( Banka PTT vs. gibi) Bu durumda Maliye Bakanlığı gelişen teknoloji imkanlarını kullanarak kimin kira geliri elde ettiğini kolayca tespit edebiliyor. Beyan edilmesi gerektiği halde, beyan edilmeyen kira gelirlerinin sonradan ortaya çıkan faturası çok ağır oluyor. Örneğin istisnadan yararlanamıyorsunuz, vergiyi vergi ziyaı cezası ile birlikte ödemek zorunda kalmak gibi. O nedenle beyan konusunda hassas olmamız gerekiyor.

- 12 aylık kiranın, yaklaşık bir ayı devlete…

Çok yüksek kira gelirlerinin dışında 1000 – 2000 TL aylık kira geliri elde edenlerin en fazla 1 veya 2 aylık kirası devlete gidiyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, diyelim ki 2 daireden kira gelirimiz 1500 TL olsun ve 12 ay süreyle kira geliri alınsın.


Yıllık Tutar 1.500 X 12 = 18.000
İstisna 3.000
15.000
% 25 Gider (Götürü) - 3.750
Matrah 11.250
Gelir Vergisi 1.750

Görüldüğü üzere yıllık vergi 1.750 TL olup yaklaşık bir aylık kira bedeli kadar olmaktadır. Doğal olarak kira geliri arttıkça devletin payı da artmaktadır.

- Hangi gider yöntemini seçelim?

Kira gelirinin beyanında indirilecek giderle ilgili iki yöntem bulunmaktadır.

a) Götürü Gider Yöntemi : Bu yöntemde indirilecek giderle ilgili hiçbir belge ibraz etme zorunluluğu olmaksızın toplam kira gelirinin %25 ini gider olarak düşebilirsiniz. Bu yöntem seçilmiş ise iki yıl süreyle bu yöntemi kullanmak zorundasınız. Ancak iki yıl sonra yöntemde değişiklik yapabilirsiniz.
b) Gerçek gider Yöntemi: Kira geliri elde edilirken bazı özel durumlarda olabilir. Örneğin kira geliri elde ettiği evi son beş yıl içinde almışsa, evin satın alma bedelinin %5 ini gider olarak yazabilir. 100.000 TL’ye aldığı evden 12.000 TL kira geliri alınıyor ise bu ev için 5.000 TL (100.000 x 0.05) gide düşebilir. Ancak iki ev alınmışsa sadece bir ev için indirim geçerlidir.

Ayrıca alınan ev banka kredisiyle alınmışsa ödenilen faizler kira gelirinden mahsup edilebilir. Özellikle belirtmek gerekir ki bankaya ödenen kredi taksitleri değil, bu taksitler içindeki sadece faiz ile ilgili olanların kira gelirinden indirilmesi gerekir.

Diğer taraftan kira geliri elde edenler, kendileri kiracıysa ödedikleri kirayı da tahsil ettikleri kira bedelinden düşebilirler.

Görüldüğü üzere böylesi durumları olanların gerçek gider yöntemini seçmeleri kendileri için önemli vergisel avantajlar doğurmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR