Kayıt dışında birinci olmak!..

MAKALEYİ DİNLE

Siyaset Bilimi literatüründe Devlet, “otorite” demektir.

Bu otoriteyi, Devlet’in diğer Anayasal-yetkili kurumlarıyla işbirliği içinde “Siyasi İktidar” temsil eder.

Devlet, “Anayasa ve Yasalar” çerçevesinde yönetilir. Siyasi iktidar bu çerçeveyi aşarsa kendi “meşruluğu” tartışılır!

OECD-Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın yaptığı araştırmaya göre; “Türkiye, KAYIT DIŞI ekonomide, OECD üyesi 34 ülke arasında 1. Durumda!”

Türkiye ekonomisinin yüzde 28.72’si kayıt dışı!

Yani; birileri yasa dışı yollardan üretim ya da ticaret yapıyor, faturasız-belgesiz satıyor, çalıştırdığı insanların sosyal güvenliklerini hiçe sayıyor, Devlet’e de ne KDV, ne ÖTV ne de gelir vergisi ödemiyor!

Bu haber, 18 Ocak tarihli gazetelerde yayınlandı ve şu ana kadar Hükümet kanadından tek satır açıklama gelmedi!..

OECD ülkelerinde kayıt dışı ekonominin milli gelire oranları şöyle;

Türkiye:28.70, Estonya: 28.10, Meksika: 26.43, Yunanistan : 25.85, Polonya : 25.69, Güney Kore : 24.90, Slovenya : 24.11, Macaristan: 23.31, Portekiz: 22.62, İspanya : 21.87, Belçika: 20.82, İsrail: 20.68, Şili: 18.31, Çek Cumhuriyeti : 16.63, Fransa : 16.53, Finlandiya: 16.53, Danimarka : 16.47, Slovakya : 16.34, Almanya: 15.14, İrlanda : 14.94, Kanada : 14.85, İzlanda : 14.34, Avustralya : 12.99, Hollanda : 12.79, Yeni Zelanda : 11.75, İngiltere: 11.62,  Japonya : 10.22, Lüksemburg : 9.96, Avusturya : 9.34, İsviçre : 8.07, ABD: 7.95.

Ekonomi uzmanları, kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için, öncelikle;  “ekonomik büyümenin sağlanması” gerektiğinin altını çiziyorlar.

Sürekli “terör tehdidi” altında, “ulusal sermayesi” yabancı büyük sermayenin kıskacında olan bir ülkede kim neden “üretim için yatırım” yapsın? Arsaya, tarlaya, konuta yatırım yapıyor, banka faiziyle yaşıyor insanlar!

Diğer önlemler; “siyasi istikrar ve düşük enflasyon ve YOLSUZLUĞUN önlenmesi” olarak sıralanıyor!

Tek başına AKP hükümeti işbaşında, “siyasi istikrar” daha nasıl olsun!?

Bu ülkede gerçek anlamıyla “siyasi istikrar” var mı dersiniz?

Ya Enflasyonu düşürmek?

Öyle, tepeden inme söylemlerle atıp tutarak enflasyon düşmüyor!

Yedi düvelle kavgalı bir ülkenin mallarını kim alır? Irak, Mısır, Libya  ve Suriye’de emperyalist güçlerin yanında yer almanın ağır siyasal ve ekonomik faturalarını ödetiyorlar bize!

Libya’da Türk iş adamlarının yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırımları, alacakları battı. Irak-Suriye ticaret yolları kapandı, Rusya ile dalaştık ihracatımız ve turizm gelirlerimiz darbe yedi!

Tarım ve hayvancılığımız öylesine geriledi ki, saman ve canlı hayvan ithal ediyoruz!

Ya YOLSUZLUK?

Dünya yolsuzluk sıralamasında da karnemiz son derece kötü! Kimi özel ve güzel vakıflara yüklü bağışlar yapmadan ihale almak mümkün değil! Kamu kuruluşlarının SAYIŞTAY Denetim Raporları saklanıyor!? Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları, Türk Telekom gibi kurumlar  Sayıştay Denetimi’nden çıkarıldı!

Kayıt dışı ticarete siyasi iktidar tarafından “göz yumulması” gerçeği de var! Ek’teki gazete kupüründe görüleceği üzere; Tekstil sektörü toplantısında konuşma yapan Başbakan Erdoğan; “Kayıt dışı çalışmanıza katlanıyoruz” diyor! ( 6 Mayıs 2011 gazeteler.)

O halde, OECD ülkeleri arasında Kayıt dışı ekonomide birinciliği kimseye kaptırmayacağız demektir!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR