Dikkat! Herkesin interneti takip altında

MAKALEYİ DİNLE

Eskiden dinleme olaylarına pek rastlamazdık…

AKP hükümetinin göreve geldiği 2002’den sonra sürekli dinleme olaylarına şahit olduk…

Telefon dinlemeleri artık olağan hale geldi…

Bu ülkede Başbakan, Cumhurbaşkanı bile dinlenmiş…

Ya da öyle gösteriliyor…

**

Ama internet takiplerine pek rastlamazdık…

Meğer bu da oluyormuş…

Önceki gün Hürriyet gazetesinde bir haber çıktı…

Marmara bölgesinde 5 ilde internetler takip altında imiş…

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Edirne’de ikamet eden vatandaşların internet yazışmaları takip ediliyormuş.

Peki ama neden…

İşte bu sorunun cevabını bulmak zor?

***

Gazetedeki haberi ibretle okuyalım; “ İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nin, Ekim 2009’dan itibaren 3 ay boyunca İstanbul’daki özel yetkili mahkemelerin kapsamına giren İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Edirne’de herkesin e-posta trafiğini ve internet erişimini, soruşturma olmaksızın takip etmek üzere karar çıkarttığı ortaya çıktı. ‘Terör örgütlerini izleme’ gerekçesiyle yasaya aykırı şekilde doğrudan mahkemeye sunulan bu talebe, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi onay verdi.

 

2 SKANDALIN BELGESİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde illegal dinlemeler yapıldığı iddiasına ilişkin polis müfettişlerince hazırlanan raporun ek klasörlerinde 2 skandalın belgesi yer aldı. İlk belge, ‘paralel devlet’ soruşturmasında tutuklanan, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın imzasını taşıyor. Demirhan tarafından 16 Ekim 2009’da lağvedilen Özel Yetkili İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan 6 sayfalık yazıda, daha önce telefon ve sinyal bilgilerinin incelenmesine mahkemece 3 ay süreyle izin verildiğini, bu sürenin de evrakla aynı gün dolduğu ifade ediliyor.

 

ÖRGÜTSEL İLETİŞİM

Demirhan’ın yazısında, yasadışı örgütlerin takipten kurtulmak için internetten iletişim kurduğu vurgulanırken, “Örgütsel iletişim sağlanması, eylem hazırlıkları ve talimatların iletilmesi, patlayıcı düzeneklerinin kurulması gibi son derece önemli hususlar sosyal paylaşım siteleri gibi görüntü, ses ve data iletişiminin yapıldığı alanlarda paylaşılıyor” denildi. Yazıda, örgütlerin ‘güvenlik güçleri tarafından değerlendirilemeyeceğinden hareketle yurtdışındaki internet servis sağlayıcı şirketler üzerinden iletişim kurmaya özen gösterdikleri’ savunuldu.


ELEKTRONİK POSTA

İnternetin, eylem üstlenmesinde de kullanıldığı da belirtilerek şöyle devam edildi:
“Eylemlerin üstlenilmesi sırasında kullanılan elektronik posta haberleşmesinin takibi, eylemlerin aydınlatılması, eylemleri gerçekleştirenlerin yakalanmasında ve bu şekilde faili belli olmayan eylemler ile ülkemizin içerisinde bulunduğu demokratikleşme sürecine darbe vurulmasına engel olunmaktadır. Eylemler karşısında gerek toplumumuzda terörle mücadele alanında devletimizin yeterince başarılı olamadığı kanısının oluşmasını engellemek, gerekse uluslararası alanda faili meçhul cinayetlerin işlenebildiği ve devlet aygıtı tarafından bunların aydınlatılmasında yetersiz kalındığı bir ülke olarak tanımlanmamamız için internet üzerinden yapılan örgütsel iletişimin takibi ayrın bir önem kazanmaktadır.”


HERKESİ KAPSAYAN KARAR
Yazıda Emniyet’in DHKP/C, Devrimci Karargah, MLKP, PKK, Hizbullah, El Kaide ve Hizb-ut Tahrir ile organize suç örgütlerine yönelik operasyonlarından bazı bilgiler ile örgütlerin kimi eylemlerine yer verildi. Ardından “Bu örgütlerin ve bir takım isimler altındaki grupların ileriye dönük stratejilerinin tespit edilebilmesi ve toplumda meydana gelebilecek muhtemel provokatif olay ve oluşumların istihbar edilebilmesi, eylemlerin planlama ve hazırlık aşamasında deşifre edilebilmesi” için bir dizi talep sıralandı. Lağvedilmiş Özel Yetkili İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Gökmen Demircan’dan mahkemenin yargı çevresi kapsamında kalan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Edirne’de yaşayan herkes tarafından kullanılan, ‘Hotmail’ ve ‘Yahoo’ gibi yurtdışında bulunan servis sağlayıcılarına ait bütün e-posta ve sinyal bilgilerinin 3 ay süreyle incelenmesi talebinde bulunuldu. Aynı süre içerisinde tüm internet sitelerinin iletişim ve sinyal bilgileri ile yurt içindeki servis sağlayıcılarının abonelerine ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopileri ve hatta bayi bilgileri dahi talep edildi. Bu bilgilerin TİB’den, Türk Telekom’dan ve diğer internet servis sağlayıcılarının internet altyapılarından online olarak alınması istendi. Yazıda, bilgilerin delil olarak değil, istihbari amaçlı kullanılacağı, kullanıldığı takdirde sorumluluğun Emniyet Müdürlüğü’ne ve ilgili personele ait olduğu kaydedildi.

AYNI GÜN ONANDI
Soruşturma olmaksızın yapılan bu talep, bir savcılık üzerinden değil, doğrudan mahkemeye sunuldu. Hâkim Gökmen Demircan de talebi aynı gün onadı. 2 sayfalık kararda, “İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube yazısında belirtildiği gibi ülkemiz genelinde devamlı eylemler gerçekleştiren terör faaliyetlerini fırsat buldukça uygulamaya koyan yıkıcı ve bölücü terör örgütlerinin takibi, militanların yakalanması, gerçekleştirebilecekleri eylemlerin önceden haber alınarak önlenmesi açısından kişiler aleyhine delil olmayacak şekilde münhasıran istihbarat hizmetinde kullanılmak üzere tüm detay kayıtlarının alınmasının zorunlu olduğu” ileri sürüldü. Dosyaya giren evraklara göre, bu karar uyarınca kimi gazeteciler ve polislerin e-posta adresleri ve ADSL hattı sahte isimlerle takibe alındı.”

**

Haber böyle…

Yani anlayacağınız her alanda denetleniyoruz…

Telefonlarımız dinleniyor…

İnternetteki yazışmalarımız kontrol ediliyor…

Kısaca fişleniyoruz…

Ne diyelim; Allah sonumuzu hayır etsin…

 

Berberler Odası’ndan Sakarya’ya piknik gezisi

Kocaeli Berberler Odası tarafından her sene düzenlenen piknik gezisi bu sene 17 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek. Gezi katılanlar sabah 08.00’da Perşembe Pazarı alanından hareket edecek araçlarla Sakarya Poyrazlar Gölü’ne gidecekler. Kocaeli Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Bozkurt yaptığı açıklamada “Üyelerimizin yorgunluk ve monotonluktan bir gün dahi olsa uzaklaşmasına ailece tanışmasına ve kaynaşmasına vesile olacak gezi ve pikniğe tüm üyelerin katılımını bekliyoruz” dedi.

 

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 18 milyonu aştı

Açıklanan istatistiki veriler ışığında 2014 yılı Nisan ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı 18 Milyon 215 bin adede ulaştı. Bunun yüzde 68,1' ini otomobiller, yüzde 16,6' sını kamyonet, yüzde 6,1' ini otobüs, minibüs, traktör, özel amaçlı taşıtlar, yüzde 5,7' sini motosiklet ve yüzde 3,5' ini kamyon grubundan oluşuyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR