İran Başkonsolosluğu’na siyah çelenk konuldu

MAKALEYİ DİNLE

1 Şubat Salı günü saat 16.30’da kalabalık bir grup İran’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na siyah bir çelenk koyarak bir basın açıklaması yaptılar. Yine dün İran’ın Anakara’daki Büyükelçiliğine siyah çelenk konularak bir basın açıklaması daha yapıldı.

Son zamanlarda İran yetkililerinin Azerbaycan’ın iç işlerine müdahale amaçlı ve kışkırtıcı mahiyette bazı açıklamaları nedeni ile bu protestolar yapılıyor. Basın bildirisinde aşağıda ki görüşler dile getiriliyor:
“İran İslam hakları meclisinin dış işleri ve ulusal güvenlikten sorumlu komisyon başkanı Alaladdin Burucerdin, İran parlamentosunun milletvekilleri ve bazı din büyüklerinin basın vasıtası ile Azerbaycan Devletin de giden sosyal siyasi gidişatlarla alakadar Azerbaycan Devletinin iç işlerine direk müdahale amacı taşıyan beyanatları bizleri içten rahatsız ediyor. Maalesef üzülerek tarihe not düşüyoruz ki, kendisini Azerbaycan’ın dostu gibi takdim etmeye çalışan İran İslam Devletinin bazı kuvvetleri İslam değerlerini korumak adı altında uluslar arası hukukun prensiplerine ve dostluk ilişkilerine zıt beyan vermekten çekinmiyor.

İran, Azerbaycan topraklarının yüzde 20 sini işgal etmiş, 30 binden çok Müslüman’ı katletmiş Ermenistan ile strateji ortaklık ilişkileri kurmaktan çekinmiyor. Bu bir çelişkidir. Bu saldırı da 1 milyona yakın Azerbaycanlı doğma topraklarından sürgün edilerek mülteci ve zorunlu göçmen durumuna düşürülmüştür. 50 binden çok insan yaralanmış ve sakat kalmış, 890 bina, 150 bin ev, 7 bin kamu binası, 693 okul, 855 kreş, 44 mabet, 90 cami dağıtılarak yerle bir edilmiştir. Ermenistan silahlı güçlerinin Hocalı Şehrinde yaptığı soykırım esnasında ise 613 kişi katledilmiş ve 8 aile tamamen yok edilmiştir. Buna bakmayarak İran, tecavüzkâr Ermenistan’la bütün alanlarda sık ilişkiler kuruyor, Birge projeleri hayata geçiriyor. İşgalci devlete her alanda destek veriyor. İran dünyada tek İslam Devleti olarak Ermenistan’ı destekliyor.
İşgal olunmuş topraklarda camilerin, dini mabetlerin dağıtılması hakkında konuşmak bile istemiyor. Bu durum İran ile Azerbaycan arasında ki manevi bağları azaltıyor. İran, 30 milyondan çok Azerbaycanlının dil, din özgürlüklerini kısıtlayıcı siyaset yaparak, ana dilinde eğitim almak, milli medeniyetleri, örf ve adetlerini yaşatmak hakkından mahrum ettiği için bu haklarını görmezden gelen bir ülke gibi tanınmaktadır.

Biz, İran’ın yüksek makamlarının Azerbaycan topraklarını işgal etmiş, binlerce insanı katletmiş, yüz binlerce Azerbaycanlının öz yurdundan sürgün etmiş Ermenistan’la iş birliği yapmaktan vazgeçmesini istiyoruz. Biz aynı zamanda 30 milyondan çok Azerbaycanlı’nın bütün milli hukukuna saygı ile yaklaşmasını, soydaşlarımızın ana dilinde eğitim almasını, öz milli-manevi değerlerini yaşatmalarına olanak sağlanmasını talep ediyoruz” diyor.

Gebze Azerbaycan Evi Derneği bugün açılıyor
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonuna (TADEF) bağlı dernek sayısı hızla artmaktadır. Ankara, Eskişehir, Derince derneklerimiz kısa bir süre önce TADEF’e katıldılar. Bugün GEBZE AZERBAYCAN EVİ DERNEĞİ’nin törenle açılışını yapacağız. Önümüzdeki günlerde de Kars, Tokat, Rize ve Erzurum derneklerimizin açılışını da yapacağız. Federasyonumuza bağlı dernek sayımız yılsonuna kadar 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Geniş katılımlı açılışa Azerbaycan Devlet Bakanı Yardımcısı Valeh Hacıyev, İstanbul Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynalov ve beraberindekiler katılacaktır.
Basın mensupları arasında Azerbaycan’dan 3 TV kanalı da çekim yapacaktır.
Gebze Dernek Başkanımız genç, dinamik, çok çalışkan ve başarılı bir işadamı olan Tolga Pahsa’dır. Yönetimde Fuat Çalışkan, Cenk Karçal, Veysel Yılmaz, Nafız Pahsa, Gürdal Gülseven, Özgür Başçifçi ve Şerif Çalışkan yer almaktadır.
Davetliler arasında Gebze Kaymakamı, Belediye Başkanı, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri yanında kalabalık bir grup yer alacaktır. Federasyon yönetiminden Derneklerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mülazim Pahsa, Genel Sekreter Salih Bayraktar, muhasip Mehmet Seven katılacaktır.
Federasyonumuza güç katacak olan Gebze Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Tolga Pahsa ve Yönetim Kurulu üyelerini kutlayıp kendilerine başarı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR