Nusrat Uçağının öyküsü…

MAKALEYİ DİNLE

Tarihsel olaylara  yüzeysel ve “masal”  dinler gibi bakanlar, ya da“ siyasal hesaplarına uygun” bir açıdan bakanlar, gerçek tarihi hiçbir zaman öğrenemezler!

Tarihsel olaylara “tarih bilinci” ve “bilimsel ahlak” açısından bakmak gerekir.

Tarih Bilinci, tarihsel olayları “neden-sonuç” ilişkisi içinde anlamayı  Bilimsel Ahlak ise, “bilimsel gerçeklere saygı ve yansızlık” ile açıklanabilir.

Çanakkale Savaşı’nda üstün liderlik ve komutanlık dehası ile tarih sahnesine çıkan Mustafa Kemal’i ve yitirdiğimiz 250 bine yakın şehidimizi yok sayıp, “ak sakallı ermişler” masalını uyduranların ahlaksızlıkları açıktır!

Çanakkale’deki direnç sonucu Çarlık Rusyası müttefiklerinden beklediği lojistik destekten yoksun kalmış, Rusya’da Sosyalist Devrim yaşanmıştır. Şimdi, o “ak sakallı ermişler” masalına inanırsak, o aksallı ermişlerin Sosyalist  olduklarını da düşünmek gerekmez mi?!..

Biz, işin masal yönünü bir kenara koyalım ve bu savaşın pek bilinmeyen bir öyküsünden söz edelim.

Çanakkale Savaşı’nın başarısında Nusrat Mayın Gemisi’nin emeği ve katkısı büyüktür. Ama bu savaşın kaderine etki eden bir başka olay “Nusrat Keşif Uçağıdır!”

İstanbul’dan Kahire’ye uçmakta olan Salim Bey yönetimindeki bir keşif uçağı, Edremit’te düşer. Salim Bey kurtulur. O dönemde nitelikli insan da uçak da zor bulunmaktadır. Aslen bir Ermeni olan “Montör Mehmet” adında bir kişi Edremit’e gelir, uçağın parçalarını toplar. Uçak o halde İstanbul’a getirilir. İstanbul’da eksik parçaları tamamlanır, bakımı ve montajı yapılır. Ancak, uçak yeniden sökülür ve Çanakkale’ye taşınır. Burada yeniden montajı yapılır. Bu uçağa da “NUSRAT” adı verilir!

Nusrat, Çankkale Boğazı’nda keşif uçuşuna çıkar. Ve görülür ki, döşenen mayınlar gece işgal kuvvetleri tarafından toplanmıştır! Bu istihbarat üzerine Nusrat Mayın Gemisi yeniden mayın döşer! Bu gelişmeden haberi olmayan İngiliz-Fransız güçleri, “Suffren” adlı savaş gemisini Boğaz’a gönderirler. Ve, Suffren, mayınlara çarparak batar!

Daha sonra, Osmanlı Devleti müttefiği Almanya, “Goben ve Brasslov” adlı savaş gemilerini Boğazlardan geçirerek İstanbul’a ulaştırır. Bu gemilerden birine “Yavuz” diğerine “Midilli” adları verilir, Osmanlı Bayrağı çekilir. Bu gemiler, Alman komutanları ve mürettebatları değişmeden Karadeniz’e açılır, Sivastopol limanını topa tutarlar…

Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya ile birlikte Osmanlı Devleti de yenik düşer ve emperyalistlerce toprakları paylaşılır.

Ve tarih sahnesine, ölümünden 80 yıl sonra bile yok edilemeyen bir büyük kahraman Mustafa Kemal Atatürk çıkar.

İşte size, “neden-sonuç” ilişkisiyle Çanakkale Savaşı!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR