Karaosmanoğlu’na açık mektup

MAKALEYİ DİNLE

Sayın Karaosmanoğlu;

Siyasal değerlerimiz örtüşmese de, size bir “insan” olarak sevgi ve saygıyla bakarım. Siz de bana karşı her zaman nezaket ve sevgi ile yaklaştınız.

Yine biliyorum ki; “insani ve kültürel değerlerde” ortak görüşlerimiz var. Örneğin; “Cephanelik için size önerdiğimiz projeye olumlu bakmış, o güzel alanın betonlaşmaması için çaba da göstermiştiniz.” Ama, siz açıkça söyleyemeseniz de, bağışlayın; “devre dışı bırakıldınız!”

Yeni Cuma Camii önündeki metal yığını köprünün yapımına nasıl rıza gösterdiğinizi anlamakta zorluk çekmiştim! Bu kentteki tarihi bir eser ve müstesna bir ibadethanenin önüne o çirkinliğin yakışmadığını eminim siz de biliyor ve görüyorsunuz!

Şimdi, bu kentte 7 kuşaktır yaşayan bir ailenin üyesi olarak, bu kentin en saygın kişilerinden biri olan sevgili kardeşim Yavuz Ulugün’ün uyarısına kulak vermenizi diliyorum.

Ulugün diyor ki; “Büyükşehir Belediyesi SEKA Antik Alanı içinde, 4. Kağıt Trafo, 3. Kağıt Trafo ve Su Hazırlama binalarının temel dahil yıkımı, enkazın taşınması ve binalardaki malzemenin satılması ihalesi gazetelerde yer aldı. Herkesin bildiği gibi SEKA alanı, Roma İmparatorluğu’nun başkenti Nikomedia’nın Agorası, büyük limanı, sarayları ve sayfiye evleri ile görmezden gelinemeyecek bir ARKEOLOJİK alandır. Bu tarihi ve kültürel varlıklar, bu kentin ‘Ekonomik ve Kültürel gelişmesine’ katkı verecek bir zenginliktir. Bunların korunması ve ortaya çıkarılması hususunda ‘yükümlü” olan Anıtlar Kurulu ile İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’ni göreve davet ediyoruz.”

Sayın Karaosmanoğlu;

Ulugün’ün hassasiyetine aynen katılıyorum. Sizin de bu hassasiyete sahip olduğunuza inanıyorum. Ama, onca işiniz içinde bazı şeyler gözden ve dikkatten kaçabilir. Kimileri, Ulugün, ben ya da sizin kadar “tarihe saygı kültüründen” nasiplenememiş olabilir! Bu nedenle; Anıtlar Kurulu’nu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerini, özellikle sizin göreve davet etmenizi, SEKA Antik Alanı içinde, toprak altındaki tarihi eserlerin kırılıp dökülmeden, geçmişte Çukurbağ’da olduğu gibi, Heykellerin tırnakları-kafaları koparılmadan ortaya çıkarılması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini diliyorum.

Tarihi zenginliği ortaya çıkarılmış bir İzmit, tüm dünyanın büyük ilgisini çekecek ve önemli bir turizm merkezi olacaktır.

Bu gelişme kentimizde yeni iş alanları yaratabileceği gibi, AVM kıskacı içinde kıvranan kent esnafı içinde bir nefes alma şansı olabilecektir.

“Tarih ve Turizm Kenti KOCAELİ’nin başkanı olmak” hiç kuşku yok ki, size de onur ve mutluluk verecektir.

Saygılarımla

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - İZAYDAŞ'paralel yapının elinde;

İZAYDAŞ'yöneticileri Paralel yapı ve HDP'nin elemanlarıdır...Gerçek AK'partililer dışlanmış durumda!..Recep Bilal ŞENGÜN'ün gitmesiyle yavaş,yavaş kurumu tamamen ele geçirdiler.AK PARTİ'sayesinde işe girmiş doğu kökenli yöneticilerin HDP'ye oy verdikleri...Diğerlerininde AK'partiye oy vermedikleri,evlerinin balkonunda muhalefet parti bayrağı astıkları konuşulmakta.Bu yapılanmanın (PARALEL & HDP)'kendilerinden olmayanları içlerine almadıkları yönetici kadrolarına kendilerinden olanların gelmesini sağladıkları ve direttikleri konuşulmakta.PARALEL YAPININ'uyuyor gibi gözüken yavaş,yavaş kurumu ele geçiren (İngiliz casusu Lavrensleri)’elemanları boş durmuyorlarmış,Arkalarında Fikri abileride varmış!..SARAÇ'zaten yanlız adammış SARAÇ'ı taktıkları,dinledikleri yokmuş...Bu elemanlar (PARALEL & HDP)'ne yapıp,ne edip kendi bildiklerini,dediklerini yapıyorlarmış!..

Yanıtla . 0Beğen 06 Aralık 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR