Terör, Emperyalizmin beslenme kaynağıdır!

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemiz, kurulduğu yıllardan bu yana gizli-açık terör eylemleriyle sarsılıyor.

1925 Şeyh Sait İsyanı’ndan bugüne değişmeyen tek şey, terörün kaynağı ve o kaynağın çıkarları uğruna günahsız insanların ödedikleri ağır bedellerdir.

Önümde bir fotoğraf duruyor; 11 Eylül 2001’de teröristler Newyork’taki “İkiz Kullelere” saldırırken, zamanın “Başkan Yardımcısı” Dick Cheney ofisinde, ayaklarını masaya uzatmış, son derece sakin bir şekilde Tv’den saldırıları izliyor!

Bu saldırılarda 3 bin kişi öldü! Hemen ardından ABD yönetimi Afganistan’a saldırdı ve işgal etti! Sonra sıra Irak’a geldi! ABD Emperyalizmi, çıkarları uğruna İran’la 8 yıl savaştırdığı “maşası” Saddam’ın ülkesini yerle bir etti, Saddam’ı infaz etti ve Irak’ı etnik ve mezhepsel olarak parçalara ayırdı, petrol kaynaklarına da fiilen 4 büyük petrol şirketi egemen oldu!

Emperyalizm, ABD Haber alma Örgütü CIA’da eğitilen ve Özellikle Afganistan ve Ortadoğu’da kullandığı Usame Bin Ladin’den de işi bitince kurtuluverdi!

Sonra sıra Suriye’ye geldi.

Rusya’nın küresel siyasetinde önemli bir ülke olan Suriye de bugün aynı kirli oyunla paramparça. Etnik ve mezhepsel bölünme sürecinde!

Son olarak sahneye “İŞİD” adlı bir örgüt çıktı.

Sözde “Bir İslam Devleti.”

Öncelikle Suriye ve Irak’ta egemen olmak istiyor. Sonra, Müslümanların yaşadığı diğer ülkelerde de egemen olacak!

İçinde, hemen her ülkeden insan var.

En modern silahlara ve büyük maddi gücesahip!

“Kaynağı nedir?” bilinmiyor!

“Müslüman kanı” akıtıyor! Hem de en vahşi yöntemlerle.

Şimdi, Türkiye’ye sıra geldi!

Aslında, dünden bugüne Türkiye üzerine kurulan emperyalist planlar var!

Türkiye, Ortadoğu ve Kafkaslar’a uzanan bir “köprü ülke.” Üstelik, uluslararası “uyuşturucu ticareti” için bir geçiş noktası! 

Böyle bir ülkenin yakası bırakılır mı?

“GÜÇLÜ BİR ÜNİTER DEVLET” olması istenir mi?

Yıllardır “terörle terbiye edilen” Türkiye, onbinlerce insanını kurban ederken, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe,  bilimsel araştırmaya, üretime ayıracağı yaklaşık 450 milyar dolar karşılığı bir ulusal kaynağını “terörle mücadele” uğruna harcamış!

Yine, emperyalist dayatmalarla tüm “ulusal üretim kaynaklarını” yerli ve yabancı şirketlere devretmiş! Üstüne, borç üstüne borç alarak  dünya egemenlerine borçlanmış!

Üretimsizlik, işsizlik, yoksulluk ve çağdışı bir eğitim tuzağının kurbanı olmuş insanlarımız.

Gelelim bu güne;

Bugün dünden de ağır şekilde “Terör” belasının içine itilmiş durumdayız.

Peki, suç yalnızca emperyalist güçlerde mi? Bu ülkeyi yönetme iddiasındaki siyasal iktidarların, özellikle son 13 yıldır AKP iktidarının rolü, günahı yok mu?

Sen kimsin ki; emperyalist bir plan olan “BOP-Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanı” olmakla öğünüyorsun?

Sen kimsin ki; en yakın komşun olan ülkelerin işlerine müdahale ediyor, terörist gruplara destek oluyorsun?

Terör, kanlı bir ticarettir!

Kazanan küresel tekellerdir!

Bu tekeller, işbirlikçilerini de bir noktaya kadar besler, işi bitince sıkılmış limon gibi kenara ya da bir çukura atarlar!

Çıkış yolu nedir?

Ulusal çıkarlarına sahip, “kardeşçe yaşama” kültürünü benimseyen siyasal iktidarların ülke yönetiminde egemen olmasıdır.

17 Haziran Genel Seçimlerinden bu yana  bir buçuk ay geçti. Hala “Milli İrade’nin tek başına iktidar yetkisi vermediği” AKP hükümeti iş başında! Bu “adaletsiz ve hukuksuz” bir durumdur! MEŞRU değildir!

Bir an önce “ULUSAL ÇIKARLARA SAYGILI” bir hükümet kurulmalıdır!

Siyasi partiler, kendi çıkar hesaplarından arınmalı, demokrasinin “UZLAŞMA” ilkesinde buluşmalı ve ülkeyi saran “terör yangınını” söndürmelidir.

Emperyalizme inat, bu ülkede “eşit yurttaşlar” olarak, demokrasi ve HUKUK DEVLETİ kimliği ile yaşamayı ve yaşatmayı bilmeliyiz.

Emperyalist oyunlarla parçalanan devletlerin yerine kurulan “küçük devletçikler” ne yurttaşına insanca bir yaşam sağlayabilir ne de barış getirir! 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR