Artık uyanalım yarın tren kaçmış olur!

MAKALEYİ DİNLE

Birçok devletin geçmiş ve gelecek hesapları bakımından yüz yıl önceki Anadolu Ermenilerinin yapmış oldukları ihanet ve katliamlarına karşı Ermeniler başta Suriye olmak üzere mecburi göçe (Tehcire) tabi tutmuştu.

  1963 yılına kadar ses seda veya herhangi bir iddia söz konusu değildi.

Bu tarihten sonra Asala Terör Örgütü 44 civarında çeşitli ülkelerde görev yapan Türk Hariciyecisini hunharca katlederek tarihi dava haline getirdiler.

            Her yıl ısıtıp ısıtıp önümüze sürülen bu tarihi düşmanlık 1991 yılında yeni özgürlüğünü elde eden Azerbaycan üzerinde patladı. Azerbaycan’ın yüzde 20 toprağı işgal edilerek başta Hocalı Kasabasında 613 kişi olmak üzere binlerce Azerbaycan Türküne Soykırım yapıldı.

            Katillerin ellerinin kanları ile bu gün Ermeni Devlet kademelerinde bulunduğu herkesçe bilinmektedir.

            Her yıl başta Amerika olmak üzere birçok devlette siyasi karar alma gayreti aralıksız sürdürülmektedir.

            Nitekim iki gün önce ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu Ermeni Diasporasının Soykırım Tasası on bir evet e karşı beş oy red ile kabul etti.

            Türkiye’de biz ise cırcır böceği gibi değişik seslerle birbirimizin gözünü oymaya devam ediyoruz. Tarih kış uykusuna yatan bizleri yarın asla affetmez! Artık uyanalım!

    HATIRLAYALIM

 

       İsviçre’de 2005 yılında katıldığı konferanslarda 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak nitelendirilmesine alenen karşı çıkan Doğu Perinçek, bu iddialar hakkında “uluslararası yalan” demesi üzerine Lozan Mahkemesi tarafından ‘ırkçı ayrımcılıktan’ suçlu bulunmuştu. Perinçek’in temyiz başvurusu üzerine ise mahkeme, “Ermeni soykırımı, Yahudi soykırımı gibi tarihsel bir gerçektir” yorumunu yapmış ve başvuruyu reddetmişti.

        AİHM ise ‘şok edici ya da rahatsızlık verici’ ifadelerin dahi özgürlük kapsamında olduğunu hatırlattı. Perinçek’in 1915’de tehcir ve katliam yapıldığını hiçbir zaman inkâr etmediğini fakat bu olayların ‘soykırım’ olarak nitelendirilemeyeceğini söylediğini belirten mahkeme, bu yaklaşım Ermeni halkına karşı nefret oluşturma amacı taşıyamayacağını belirtti. Olayların mağdurlarının tahkir edilmesinin de söz konusu olmadığını vurgulayan mahkeme, Perinçek’in ifade özgürlüğünü kötüye kullanmadığı sonucuna vardı.

         Doğu Perinçek’in bu ifadeleri İsviçre topraklarında kullanarak, kamu düzenine ciddi tehlike oluşturduğu iddiasını da inandırıcı bulmadı. Akademik camiada, 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak kabullenildiği şeklindeki savunma da Türk hükümetinin görüşüne de atıf yapılarak reddedildi. Dünya üzerindeki 190 ülkeden de sadece 20’sinin ‘soykırım’ iddiasını resmen tanıdığı vurgulandı.
AİHM, ‘soykırım’ ifadesinin bir grubu tamamen ortadan kaldırma amacı güdülmesi halinde kullanılabileceğini belirtti. Bu kapsamda BM İnsan Hakları Komisyon ve İspanya Anayasa Mahkemesi ile Fransa Anayasa Konseyi’nin kararları hatırlatıldı. Fransa’da Anayasa Konseyi, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasayı iptal etmişti.

DOĞU PERİNÇEK ÖDÜLÜ KENDİSİ ALAMADI

 

                Türk Amerikan Dernekleri Birliği tarihi, büyük mücadele gücü ve başarısı nedeni ile Doğu Perinçek ödüle layık görüldü. Yurt dışına yasaklı oluşu nedeni ile yerine Şule Perinçek ödülü aldı. Ne hazin bir sonuç olduğunu takdirlerinize bırakıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR