Derbiye yakışmayan görüntüler

MAKALEYİ DİNLE

Her ikisi de Kartepe’nin takımı. Bir tanesi Derbentspor, diğeri Kartepe Belediyespor. Nasıl bir psikolojiyle maça çıkıldıysa artık… Her şey sanki küçük bir kıvılcıma bakıyordu. “Bir olay olsa da kavga etsek” der gibi. Nedir bu kadar ilçeyi rezil edecek görüntüleri ortaya çıkartan faktör? Uçan tekmeler, yumruklar, kafa atmalar filan. Ne oluyor beyler?! Ülkemiz bir tarafta terör belasıyla boğuşurken, askerimiz, polisimiz bunun mücadelesini verirken size ne oluyor? Neyi paylaşamıyorsunuz? Yok mu bu iki takımın akıllı başlı idarecileri?

 

Suç Derbent’te ya da Kartepe’de değil. Suç herkeste. Bu saatten sonra her iki takım da şampiyon olsa ne olur? Bunca görüntüden sonra alınacak bir kupa ya da başarı kimse ne sağlayacak? Sporcu seçerken önce ahlaklısını transfer edebilmek gerekir. Ahlakı olmayan bir futbolcu gol atsa ne olur? Birkaç futbolcunun yaptığı reklamı binlerce lira harcanan tanıtımlar yapamadı. Neredeyse ulusal gazetelerin manşetine kadar taşındı olaylar. Kartepe’nin iki takımı diye başlayan her haber koca bir eksi olarak hanemize yazıldı. Yaşanan kırgınlıklar, oluşan düşmanlıklar ise cabası.

 

Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. Yakın zamanda Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez her iki kulübün yöneticileri ile bir araya gelerek ortamı sakinleştirici açıklamalar yapmalı. Yapılan yanlışlar daha fazla devam etmeden sonlandırılmalı.  Fritolay ve Sumotaş arasındaki arabuluculuk görevini en iyi şekilde yapan Başkan Üzülmez’in, bu konuda da üzerine düşeni yapacağını düşünüyorum.

 

Taksi durağı bir an evvel yapılmalı

Kartepe’de büyük tartışmalara neden olan taksi plakası alımı ihalesi neticelendi. Kimi ucuz fiyata kimi de o fiyatın iki katına plaka sahibi oldu. Oldu olmasına da, şu sıralar taksiciler düzensizlikten oldukça muzdarip. Kim nereye kapak atarsa o bölgede taksicilik yapıyor. Baktı ki işler iyi değil, doğal olarak mekan değiştiriyor. Daha önce o mekanda taksicilik yapanlar da bu durumdan haliyle rahatsız. Üstelik bazı taksiciler genel nizama uymadığı için tartışmalar da yaşanabiliyor.

 

Örneğin Köseköy’de taksicilik yapan taksi sahipleri kendi aralarında sıra oluşturmuşlar. Taksi durağı olmasa da sırayla vatandaşları gidecekleri yere götürüyorlar. Ancak diğer bölgelerde işleri iyi gitmeyen sürücüler de bu bölgeye gelerek taksicilik yapmaya çalışıyor. Ebette herkes iş yapsın, ekmek kazansın. Ancak bu işin bir de kaidesi var. “Ben sıra beklemem” gibi bir yaklaşım gösteren taksici ile bu işler rayına zor girer. Kartepe gibi kent kimliği yeni yeni oturan bir ilçede taksicilere önce durak, daha sonra ise eğitimler verilmeli. Müşteri ile nasıl konuşacaklarından giyim kuşama kadar gerekli eğitimler muhakkak verilmeli. Yoksa bu gidiş ileride sıkıntılar doğurabilir.

 

Çakır aramızdan ayrılmıyor!

Kartepe’den milletvekili olarak TBMM’ye giden Sami Çakır, fırsat buldukça seçim bölgesini ziyaret ediyor. Uzun süredir yoğun çalışmalardan dolayı Kartepe’ye gelemeyen Çakır, geçtiğimiz hafta dolu dolu bir program yaparak ilçeyi gezdi. Yeni yapılan kaymakamlık binasını ve bağlantı yollarını inceleyerek, Kartepe Muhtarlar Derneği, Ziraat Odası gibi STK’ları da ziyaret etmiş. Ankara’da yaşanan terör saldırısına ilişkin bir değerlendirmede de bulunan Çakır, “korkmayacağız, yılmayacağız” mesajını gür bir şekilde vermiş. Çakır’ın bu mesajı Kartepe’den vermesi önemli. Kendi seçim bölgesinden gündemi değerlendirmesi Çakır’ın Kartepe’ye olan bağlılığını gösteriyor. “Her daim aranızdayım” mesajını sürekli veriyor. Gün boyu Kartepe’de ziyaretlerini sürdüren Çakır’a Kartepelilerin yoğun ilgi göstermesi de boşuna değilmiş. Millet, çalışanın, değerlerine sahip çıkanın, kendinden olarak gördüğünün hakkını her zaman vermiştir. Tıpkı Sami Çakır’da olduğu gibi…

 

Kartepe A.Ş meselesi

Geçtiğimiz hafta biraz ifade ettim ama sanırım yine bazıları anlamak istediği gibi anlamış. Geçtiğimiz dönem yönetimde yer alan isimler 600 lira alıyormuş bugün ise 2.500 TL alınıyormuş. İyi de, “geçtiğimiz dönem alınan maaş 1 lira bile olsa hak ediyorlar mıydı?” diye sormuştum. Kaç para alırlarsa alsınlar. Listeyi de Büyükşehir Belediye Başkanı yapmış filan… Kim yaparsa yapsın! Olay yanlışsa bunu yapanın kim olduğunun bir önemi var mı?

 

Bugün alınan maaşlara gelince… Öğrendiğim kadarıyla belediyede koordinatör olarak çalışan isimler ve yöneticilik yapan isimler Kartepe A.Ş. yönetiminde yer alıyormuş. Aldıkları para az veya çok orasında değilim. Ancak şu an yönetimde yer alan isimler bir şekilde iş yapıyorlar. Öyle yalandan toplantılara gidip para almıyorlar. Kaldı ki benim yazdığım gayet net bir yazıydı. Geçtiğimiz hafta yazdığım yazının o son kısmını tekrarlıyorum. Ucu da kim alınıyorsa ona dokunsun!

 

“Hangi dönemde olursa olsun, kim yönetirse yönetsin sırf torpili ağır basıyor diye, ister yönetime isterse amirliğe, ister işçiliğe isterse vekilliğe; kim fazladan adam aldıysa, çalıştırdıysa bu milletin iki elinin yakasında olacağı gerçeğini unutmasın!” Bilmem anlatabildim mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR