Akıllı bisiklet…

MAKALEYİ DİNLE

 

Yöneticilerimizin yurtdışı seyahatlerinden çeşitli fikirlerle dönüyor oluşları kentimize canlılık getiriyor. Bunlardan en önemlisi çeşitli noktalarda kurulan ve herkesin kullanımına açık olan bisiklet kiralama sistemi. Avrupa’nın birçok şehrinde çok sık kullanılan bu hizmetin başlaması vatandaşlarımız için büyük bir kolaylıktır.

Toplam 7 istasyonda hizmet verecek olan akıllı bisiklet projesi Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ortaklığı ile gerçekleşiyor. İlk etapta Yahya Kaptan, İzmit Belsa önü ve Sekapark güzergâhında kenti bisikletlerle birbirine bağlayacak bu girişim daha sonra diğer noktalara taşınacak.

Bu hizmetin başarılı olabilmesinde bisiklet kullanıcıları için bazı uyarılarda bulunmak istiyorum: Eğer bu aracı kullanacaksanız mutlaka bir sırt çantanız olsun ve içinde kişisel eşyalarınız yanında bisiklet kullanımı için özel üretilmiş kask bulundurunuz. Böylelikle daha rahat bir sürüş şansınız olacaktır. Ayakkabılarınızın bağcıklarını dikkatle bağlayınız, mümkünse paçası dar pantolon tercih ediniz.

Kocaeli bugünlerde oldukça sıcak ve güneşlidir. Bu nedenle korumalı bir güneş gözlüğü kullanmanızı öneriyorum.

Bisiklete binmeden önce sele yüksekliğini ayarlamalısınız. Harekete geçmeden ise lastiklerin havasını ve fren sistemini kısaca gözden geçirin. Bindikten sonra ise trafik kurallarına tabi olduğunuzu unutmayınız.

Otomobil kullanıcıları iki tekerli araçlara dikkat etmiyorlar. Kavşaklara geldiğinizde çok dikkatli olun. Yayaları dikkatle izleyin, onların geçiş üstünlüğü olduğunu unutmayın. Şehir merkezinde bisiklet sürmeyi düşünürseniz, o gün mümkünse tabanı kaymayan bir ayakkabı giyin.

İlk kez binenlerde bir müddet sonra bacaklarda, el bileklerinde küçük ağrılar oluşabilir. Keza kalçamızda da buna benzer sıkıntılar olabilir. Bu gibi durumlar bisikleti sürekli kullandıkça geçecektir. Bunu bilmemizde fayda vardır.

Bisiklet kullanmak aynı zamanda şehir içi trafiğini rahatlatmada bir alternatif sayılabilir. Bizim kentimizin merkezi hem yürüme hem de bisiklet için oldukça uygun. Benim motosiklet kullanıcısı olan bir arkadaşım, evi şehir merkezinde iken işine her gün bisikleti ile gidip geliyordu.

Bizlere düşen görev, eğer merkeze inersek orada artık bisikleti kullanmayı tercih etmek olmalıdır. Sanıyorum otomobillerimizi park edecek yerleri de kolaylıkla bulabiliyoruz. Bundan sonra hepimize düşen görev pedallara basmak olacak gibi görünüyor.

Modern bir Avrupa kenti olma yolunda sürekli bir çaba içinde olan Belediyemizin bu hizmetini lütfen dikkate alalım. Bu alışkanlıkların kazanılmasında bisikletin bir yaşam biçimi olmasını diliyorum. Hatta bir gelenek haline dönüşmesini sağlayacak bazı faaliyetlerin başlayacağı duyumlarını alıyor gibiyim.

Birçok sağlık probleminin yaşandığı bu çağda, yürüme ve koşma yanında bisikleti alternatif bir araç olarak görmek, bizi hayata bağlayacaktır. Akıllı bisiklet projesine akıllıca sahip çıkalım.

O zaman haydi bakalım, pedal basmaya devam!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR