Spor genel müdürlüğü (Zika Virüsü)ne dikkat çekiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Dünya Sağlık Örgütü Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve güney Amerika’da görülen Zika virüsünün hızla yayıldığı bildirilmektedir. 2016 Olimpiyatlarının yapılacağı Brezilya ve yakın ülkelerinde kamp veya müsabaka yapacak ekiplerin dikkati çekilmektedir.

 Spor Genel  Müdürlüğünün Zika Virüsü hakkındaki Genel Bilgileri aşağıdadır. Sporcu, Antrenör ve Kulüplerimizin dikkatine sunulur.

Zika Virüsü insanlara Aedes türü sivrisineklerin ısırmaları ile bulaşır. Bu tür sivrisinekler gündüz ısırmayı tercih ederler. Virüslü hastayı ısıran sivrisinek sağlam kişileri ısırarak hastalığı yayar. Hastalık kan nakli ile olduğu gibi cinsel temas yolu ile de bulaşabilir. Kuluçka süresi  3 ile 12 gün arasındadır. Hastalık belirtileri kişilere göre değişir. Ani başlayan ateş, döküntü, eklem  ağrıları, gözlerde kızarıklılık , el ve ayak eklemlerinde şişme olabilir. Kas ağrısı, baş ağrısı, göz arkasında ağrı ve kusma görülebilir. Hastalık genellikle hafif geçer. Bir hafta sürebilir. Ölüm çok nadirdir. Hastalığın teşhisi kan testiyle olur. Hastalığın tedavisi ve önleyici aşısı yoktur. Tedavide istirahat, sıvı alımının fazlalaştırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Antibiyotik ve aspirin gibi ilaçların etkisi yoktur ve kullanılmamalıdır. Hastalıktan korunmak için sivrisinek ısırıklarından korunmak esastır. Cildi açıkta bırakmamak, korumalı mekanlarda bulunmak gerekir. Zika Virüsü özellikle gebelerde doğacak çocukların gelişim ve büyüme bozukluklarına sebep olduğu görülmüştür. Yenidoğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olabilmektedir.

Yukarıdaki yazı  Spor Genel Müdürlüğünün tüm federasyonlara yazdığı genelgeden alınmıştır.

Virüsün ülkemizden uzakta olması hastalığın yayılmasına engel değildir. O ülkelere giden veya gelenlerden bulaşabilir. Dikkatli bulunulması sağlık açısından önemlidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR