Tüvtürk işçilerinin sesine kulak verilmeli!

MAKALEYİ DİNLE

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan Tüvtürk işçileri mücadelelerini meşru zeminde sürdürmeye devam ediyor. Yıllardır emek verdikleri işyerinden çıkartılan işçilere sendika dışında pek destek veren de yok.

Bu olaydan sadece işçiler değil, araç sahipleri de mağduriyet yaşıyor. Saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalan araç sahipleri duruma isyan ediyor. Sendikalı olmak bir haksa bu hak neden işçilere verilmek istenmiyor anlamıyorum. Trafik kazalarını azaltma ve daha sağlıklı bir toplum inşa etmek için var olan bu kurum, kazalara gerek bıraktırmadan insanların adeta ruh sağlığını bozabiliyor. Ve bu duruma kimse ses çıkartmıyor. “Ben yaptım oldu” anlayışıyla kapı önüne koyulan işçilere kamuoyunun sahip çıkması gerekiyor. Yapılanlara karşı duyarlı vatandaşlar olarak kör ve sağır kalmamalıyız.

 

Sıtkı Hoca dolup taşırdı!

Psikolog, eğitimci ve yazar Sıtkı Aslanhan’ı Kartepe’de verdiği konferansa katılarak yakından dinledim. İnternetten videolarını takip ettiğim Aslanhan’ı bir de canlı olarak dinlemek için Necip Fazıl’daki programa katıldım. Sıtkı Hoca performansıyla doyumsuz bir akşam yaşattı dersek abartmış olmayız. Aslanhan sunumuyla hem öğretti, hem de düşündürdü.

Konferansı takip ederken en çok dikkatimi çeken ise gelen katılımcıların ayakta kalmış olmasıydı. Bu Kartepe’de pek alışılagelmiş bir görüntü değildi. Yemekli, sazlı-türkülü etkinliklerin dolup taşmasına alışıktık ama böyle eğitimci-yazarların adeta izdihama yol açacağı hiç aklıma gelmezdi. Zaman zaman salona baktığım, herkes pür dikkat Sıtkı Hoca’yı dinliyordu. Belli ki anlatılanlar herkesin dikkatini çekmişti. Aslanhan, her ailede görülen ancak dile getirilmeyen onlarca kesit sundu. Beslenme alışkanlıklarımızdan aile içi iletişimlere, günümüzdeki çocukların anne babaya olan davranışlarından helal kazancın çocuk üzerindeki etkisine kadar geniş bir yelpazedeki bilgileri izleyenlerle paylaştı. Yaklaşık iki saat nasıl geçti anlamadım.

Konferansa katılanların bir çoğu emimin hayatlarında yeni bir sayfa açmıştır. Katılımcıların yüzlerinden okuduğum fotoğraf böyleydi. Umarım böyle eğitimciler sıklıkla ilçemize gelir, böylelikle hem aileler bilinçlenir hem de duyarlı bir toplum oluruz.

 

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ndeki eksiklikler

Kartepe’de kültürel etkinliklerin yapıldığı en büyük adres olan Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde şu sıralar bazı eksiklikler göze çarpıyor. Örneğin; konferans salonunda konuşmacıların sahneye çıkmaları için yapılan giriş merdivenleri çok ters yerde kalıyor. O bölüm ses sistemi ile kapanıyor. Sahneye davet edilen isimler ya o daracık yerden düşmeden çıkmak zorunda, yada sahnenin ortasından zıplayarak çıkmak zorunda. Ayrıca bir yedek mikrofon daha muhakkak olmalı.

Bunların yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde binaya adını veren üstat Necip Fazıl’ı anlatan bir biyografinin dikkat çeken bir yerde olması gerekiyor. Neden Necip Fazıl Kısakürek’in ismi bu salona verilmiş diye merak edenler olabilir. Böyle bir tablo yabancı dile de çevrilerek girişe asılsa iyi olur.

Ayrıca büyük salonda sahne arkası duvardaki tahribatlar ve asma tavandaki dökülmüş kısımlar çok dikkat çekiyor. Küçük tamiratlarla halledilebilecek işler fakat ilgisizlikten bu halde duruyor. Sahip olduğumuz ve kendimizi tanıtmak için konuklar getirdiğimiz bu salona biraz daha önem vermek gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR