Dilovası’nda başkan çok zordur

MAKALEYİ DİNLE

Dilovası ilçemiz gerçekten çok farklı bir yer. Burayı diğer ilçelerden ayıran belli başlı bazı özel durumlar vardır.

Özellikle siyaseten bu durum böyledir. Bu ilçede siyaset heyecanı hemen hemen hiç sönmez. Çünkü bir şekilde birileri sürekli gündemi belirleyen bir davranış sergiler ya da ortaya atacağı bir söz ile Dilovası’nda günün konusu olur.

Belediye meclisleri bile, bana kalırsa Büyükşehir Belediyesi’nden sonra en gergin ve heyecanlı geçen, akıllarda kalan soru işaretleri bir sonraki meclis toplantısına sarkan yapısı ile dikkat çeker.

Fakat buradaki siyasilerin zorlandığı genel bir durum vardır. O da burada öyle kolay kolay kimseyi memnun edemezsiniz. O yüzden ilçede son üç dönemde üç ayrı belediye başkanı burada seçildi. Üstelik son iki belediye başkanı aynı partiden.

Sakın ha, yanlış anlaşılmasın lütfen, seçilemeyen belediye başkanları başarısız olduklarından dolayı bu sonuçla karşılaşmadılar. Onlar sadece günümüz siyasetindeki eşitlik ilkesi ile hareket ettiklerinden, haktan, hukuktan ve adaletten taviz vermediklerinden dolayı sorunları belli başlı bazı gruplar tarafında dışlanıp, eleştirilerinin odak noktasına oturtuldular.

Bu sıkıntı kimi zaman birkaç kişiden oluşan bazı gruplar, kimi zaman bizzat kendi teşkilatları, kimi zaman da medya nedeniyle yaşandı…

Hatta bazen bu üç unsurun bir araya gelip de belediye başkanının üzerinde olumsuzluklarla yoğunlaşmasını net bir şekilde gördük.

Aslında bu anlattığım son durum şu anda Dilovası’nda yaşanıyor.

Başta söylediğim gibi Dilovası’nda görev yapacak olan bir belediye başkanı öyle herkesi memnun edemeyebilir. Çünkü buranın insanında beklentiler her zaman üst düzeydedir. Bu anlamda ben Dilovası’nı ve buradaki ilçe belediyesini, Kocaeli’de İzmit’in ardından yönetilmesi en zor ikinci ilçesi olarak görüyorum.

Aslında bölgede yapılan edilen bir yığın iş var. Toplumsal tepkilere kayıtsız kalmayan bir yerel yönetim anlayışı da bulunuyor.

Örneğin; İZAYDAŞ’ın bölgede yapmayı planladığı atık bertaraf tesisi ile ilgili olarak çevrecilerin tepkilerini hep birlikte takip ettik. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve İZAYDAŞ geri adım atmış ve burada çalışma yapılmaktan vazgeçilmişti.

Ancak şunu ben yakinen bilirim ki, bu konu hakkında ilçenin belediye başkanı Ali Toltar da gerçekten yoğun uğraş verdi. Hatta kendisi ile yaptığım bir sohbetim sırasında da burada böyle bir projenin yapılmaması için gereken her türlü çabayı göstereceğini söylemişti.

Aslında kendi etki alanında gerekli çalışmalarını yaptı. Sonuç da aldı. Fakat bütün yaptıkları ilçedeki muhalefetin sesi kadar çok çıkmayınca, yani bütün bu işleri yapmasına ve sonuç almasına rağmen bunu piyasaya iyi satamayınca haliyle başarısını çok da ortaya konuşamadı.

Bu örneği, Dilovası’nın yönetimsel anlamda sıkıntı bir yer olduğunu net bir şekilde ortaya koyabilmek için anlattım. Bölgeyi iyi tanıdığımı düşünüyorum. İnsanını da iyi bilirim. Buradaki siyasilerin en büyük şanssızlığını ise şöyle izah edebilirim.

Şayet Dilovası gibi bir bölgede yerel yönetimde söz sahibi isen köşe başlarını iyi tutacaksın. Bunu yapamazsan, başardığın her iş seni geriye götürür.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR