Saadet Partisi’nin başı sağ olsun

MAKALEYİ DİNLE

Milli Görüş geleneğinin günümüzdeki temsilcisi olarak görülen, ancak yerinde yeller esen Saadet Partisi’nde çok farklı bir yapı ile girilen 1 Kasım seçimlerinden yine beklentilerin çok gerisinde bir oy oranı elde edildi.

Fazilet Partisi’nin kapanmasının ardından yaşanan ikilemde AK Parti hareketinin öncüsü olan Milli Görüşçülerin bugün bulunduğu nokta herkesin malumu.

Gelinen noktada Saadet Partisi, AK Parti’nin ilk kez iktidara geldiği 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından giderek oy kaybetmiş ve bugün ise yüzde 1’in altına düşerek artık tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.

1 Kasım’da yapılan “80 bin oyla Anayasa Mahkemesi üzerinden meclise gireceğiz” şeklindeki ifadeleri de millette çok karşılık bulmamış gibi. Zaten böyle bir durumun olabileceğini açıkçası çok düşünmüyorum. Fakat işin en trajikomik tarafı ise 1 Kasım seçimlerinin ardından Saadet Partisi’nin genel merkez yönetimi tarafından yapılan “Milli Görüşün gücü aldığı oylarla anlaşılmaz” şeklindeki sözleri oldu.

Artık ne yapacaklarını şaşırdılar.

AK Parti’nin 2002 yılından bu yana en başarılı olduğu nokta elbette bu olmuştur. Demokrat Parti’nin Adnan Menderes’ine, Anavatan Partisi’nin Turgut Özal’ına sahip çıkmayı başaran ve kendisini bu kişilerin yolunun yolcusu olarak çok iyi lanse eden AK Parti’nin üst yönetimi, 1 Kasım seçimleri ile de Milli Görüş’e yelken açmış ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın temsilcisi gibi bir anlayışla Saadet Partililerin oylarına talip olmuştu.

Ve Saadet Partisi’ni yüzde 1’in altına iterek bunda başarılı oldular.

Erbakan Hoca’yı kaybettik. Ölümü elbette hepimizi çok derinden üzdü. O zamanlarda Milli Görüş hareketinin tüm temsilcilerine baş sağlığı dilemiştim.

Bugün ise ikinci kez baş sağlığı dilemek istiyorum.

Çünkü Saadet Partisi, 1 Kasım seçimleri ile birlikte Necmettin Erbakan’ı ikinci kez kaybetmiştir. Bunun olacağı aslında belliydi…

Partinin genel başkanına, üstelik bir ramazan akşamında, oruçların açılmasına az bir zaman kala, iftar sofrasında küfürler ettirildiği gün, Genç Fatih’i salonlara statları aldırmamak için bin dereden su getirildiğinde böyle olacağı belliydi.

Bunun çok defalar izahını da yapmıştım.

Evet, Saadet Partisi, bir avuç ak saçlının güdümünde kalmış, bir adım dahi atamayan ve geleceği göremeyen bir siyasi kurum haline gelmiş.

“Az olsun, ama sadece ben olayım” mantığının esiri halindeki Saadetli ak saçlıların ölümünden bile sonra tutunacak tek dalı olarak kalan Erbakan soy ismini de kaybeden Saadet Parti’nin ileri gelenlerinin artık gerçek amaçlarını izah etmelerinin gerektiğini düşünüyorum.

Partinin adeta kalesi gibi olan Kocaeli ve Konya’da bile yerle bir olan, Hoca’nın gerçek kimliğinden ve onu sahiplenmekten çok uzakta duran bir Saadet Partisi’nin, vatan ve millete vereceği ne olabilir?

İddialı girdikleri her seçimde bir öncekine göre oy kaybeden, artık temsiliyet gücünü de yitiren bu partinin bazı koltuk meraklısı yaşlılarından kurtulması gerekiyor.

Kim kendini ne kadar ‘Asil’ zannederse zannetsin, bu partinin yeniliğe ve AK Parti’den kopacak her oya ihtiyacı olacak.

Çok değil, sadece bir seçimde dahi bu iniş devam ederse Saadet Partisi’ni kapatmak için Anayasa Mahkemesi’ne gerek kalmayacak…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Zubeyde - SAADET PARTİSİ SİZ VE SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN BU HALDEDİR ALLAH HAKKINIZDAN GELSİN HEM ÇALIŞMA ÇALIŞTIRMA OY VERME PARALARINI İMKANLARINI GASPET SONRADA BAŞARISIZ OLDULAR DE UTANIN UTANIN HERŞEYİ ALLAH GÖRÜYOR

Yanıtla . 0Beğen 25 Kasım 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR