Çağdışı eğitim siyaseti!..

MAKALEYİ DİNLE

Siyasi iktidar, “eğitim siyaseti” ile kimliğini ve niyetini açığa vurur!

Eğitim; insanı hayata hazırlar ve “üretken-nitelikli işgücü” haline getirmeyi hedefler.

Eğitimde “bilim ve teknolojiye” önem veren ülkeler gelişir.

Hangi ülkenin “AR-GE/Araştırma ve Geliştirme” çalışmaları yüksekse o ülke zenginleşir.

Somut örnek; bilgisayarın ve cep telefonlarının “PATENTİ” elinde olan, bu teknolojileri üreten ülkeler büyük zenginliklere ulaşıyor. Bizim gibi ülkeler ise, “teknoloji açlığı” ve kompleksi ile bu ürünlerin “aptal pazarı” oluyor!

“EĞİTİM SİYASETİ” bu açıdan önemli.

Bakın, ABD Başkanı OBAMA, gençlere neler söylüyor;

“Eğer Amerika’nın ileri seviyede kalkınmasını istiyorsak, kullandığımız metotları değiştirecek araçlar ve teknolojide uzmanlaşacak sizin gibi genç Amerikalılara ihtiyacımız var. (..) Sadece telefonunuzla oynamayın, programlayın. Hiç kimse bilgisayar bilimcisi olarak doğmaz. Ama biraz sıkı çalışıp, biraz matematik ve bilim ile bilgisayar bilimcisi olabilirsiniz. Geleceği şekillendirecek olan sizlersiniz.”

Peki, bir de Türkiye’ye bakalım!

Binali Yıldırım diyor ki;

“Bu bilişime fazla kafa yorarsan sıyırırsın! Kullanacaksın, nimetlerinden yararlanıp işini göreceksin. Kafayı taktın mı o zaman işin kötü! Çok fazla, himmetine fazla şey yapmamak lazım!”

Binali Bey, bu ülkenin gençlerinin bilimle ilgilenmesini, “üretken olmasını” düşünmüyor! “Takma kafanı, yoksa kafayı yersin” diyor!

AKP iktidarının eğitim anlayışı bu!

Kendi çocuklarını Amerika’da ya da Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde okutur, halk çocuklarını İmam Hatip’e yönlendirirler!

Bu ülkenin eğitim düzenine bir göz atalım;

Manisa’nın Salihli ilçesinde, Nergis Demet ilköğretim okulunda, FEN Bilgisi öğretmeni M.A. derslerde Fen Bilgisi yerine Arapça Kur’an okuyor! ( Mart 2010/Gazeteler)

Tokat’ta, bir Din Bilgisi öğretmeni, öğrencilere; “Başörtüsü takmıyorsunuz. Size tecavüz de mübah kötülük de” diyor ve veliler tepki gösteriyor!( 13.3.2015)

7. Sınıf öğrencilerine anket sorusu; “Hangi Mezheptensiniz?”     ( 1.4.2013) ( Mezhep savaşları nasıl başlatılır?)

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çıkardığı derginin “Değerler Eğitimi Özel Sayısı” nda; “Türkiye’nin değerlerinin Kur’an ve Din olduğu” vurgulanırken, bir yazıda; “Bilim mi? Çok da işe yaramadığı tespit edildi” diye yazıyor! (6.3.2015)

DERSİMİZ ÖLÜM! 81 ildeki ilköğretim çocuklarına yönelik hazırlanan “Ölüm nimettir, çoğu zaman ağırlaşmış hayat yükünden kurtulmaktır” diyen Değerler Sistemi Eğitimi dersleri Yargı’ya taşındı! ( 26.2.2015) Siz ilkokul çağındaki çocuklara bu eğitimi verirseniz, “Canlı bombalar nasıl yetişiyor?” diye sormayacaksınız!

Türkiye’de ortaöğretim üstü eğitime erişim yüzde 46 ile OECD üyesi ülkelerin en düşük seviyesinde. (22.2.2015/OECD Araştırması)

Din siyaseti okullara da girdi! Okul Temsilciliği seçiminde, her sınıfa birer futbol topu hediye eden, öğrencilere şeker dağıtan ve okulda MESCİD yapma sözü veren öğrenci seçimi kazandı!”(26.11.2014)

Eğitim Şurası’nda, temel dersler dışında her şey konuşuldu! (8.12.2014)

İstanbul’daki Ermeni öğrenciyi Rize’deki İmam Hatip’e kaydettiler! (2.9.2014)

YGS’de hiçbir alanda soru çözme oranı yüzde 50’nin üzerine çıkamadı! En kötüsü Türkçe sorularında!(24.3.2015)

Anlatmak istediğimiz şu;

bugün bu ülkede dayatılan çağdışı eğitim düzeni ile  “Nitelikli ve üretken insan” yetiştiremezsiniz. Cep telefonuyla sürekli oynayan ama bilim ve teknolojiye yabancı, “mesleksiz-niteliksiz” bir gençlikle, başka ülkelerin “müstakbel kölelerini” yetiştirirsiniz!

Gazetelerde “İŞ İLANLARI” ile “nitelikli insanlar aranıyor!” Niteliksiz ve işsiz insanlar hem ailesine hem de topluma yük olurlar. Ve bu insanlar çaresizlikten “zincirsiz köleler” olurlar. Böyle bir ülkede tecavüzler, gasp, hırsızlık, terör ve şiddet olayları patlama gösterir. Aileler yıkılır. Ülke üretimsizlik ve dış borçlanma yüzünden ekonomik ve siyasal açıdan çöker! Güçlü ülkelerin kölesi olur.

“Dindar ve Kindar nesil yetiştirme” inadıyla bu ülkeyi güçlü ülkelerin sömürgesi yapar, “etnik köken ve mezhep ayrımlarıyla” parçalarsınız.

Eğitim Sistemi bir ülkenin temel direğidir.

O direkle, “siyasal çıkarlarınız için oynamayın efendiler!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR