Muhbir vatandaş!..

MAKALEYİ DİNLE

“Terörle Mücadele Yasası” nda 2006’da yapılan düzenlemenin “İhbarcıya Para Ödülü Yönetmeliği”  9 yıl sonra yürürlüğe girdi.

Bu Yönetmeliğe göre, teröristlerin yakalanmasına yardımcı olan ihbarcılara, failin önemine göre, 200 bin liraya kadar para ödülü verilecek.  İhbar edilen “lider” niteliğinde olursa bu ödül 4 milyon lira!

“Muhbir vatandaş” için büyük para!

İşsizlik sorunu yaşayan, halkının önemli bir kısmı eğitimsiz olan bir ülkede “Muhbirlik” tehlikeli bir “meslek” haline gelebilir!

Irak’ta, Saddam’ı ihbar ederek yakalatan kişi, Saddam döneminde Saddam’a yakınlığı sayesinde zengin olan bir kişiydi!

Para ödülü bir yana, bizim gibi ülkelerde muhbirlik bir “Öc alma fırsatı” olarak kullanılabilir! 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra ülkemizde “Muhbirlik” hayli gelişti!

Düşünün;

Telefonu açıyorsunuz, sevmediğiniz bir kişiyi “ihbar” ediyorsunuz, adam suçsuzluğunu kanıtlayıncaya kadar dayakla, işkenceyle terbiye ediliyor!

12 Mart 1971 Muhtırası sonrası, Üniversite öğrencisi olduğum yıllarda, o zamanın CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Süleyman Genç ve daha sonra CHP Gençlik Kolları Başkanı olan rahmetli Hasan Belovacıklı ile aynı evi paylaşıyorduk. Süleyman Genç’in “12 Mart’a Nasıl Gelindi” adlı kitabını genel dağıtıma gönderdiğimiz günün akşamı evimiz basıldı. Mahalle Muhtarı “ihbar” etmiş! Aradılar, taradılar bir şey bulamadılar. Daha sonra da benzer geceyarısı ya da sabaha karşı ev baskınları yaşadık.  Yaşadığım heyecan ve stresi hala unutamıyorum.

Çok değer verdiğim, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nde iş arkadaşlığı yaptığım ve ölünceye kadar yakın dostum olan rahmetli Bülent Yardımcı, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi sonrası “TKP Bursa Sorumlusu” olduğu ihbar ve iddiasıyla gözaltına alınmış ve iğrenç işkencelerin muhatabı olmuştu. Sonra, tüm iddiaların asılsız olduğu çok geç olsa da ortaya çıkmış ve hiçbir ceza almadan bırakılmıştı. Ama maruz kaldığı işkencelerin bedeninde yarattığı çürüme O’nu erken yaşta ölüme götürdü.

Bülent Yardımcı, çeşitli gazetelerde görev almış, İktisat Fakültesi Mezunları Derneği’nin kurucusu, tertemiz bir insan örneğiydi.

Aynı dönemde benim hakkımda da yine “muhbir vatandaşların” ihbarlarıyla 3 ayrı dosya açılmıştı! Bu haksız badireyi atlatmamda “mahalle ağabeyim” ve halen çok yakın dostum olan bir kurmay subayın büyük katkısı olmuştu. Ama herkes benim kadar şanslı değildi! O dönemde pek çok günahsız “aydın, gazeteci , sendikacı ve öğretmen dostumun o “muhbir vatandaşlar” yüzünden yaşamı kararmış, bedeninde ve ruhunda derin yaralar ve izler kalmıştı.

Ezcümle; “Muhbir vatandaşlık” yöntemi, “DEMOKRASİ ve HUKUK DEVLETİ” değerlerine aykırı, “FAŞİST DEVLET” uygulamasıdır!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, “TC Vatandaşlık Numarası, cep telefonları ve bilgisayarları” ile zaten sürekli takip altındadır!

Bir tek beyinlerimize “çip” takılmadığı kaldı!

Öte yandan, bu devletin “İstihbarat Birimleri” var ve yoğun bir personel ile çalışıyor!

Farkında mısınız, bilmiyorum; “Daha demokratik, daha şeffaf ve gerçek anlamıyla bir HUKUK DEVLETİ içinde yaşamak” özlemi içindeyken, her geçen gün daha bir kaygı içindeyiz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR