TBMM’de en az konuşan AKP’li Baştopçu, en çok konuşan CHP’li Akar!

MAKALEYİ DİNLE

2011’de yapılan genel seçimlerde AKP 7 (Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur), CHP’den (Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar), MHP’den de Lütfü Türkkan milletvekili seçilmişti. 

Aradan 4 yıl geçti…

24’ncü dönem yasama çalışmalarında Kocaeli’nin muhalefetteki milletvekillerinden MHP’li Lütfü Türkkan en çok önerge veren, CHP’li Haydar Akar da en çok konuşma yapan milletvekili oldu.  Meclis’te gün öldüren AKP’li Muzaffer Baştopçu da genel kurula bir konuşma yapmış.

***

Kocaeli milletvekillerinin 24’ncü dönem yasama çalışmalarında muhalefet partilerinden Kocaeli Milletvekili olarak görev yapan vekiller, iktidar partisinin milletvekillerine adeta nal toplattı.

Bilançonun en ilginç örneklerinden biri soru önergelerinde yaşandı.

Kocaeli’nin iktidar partisine mensup yedi milletvekilli bu süreçte bir tane olsun soru önergesi vermedi.

Araştırma önergesi sadece bir adet olmak kaydıyla Azize Sibel Gönül tarafından verilirken, varlığı ile yokluğu tartışılan ve Meclis’te son dönemini adeta gün öldürerek geçiren Muzaffer Baştopçu bu süreçte istatistiklere yansıyan tek icraatı genel kurulda yaptığı bir konuşma oldu.

***

Mehmet Ali Okur iki kanun teklifi ve dört genel kurul konuşmasıyla en çok öne çıkan AKP’li milletvekili olarak dikkat çeken Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından genel kurul konuşmalarını arttırdı, 29 konuşma yaptı.

***

“Kanun teklifi”, “Soru önergesi”, “Araştırma önergesi”, “Genel kurul konuşmaları” ve “Bütün konuşmalar” başlıkları altında yapılan incelemeye göre en çok soru önergesi, 778 toplam önerge ile MHP’li Lütfü Türkkan’dan geldi.

Türkkan, genel kurul konuşmalarında da 109 konuşma ile zirvede yer edindi.

CHP’de 97’si genel kurul olmak üzere 288 konuşma ve 145 soru önergesi ile öne çıkan isim, Haydar Akar oldu.

 

***

 

Genel tablo şöyle:

 Milletvekilinin Adı - Partisi

KT

GKK

BK

Lütfü TÜRKKAN - MHP

14

778

17

109

173

Haydar AKAR - CHP

21

145

16

97

288

Mehmet Hilal KAPLAN - CHP

26

75

24

72

160

Hurşit GÜNEŞ - CHP

7

39

4

17

23

Zeki AYGÜN - AKP

1

0

0

6

6

Muzaffer BAŞTOPÇU - AKP

0

0

0

1

1

Nihat ERGÜN - AKP

0

0

0

14

14

Azize Sibel GÖNÜL - AKP

1

0

1

4

4

Fikri IŞIK - AKP

0

0

0

29

29

Mehmet Ali OKUR - AKP

2

0

0

4

4

İlyas ŞEKER - AKP

1

0

0

12

12

KT: Kanun teklifi

SÖ: Soru önergesi

GKK: Genel kurulda konuşma

AÖ: Araştırma önergesi

BK: Bütün konuşmalar

 

***

 

Kocaeli Gazetesi, Fox Tv’deydi

Fox Tv Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, hafta içi her sabah “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” adlı programı sunuyor. Sabah kuşağında Türkiye’deki yerel gazetelerin birinci sayfalarını ekranda göstererek önemli haberleri okuyor. Küçükkaya, dün de gazetemizin manşeti olan “AKP aday adayının toplantısında bir Vali Yardımcısı” haberini ekrandan gösterdi.  Vali Yardımcısı Fecri Fikret Çelik’i bütün Türkiye duydu.

 

***

 

Başkan Ceyhan’dan, Karaosmanoğlu’na ziyaret
AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun Babası Necmettin Karaosmanoğlu'nu hastanede ziyaret etti. Başkan Ceyhan bir süredir kontrol amacıyla hastanede bulunan Necmettin Karaosmanoğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti.  Başkan Ceyhan’ın ziyaretinden memnunluk duyan Karaosmanoğlu “Başkanım geldi neşem yerine geldi” dedi.

 

***

 

MHP’li Pekin, herkesten oy alacak!

Sendika başkanlığından istifa ederek MHP’den milletvekili aday adayı olan Süleyman Pekin, sadece MHP’lilerden değil, herkesimden oy alacağını söylüyor.  Yıllarca Kocaeli'de çok fazla çalışma içerisinde olduğunu ve her çevre ile ilişkilerinin olduğunu söyleyen Pekin, "bu bağlamda her kesimden destek göreceğimi düşünüyorum" diyor. MHP, Kocaeli’de 1 milletvekili çıkarıyor. Eğer Pekin, dediği gibi her kesimden oy alacaksa, ikinci sıraya konması partisi için de iyi olacaktır. Bakalım Pekin aday gösterilecek mi? Ya da gösterilirse ikinci sıradan mı gösterilecek mi? Eğer ikinci sıradan gösterilirse, bu sefer bakalım dediği gibi partinin oylarını artırabilecek mi?

 

***

 

Kefken muhtarI Ekrem İSU’ya teşekkür etti

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı ziyaret eden Kandıra ilçesine bağlı Kefken Mahalle Muhtarı Zeynel Ekrem, bölgelerinde yapılan altyapı yatırımlarından dolayı teşekkür ederek “İSU Genel Müdürlüğü, bölgemizde ummadığımız altyapı yatırımları yaptı. Bu yatırımlar ile bölgemiz cazibe merkezi haline geldi.”dedi.  Bayram da ziyaretten dolayı muhtar Zeynel Ekrem’e teşekkür etti. Namazgah Barajı’nın devreye girmesiyle Kandıra’da önemli bir canlılık oldu. İSU’nun şeni yatırımları ile Kandıra, makus talihini yenecek gibi.


 

***

 

Gebze 5 ve 7’ci sırayı istiyor

Yeni anayasa hazırlamak için 367 sınırına takılmak istemeyen AKP,  7 Haziran’daki seçimlerde 400 milletvekili hedefiyle yola çıktı. Bu hedefine ulaşmak için Kocaeli’den 8 milletvekili hedefleniyor. Gebze bölgesinde siyaset yapanlar milletvekili sıralamasında 5 ve 7’nci sırada Gebzeli isimlerin olmasını istiyorlar. Yani TBMM’nde 2 Gebze’li vekilin olmasını istiyorlar.  Meclis’te Gebzeli olarak Mehmet Ali Okur yer alıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR