Saklı Sızım

MAKALEYİ DİNLE

İnsan yaşamı inişli, çıkışlı, dikenli, çiçekli yollardan geçer. Güzellikler ve acılar insanda değişik duyguları besler. Yaşam kantarında acıların ağırlığı varsa o acıların tutsağı olursunuz. Veya acılarla bilenerek daha güçlü ve mücadeleci olursunuz. Tabi acılarla mücadelede, mücadele azmi kadar fiziki durumunuzda çok önemlidir. Örneğin yoksullukla mücadele ederken fiziki anlamda özürlü olmakla olmamak çok farklıdır. Özürlü olan kişinin birkaç kat daha mücadele azminin olması gerekmektedir. Tüm bunları niçin yazıyorum? Geçen hafta içinde pırıl pırıl 21 yaşında sevgi dolu bir gençle tanıştım. Bu gencin adı Ömer Alikılıç. Bakınızı bu genç “Saklı Sızım” adlı şiir kitabında kendini nasıl tanıtmış

“…Ben Ömer Alikılıç. Yirmi bir yaşındayım. Doğarken oksijensiz kalmam sonucunda, gözlerimi dünyaya spastik engelli olarak açtım. Yürüyemiyor, konuşamıyor, kendi öz bakımımı yapamıyorum. Bazen dengemi sağlayamayıp, oturduğum yerden kayabiliyor, kendimi düzeltebilmem içinde ailemden yardım almam gerekiyor. Fakat Allah’a çok şükür ki, zihinsel olarak hiçbir problemim yok.

Okul yaşım geldiği zaman, okuma yazmayı öğrenebilmeyi, eğitim almayı çok istedimse de, engelimden dolayı, okulun beni kabul etmemesi sebebi ile eğitim imkanı bulamadım. Ama bu durum benim okuma yazmayı öğrenmeme engel olmadı. Evet! Okula gidemedim fakat ailemin desteği, özellikle abimin yardımları sayesinde geç de olsa bende okuma yazmayı öğrendim…”

İşte Ömer Alikılıç bu, ama Ömer Alikılıç pes etmemiş, oturmuş bilgisayar kullanmayı da öğrenmiş. Şiirler yazıyor, öyküler yazıyor. Saklı Sızım adlı şiir kitabı böyle doğmuş. Ömer Alikılıç devlet desteği ile okuma yazma ve özel eğitim almış. Ancak ne yazık ki devlet Ömer Alikılıç’ın raporunu uzatmamış, desteğini kesmiş. Biz Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak geçen hafta Ömer Alikılıç kardeşimize destek olmak üzere Gönül Dostları ile birlikte Türk Sanat Müziği konseri düzenledik. Konserin bütün gelirlerini bu kardeşimize verdik. Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapılan bu konseri Sayın İnci Yaman yönetti. Konser çok da güzel bir ortamda gerçekleşti. İşte Ömer Alikılıç’ı burada tanıdım ve çok sevdim.

Kesinlikle yazım konusunda çok yetenekli ve desteklenmesi gereken bir kardeşimiz. Konseri onurlandırırlar ve bu kardeşimize destek olurlar diye Belediye Başkanlarımızı da konsere davet ettim, gelmediler. Herhalde onların daha önemli işleri vardı! Bütçelerine hane halkına yardım adı altında Milyon TL aktarırken, bu kardeşimize Fransız kalmalarının takdirini sizlere bırakıyorum.

Değerli okurlar, hayat bir sınav. Ömer Alikılıç kardeşimiz için ise çok çok zor bir sınav. Bu sınavda sınav kağıdına adını soyadını yazıp boş olarak vermek de var. Mücadele ve azimle birkaç kağıt yanıt vermek de var. Ömer Kardeşimiz ikinci yolu seçmiş. Bu azminden dolayı kendisini yürekten kutluyorum ve bu vesile ile bir şiirini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gece ve Ben

Bu gece, yalnızlığımla başbaşayım.
Yine, gözbebeklerim nemli.
Bana, geceler uzun,
Sabahlar ise ulaşılmaz geliyor.

Gecemin sessizliğinde,
İçimdeki çığlığımla,
Ayla, mehtabı izliyor,
Onlara acılarımı haykırıyorum.

Elbet bir gün, yaram kabuk bağlayacak.
Yüreğime güneş de sızacak.
Mutluluğa yelken açacağım.
Biliyorum, bir zaman gelecek,
Hayat bana da gülecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR