Türkiye buz kesti

MAKALEYİ DİNLE

Balkanlardan ve Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgası kar ve fırtına getirerek hayatı felç etti. Bu yüzden yüzlerce uçak, vapur ve otobüs seferleri iptal edildi. Yollarımız adeta buz pistine döndü. Kızak gibi kayan araçlar kontrolden çıkarak çarpışan otolar zincirine dönüştü.

Bu havalar sürücü hatasını asla affetmez, ağır bedeller ödetir. Dalgınlık, uykusuzluk, yorgunluk ve dikkatsizlik asla olmamalıdır. Maddi hasarı gidermek mümkündür. Kaybolan canları geri getirmek mümkün değildir.

Gölcük yolu üzerinde zincirleme yirmi iki araç kazası oldu. İlk açıklamaya göre dokuz kişi yaralandığı söylendi.

Erzincan- Sivas karayolunda içinde kırk sekiz kişinin bulunduğu otobüs kazasında kırk beş kişi yaralı durumdaymış.

Bütün imkânların seferber edilmesine rağmen Bolu yolu saatlerce kapalı kaldı. Otuz kilometre uzunluğunda araç kuyruğu olmuş.

 Antalya gibi birçok yerlerdeki seralar donmak üzereymiş. İçerde soba yakarak hasar azaltılmaya çalışıyor. Zirai dona karşı pratik zekâ yolları ile çare aranıyor.

 Araçlarımızın kış bakımı, zincir, çekme halatı ve kar lastiği gibi öncelikli ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Birçok ilimizde okullar tatil edildi. Karın tadını çocuklar çıkarıyor. Kayak, kızak ve kartopu ihtiyaçlarını doyasıya gideriyorlar.

Kar mikropları kırar. Kar bir bakıma temizlik ve berekettir. Barajların dolması ve toprağın bereketlenmesi için kar gerekli ve önemlidir.

Doğanın şartlarını değiştirmek mümkün olmuyor. Tedbir olarak risk payını azaltabiliriz. Az hasarla sonuçlanması temennimizdir.

 

Türkiye kelimesi alındı

Diaspora toplantıları çeşitli ülkelerde yapılıyor. Bu ana kadar bu toplantılara ellinin üzerinde çeşitli ülkelerin teşkilatları katılıyordu. Bazen bu sayı daha çok ülkeyi kapsıyor. Bu toplantılarda teşkilat hangi ülkeden gelmiş ise o ülkenin adı ile belirtiliyor.

 Almanya Federasyonu, Amerika Federasyonu, Fransa Federasyonu, Türkiye Federasyonu gibi oturulacak yerlere isim kartları konur. Yakaya boyuna asılan isim kartlarında bile ülkenin adı ile katılımcının adı, soyadı yazılıyor.

Azerbaycan Devlet kademeleri hatta Türkiye’nin kurum ve kuruluşları gönderdikleri resmi yazılarında hep Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak hitap ederlerdi.

Dernekler İl Müdürlüğümüzün “ Türkiye ” kelimesi izne tabidir kullanamazsınız uyarıları üzerine müfettiş geldi. Uzun bir inceleme ve araştırmada bu kelimenin kullanılması şartlar nedeni ile zorunlu olduğunu belirtip kalın bir dosya oluşturduk. Takriben yüzün üzerinde örnek evrak verildi. İki yıla yakın uğraş verdik.

Neticede İçişleri Bakanlığının 23 Aralık 2014 tarihli 4581 sayılı yazısı ile Türkiye kelimesini kullanabileceğimiz Dernekler İl Müdürlüğünün resmi yazısıyla tarafımıza bildirildi.

Türkiye kelimesini almak için çok yorulup çok koştuk. Ecel teri döküldü desek yeridir. Bürokraside hayatı zorlaştıran anlayışla karşılaştık. Kolaylaştıran anlayışı da gördük.

2015 yılında Ermeni Diasporası ve destekçi ülkeleri Türkleri soykırım ile yaftalamak için büyük bir çalışma içindeler. Bu ön yargıyı bu yalan ve dolanı çürütmek için el birliği ile çalışmak hepimizin tarihe karşı boynumuzun borcudur. Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversitelerimiz, Sivil Toplum Örgütleri, bilim adamları, siyasilerimiz kısaca toplumun her kesimi sözde soykırım yalanını tarihi belgelerde açıklayıp atağa geçmelidir. Kocaeli Üniversitesinde 2001 yılında gerçekleştirilen bir sempozyumda açıklanan kitap adedi insanı utandırıyor. Ermeni Diasporası ve destekçileri bu tarihe kadar 650 bin kitap bastırmışlar. Türkiye’nin ise sadece 35 adet kitaba sahip olduğu açıklanıyor. İşin ciddiyetini ve boyutunu kitap adedi ortaya koyuyor.

Birçok devlet parlamentolarında aldıkları siyasi kararlarla soykırım yapıldığını ileri sürüyorlar. 2015 yılında büyük çalışma içindeler.

Vurdumduymazlığın ve uyumanın ağır maliyetleri vardır. El birliği ve müşterek mücadelemizle oynanan oyunu kolayca bozabiliriz. 

                  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR