Madımak, bu ülkenin 23 yıldır sönmeyen yürek yangınıdır!

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 2 Temmuz…

Bundan 23 yıl önce…

Sene 1993…

Sivas Madımak Otel’de 33 Alevi aydın ve 2 otel görevlisi, yobazlarca yakıldı…

2 de gösterici öldü…

Yani, toplam 37 kişi hayatını kaybetti…

**

İktidarda DYP-SHP koalisyon hükümeti vardı…

Başbakan Tansu Çiller…

Başbakan yardımcısı Erdal İnönü…

**

Aradan 20 yıl geçti denip, AKP hükümeti tarafından dosya kapatıldı… 

Göstermelik üç beş kişi içeri alındı…

Polis, karakolun hemen 100 metre yakında ikamet eden Sivas katliamı zanlısını görmezden geldi…

**

CHP Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, bugünkü Sivas Katliamının yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı…

Kaya’nın “Madımak; Bu Ülkenin 23 yıldır Sönmeyen Yürek Yangınıdır…” başlıklı açıklamasını birlikte okuyalım;

**

“Batık bir gemi

sönmüş yıldızlar gibidir…

Yitik adreslere benzer ölüm

yanık otlar gibi…

Sen bu şiiri okurken

ben belki başka bir şehirde

ölürüm.”

**

 Bu güzel dizelerin sahibi şair BEHÇET AYSAN ve çoğu aydın 33 can 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamında gözü dönmüş gerici kitle tarafından öldürüldü.

Bundan tam 23 yıl önce Madımak Oteli önünde toplanan öç tutkunu güruh bizlere kötülüğün karanlık yüzünü bir kez daha gösterdi; biz bu ucuz tetikçileri daha önce Maraş ve Çorum olaylarından iyi tanıyoruz. 2 Temmuz aydınlığın karanlığa, sevginin nefrete yenildiği günlerden birisi.

Türkiye halkı devrimcisi, demokratı, ilericisi, vicdanlısı ile hep birlikte o gün nasıl Sivas Katliamını televizyon ekranlarından çaresizce izlemeye mahkûm edildiğine tanık olduk; ilericileri ve demokratları ezmek, yok etmek görevini gözetim altında yerine getirirken, bu insan kırımına bu toplu kıyıma ne bir yetkili dur dedi ne de geçen onca zamana rağmen hesabını sordu.

**

Dava 13 Mart 2012'de zaman aşımından dolayı düştü. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ‘’Zaman aşımı milletimize hayırlı olsun!’’ dedi.

Bilindiği gibi o davadaki sanık avukatlarından birçoğu ya Refah Partisi'nden ya da AKP’den milletvekili oldu.

Bu topraklar katliamcıları, katilleri savunan avukatların Adalet Bakanı olduğu günleri de gördü. Bu utanç, bu suçu öven zihniyet ödüllendirildi.

Katliamı gerçekleştiren gericilerin bir kısmı bu provokasyonun bir parçası olarak o gün Sivas’ta aktif rol oynadılar.

**

Bunlardan biri Refah Partisi’nin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu’ydu. Katliam için toplananları yatıştıracak bir konuşma yapması beklenen Karamollaoğlu, “Gazanız mübarek olsun. Bir defa şöyle bir Fatiha okuyalım. Sonra şunların ruhuna el Fatiha diyelim” diyen Karamollaoğlu’na göstericiler “Mücahit Temel” sloganlarıyla tezahürat yaptılar. Karamollaoğlu, katliamdaki rolünün mükafatı olarak milletvekili yapılarak, dokunulmazlık zırhına kavuştu!

**

Bizler elbette aynı zihin bulanıklığına, aynı karanlık ufka sahip iktidarlardan adalet beklemenin boşuna bir çaba olduğuna kendimizi inandırdık.

Hesap Soracağız!

Derken gücün halkımızda gizli olduğunu ve en büyük mahkemenin kişinin kendi vicdanında kurulduğunu biliyorduk.

Bizler hesap soracağız!

Dedikçe vurulduk; top yekûn umudu kırmaya, dayanışma ruhunu bozmaya ve kalıcı kardeşlik kalkışmasını bastırmaya devam ettiler.

Sivas nasıl bir insan kıyımı ise; Roboski, Reyhanlı, Soma, Ermenek, Suruç, Ankara ve İstanbul saldırıları da aynı karanlık tezgâhlarda işlenen katliamlardır.

Yitirdiğimiz her can önemlidir; değerlidir.

Hatıraları hatırımızda, yürek yangınları kalbimizdedir. “

**

CHP Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya’nın duygu ve düşünceleri böyle…

Songül Hanım, açıklamasında her şeyi özetlemiş…

**  

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı nedeniyle bugün saat 17.00’de Merkez Bankası önünde toplanıp İzmit Yürüyüş Yolu’ndan Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüyüş yapılacak. Amaç, Sivas’ı unutmamak, unutturmamak…

 

 

Kaplan:Sirmen kararı siyasidir

CHP Kocaeli eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, İZGAZ davasından ötürü 6 yıl 3 ay ceza yiyen İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Sefa Sirmen’e verilen cezanın siyasi bir karar olduğunu söyledi. Sirmen hastaneye kaldırılmadan Kandıra Cezaevi’ne giderek kendisini ziyaret eden Kaplan, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada bu kararın siyasi ve taraflı olduğunu söyledi.Kaplan, “Sefa Sirmen’e ceza verildi algısı oluşturulmaya çalışılıyor. 100 milyon dolara mal edilen İZGAZ’ın 600 milyon dolara satılmış olması, devleti zarara uğrattığıyla çelişkili değil mi? Ayrıca zimmetine para geçirme iddiasından 15 kişi yargılanırken sadece Sefa Sirmen’in ceza alması da düşündürücüdür ”dedi. Sirmen ceza almasına aldı, ama hala toplum Sirmen’in ceza almasını kabullenemedi, içine sindiremedi.

 

 

Toker, saldırıyı kınadı

KYÖD Başkanı Mehmet Toker, yönetim adına Atatürk Havaalanında yapılan saldırıyı kınadı. Toker saldırıyla ilgili şu mesajı yayınladı, “Ulusları sindirmek, yönlendirmek ve ayrıştırmakta kullanılan terör, bu kez İstanbul’umuzun dünyaya açılan penceresi Atatürk Havalimanımızı hedef aldı. Onca kayıp, onca yitirilmiş can… Neden önlenemiyor? Neden insanlarımız korunmasız? Bu soruların muhatapları bir yanıt bulmak zorunda değil midir? Güvenlikle ilgili bu zafiyetin temel hak ve hürriyetleri zedelemeden giderilmesi ulusça beklentimizdir. Yitirdiğimiz insanlarımızın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Terörü lanetliyor; yaralılarımıza acil şifalar ve ulusumuza başsağlığı diliyoruz.” Önceki gün köşemde yayınladım. 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana patlamalarda 300 vatandaşımızı kaybettik.

 

 

İzmit’te esnafa iyi haber

İzmit Belediyesi, esnafı ve alışveriş yapacak olan İzmitlileri ilgilendiren önemli kararlar aldı. Alınan karara göre  esnaflar, Ramazan Bayramına 3 gün kala işyeri önlerinde ürünlerini satışa sunabilecekler. Böylelikle  hem esnafa büyük bir kolaylık sağlanacak hem de İzmit halkının bayram alışverişini panayır havasında yapması sağlanacak. Bu karar esnaflarda memnunluk yarattı.

 

 

Yaz okulları hazır!

İzmit Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı Kocaeli Temsilciliği (TÜGVA)  işbirliği ile 10-15 yaş arası öğrenciler için yaz okulu açılıyor. Yetkililer, yaz okulunun 11 Temmuz 2016 – 12 Ağustos 2016 tarihleri arasında faaliyette olacağını, yaz okulu için 1 Temmuz’a kadar Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi No:22 adresinde bulunan  TÜGVA Kocaeli Şubesine kayıt yaptırılabileceğini söylediler.  Yaz okuluyla ilgili olarak 3212071 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirler.

 

3 boyutlu merdiven

Başiskele Belediyesi kent estetiği çalışmalarından birçok alana renk katmaya devam ediyor. Başiskele Belediyesinin Ar-Ge Çalışmaları kapsamında trafo binalarına, yaya geçitlere yapılan estetik 3D çalışmalarının ardından şimdi de Barbaros Mahallesi Pınar Caddesi üzerinde Başiskele Belediyesi’nin yapmış olduğu merdivenler 3 boyutlu koi balıkları ile süslendi.Bu merdivenler vatandaşların büyük ilgisi çekiyor.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR