Kadınlar siyasetin neresinde?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 5 Aralık…

Dünya Kadın hakları Günü…

18. yüzyılda başlayan Kadın Hareketleri’nin uzun mücadelesi kadınların seçme hakkını elde etmesinden önce başlamıştır. Fransız Devrimi sırasında Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nin yayınlayan ve sonra da yayınladığı bir yazının kralcı görülmesi nedeniyle de idam edilen Olympe de Gouges kadınların seçme hakkı için mücadele veren ilk modern savunucudur. Kadınlar ilk olarak 1776 yılında Amerika’nın New Jersey eyaletinde seçme hakkını elde ettiler.

1 Haziran 1906 tarihli eyalet meclisi tüzüğü ile Finlandiya kadın haklarını kabul eden ilk Avrupa ülkesi olmuştur.

***

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ nun kabul edilmesiyle eğitim tek sistem altında toplanmış ve kadınlarla erkeklere eğitimde eşit imkanlar sunulmuştur. 1925 yılında Kıyafet Kanunu ve 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal statüsü değişmiş, hem aile içinde hem de bir birey olarak eşit haklar tanınmıştır. Kadınlara 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

***

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kadınlar Günü ile ilgili bir değerlendirmede bulundu…

Birlikte okuyalım; “Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81. yıldönümünü bugün hep birlikte gururla kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün girişimiyle gerçekleştirilen ve kadın haklarına yönelik inkılâplardan şüphesiz en önemlisi, seçme ve seçilme hakkıdır. 1930 yılında Türk kadınına belediye seçimlerine katılma hakkı verilmiş, 81. yıl dönümünü kutladığımız 5 Aralık 1934 tarihinde de Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Atatürk' ün Türk kadınına beslediği sevgi ve saygı, Kurtuluş Savaşı'ndaki gözlemleri ile iyice perçinleşmiş ve yaptığı bir konuşmada "Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur” diyerek bu hissiyatını büyük bir içtenlikle dile getirmiştir.

***

Türk kadınına seçme seçilme hakkının Avrupa ülkelerinden çok önce verilmesine ve kadınlarımızla ilgili birçok yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen bugün kadınlarımızla ilgili birçok sorun hala çözülememiş, cinsiyet ayrımcılığı ortadan kaldırılamamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde üyesi bulunduğum Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda kadınlarımızın toplumun her katmanında olduğu siyasette de hak ettikleri yere gelmeleri için elimden gelenin en iyisini yapmakla kalmayacak, kadının siyasette daha çok yer bulmasını sağlayacağım.”

***

5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur…

Bu tarih, kadınlar için bir milat olarak kabul edilir.

Ama gelinen noktada kadınlarla yeteri kadar siyasette yer verilmiyor…

Zaten Türk siyasetinde gençlere, kadınlara kontenjan verilmesi, Türk siyasetinin ayıbıdır…

Yani, kadınlara kontenjan verilmese, TBMM’de belki de tek bir kadın olmayacak. Bu da Türkiye’de kadınlara bakış açısının hala değişmediğini gösteriyor…

***

Kocaeli’ye bakın Büyükşehir dahil 13 belediye var. Hiçbir kadın başkan yok.

Kocaeli’de 12 kaymakam var…

Hiçbir kadın kaymakam yok…

***

Türkiye öyle bir hale geldi ki; Şu sıralar sık sık kadın cinayetleri, kadın terörü haberleriyle sarsılıyoruz. Kadınlar, sık sık eylemler yaparak haklarını savunmaya çalışıyor… Son gelişen olayda Özgecan’ı öldüren 3 şahsın ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, toplum vicdanını biraz rahatlattığını düşünüyorum…

 

Türkiye’de kaç AIDS hastası olduğunu biliyor musunuz?

1 Aralık, Dünya AIDS Günü…  Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, bu yıl Bilimsel Konuşmalar adlı etkinliği üçüncü kez düzenledi. Etkinlikte 1 Aralık Dünya AIDS Günü sebebiyle AIDS ele alındı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, önemli bilgiler verdi.

Topçu, dünyada 36.9 milyon civarında AIDS hastası bulunduğunu ifade etti. Dünya çapında kayıtlara göre 36.9 milyon hastanın 2.6 milyonu çocuk iken 17.4 milyonunun kadın olduğunu ve dolayısıyla hastaların çoğunluğunun kadın olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Topçu, “Türkiye’de 10 bin 460 kayıtlı hastanın çoğu, dünya ortalamasının aksine erkek’ dedi. Topçu’nun açıklamasına göre Dünya’nın birçok ülkesinde kadın AIDS hastası, Türkiye’de ise erkek AIDS hastası fazla. Garip bir durum.

 

Okumayan Pişman!

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın çocuklara armağanı olan Pişman Çocuk Dergisi’nin son sayısı çıktı. Şimdiye kadar 17 sayısını geride bırakan derginin 18. sayısının 40 bin adet basılıp okullarda öğrencilere dağıtıldığı öğrenildi. Pişman Dergisi’nin Gündoğdu İlkokulu’ndaki son sayısının dağıtımında mahalle muhtarı Çetin Ersoy, Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet  Öztürk ile okul müdürü Sait Güzelcik de hazır bulundu.

 

Karamürsel’e engelli asansörü!

Karamürsel Kayacık Mahallesi D-130 Karayolu üzerindeki yaya üst geçidinde engelli asansörü yapımı çalışmaları devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yaya üst geçidi engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getiriliyor.

 

Başkan’dan Tan’a başsağlığı ziyareti

10 Ekim’de Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirilen terör saldırısında yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımızın arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Dilek Tan’ın üç yakının bulunması nedeniyle Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Meclis’te baş sağlığı dilediği Tan’ı evinde ziyaret ederek bir kez daha başsağlığı dileklerini ifade etti.

 

İzmit, dünyanın görüş alanında!

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği, “İzmit Dünya Tarihi İçin Önemli Bir Yerdir” sloganına uygun olarak İzmit’in dünyaya açılan ilk uluslararası penceresi olan ve tamamı ingilizce "Visit İzmit Kent Portalı" projesini hayata geçirdi. 6 ay süren bir ekip çalışmasının ürünü olan  "Visit İzmit Kent Portalı" derneğin daha önce tamamladığı "İzmit Kent Kılavuzu", "İzmit Kent Tanıtım Filmi" ve " İzmit Tarihi ve Turistik Yerleri Kılavuzu" projelerinin devamı niteliğinde yeni bir kent tanıtım halkası oldu."Visit İzmit Kent Portalı"na www.visitizmit.org adresinden ulaşabiliyor.

 

Başkan Baran, Erhan Yenilmez’i ziyaret etti

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, kısa bir süre önce rahatsızlık geçiren Körfez eski Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’i evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Baran, Yenilmez’i sağlığına kavuşmuş şekilde görmelerinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR