Kocaeli’deki belediye başkanları

MAKALEYİ DİNLE

İnanın çok zor değil bu yorumu yapmak. Hadi Büyükşehir’i koyalım kenara. Ancak ilçe belediyeleri gerçekten çözümsüz eller tarafından geleceğe hazırlanmak isteniyor.

Evet, açık bir şekilde söylüyorum. Kocaeli’deki belediye başkanlarımız, birkaç istisna dışında bana göre çok başarısız. En büyük sorunları ise ekipsizlik…

Hemen hemen bütün belediye başkanlarımız, özellikle meclis listelerini kendi düşüncelerine ve hedeflerine göre belirleyemedikleri, ekibim dediklerini birilerinin kartvizitleri ile mecburen tercih ettikleri ve yanlarına almak zorunda kaldıkları bazı isimlerden dolayı genelde üretken olmayan bir yönetim biçimi ile ilçelerini yönetmek zorunda kalıyorlar.

Bizim belediyelerimizin genel bir sorunu var. Az önce belirttiğim üzere belediyelerimiz üretken değil. Yine bazı belediyelerimizi, özellikle de büyük bir heyecanla hareket eden belediye başkanlarımızın yönetimindeki kurumları tenzih ederek ifade ediyorum, maalesef bizim birçok ilçe belediyemiz etkili, göze ve kulağa hoş gelebilecek, görkemi ile örnek teşkil edecek büyük projelerle gündeme gelemiyorlar.

Çünkü bu kurumlarımız genelde mahkum bir yönetim biçimini mecburen de olsa tercih etmek zorundalar. Üreten bir ekip olmadığı için, küçük çaplı birkaç projeyi de millete ve kamuoyuna iyi satacak bir çalışma disiplini olmadığından hep Büyükşehir Belediyesi’ne mahkum bir şekilde boş ve kuru vaatler vermeye başlıyorlar.

Yani bu belediyelerimiz Büyükşehir ne kadar başarılı ise, onlar da o kadar başarılıdır imajı ile hareket ediyorlar. Hep azla yetinmeyi maharet olarak kabul ediyorlar. Bunun da sebebi elbette ki çözümsüzlüktür.

Ayrıca bazı belediyelerde daha ikinci yıl bile dolmadan başkan adaylığı için çeşitli isimler konuşulmaya başlandı. Bunun sebebi de ortadaki başarısızlığın artık gözden kaçırılmayacak düzeye gelmesidir. Aslında bu gelişmeden başkanlar da haberdar. Ancak elden bir şey gelmiyor. Yapabilecekleri çok fazla bir şey yok…

Kendilerinden önceki dönemlere ait olan borçları ödeyemedikleri gibi üzerlerine de krediler ve yanlış uygulamalarla yenilerini ekleyerek kurumları büyük sıkıntıya sokuyorlar. Sağlam vücut üzerindeki sağlam kafaların uyarılarını, önerilerini de dikkate almadıklarından hatalar zincirine her gün yeni halkalar ekliyorlar. Ve bu durumda sorunlar da giderek büyüyor.

Ve bu arkadaşların sıkıntılara karşın sığındıkları tek liman ise merkezi hükümetin kendi partilerinden olmasıydı. Haliyle buna güvenerek hareket ediyorlar. Ancak olası bir şekilde iktidarın el değiştirmesi durumunda geçmişten itibaren biriken borçların hesabı kimden sorulur, bu kesinlikle düşünülmüyor.

Büyükşehir’den itibaren yaşanan israfın boyutu, inanın Somali’de açlığı bitirir. Ülkedeki israf ise bütün bir Afrika’yı doyurur. Gösterişin sonu bir türlü alınamadı. Haliyle böyle bir durumda yönetilen belediyelerimizin bir an evvel kendilerine gelmeleri gerekiyor. Aklıselim her fikre sıcak bakılmalı.

Bakın, bu kentteki her belediye başkanı mutlaka değerlidir. En azından kendi çapında böyledir. Fakat başkanlık başka bir şey. Hasbelkader o makama gelerek yapılabilecek bir iş değildir. Halkın yerel yönetimlerden beklentileri vardır. Haliyle bizler o halkın taleplerine karşılık verilmesini isteriz. Belediye başkanının da sorunlara çözüm olmasını dileriz.

Yani seçimde nasıl ki halk kimi isterse o başkan oluyorsa, aynı şekilde millet seçilmişlerden ne isterse o da yerine getirilmelidir. Ancak bizim belediyelerimizde göz boyamaktan başka bir iş yapılmamaktadır.

Şimdi bu başkanlara örnek isteyenleriniz vardır. Rahat olun, günü geldiğinde mutlaka isim de verilir. Üstelik itham ederek yapılır bu. Ancak en başta istisna olarak gösterdiğim ve başarılı bulduğum belediyelere örnek vermek isterim…

Örneğin Başiskele…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR