Burhan Saroğlu, aldı küreği eline…

MAKALEYİ DİNLE

Kentimizin tanınan esnaflarından Mehmet Ali Paşa’da bulunan Saroğlu Emkem Fabrikası’nın sahibi Burhan Saroğlu, baba mesleğini halen sürdürüyor. Kentimizde sevilen ve sempatik yapısıyla herkesin dostluğunu kazanan Burhan Bey, bu ramazan da patronluğu bir kenarı atarak geçti fırının başına. Kendi hazırladığı ramazan pidelerini ateşe atan Burhan Saroğlu, pişirdiği pideleri de kendi elleriyle sattı. Yaptığı pidelerden dostlarında ikram eden Burhan Saroğlu, pide yapmayı çok özlediğini söylüyor.


Direksiyon sınavında dikiz aynasını düzeltmeyen ehliyet alamayacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), trafik kazalarını azaltmak, bilinçli sürücülerin eğitilmesi için Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'ni mayıs ayında yenileyerek, ehliyet almayı zorlaştıran bir düzenleme getirmişti. Yönetmelikte en büyük değişiklik direksiyon sınavlarındaki puanlama sisteminde yapıldı. Önceki yönetmeliğe göre, 100 puan üzerinden belirli kriterlere göre değerlendirme yapılıyor ve hata yapıldığında puan düşülüyordu. Yeni düzenlemede bu uygulama kaldırıldı ve yerine daha sıkı kurallar getirildi. Adayın direksiyon sınavında değerlendirilecek hususların sadece birinde hata yapması, sınavdan elenmesine neden olacak. Örneğin, sınav esnasında arabaya binerken emniyet kemerini takmayan, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmeyen sürücülerin sınavı araba hareket etmeden sona ermiş sayılacak.


Sırdaş polis uygulaması geliyor
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, yeni bir proje geliştirdi ve "Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi" başlattı. Proje ile vatandaşın polise olan ihbarlarının arttırılması ve ihbar sistemine işlerlik kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, uygun görülen sokak, mahallelere yazılı ve aynı zamanda sesli ihbar kutuları yerleştirilmesi düşünülüyor. Bu sistem ile ister yazılı olarak, isterse de sesli olarak bu kutulara ihbarda bulunabilecek. Bu kutulara yapılan ihbarlar ise kesinlikle gizli kalacak. Projenin kısa bir zaman diliminde başlatılması hedefleniyor. Yakında Türkiye genelinde belirlenecek mahallelere bu sistem kurulacak.


Kandıra Orhan Mahallesi’nde yolsuzluk varmış?
Kandıra Orhan Mahallesi’nde bulunan cadde ve sokaklar 3 yıldan beri vatandaşların tüm ısrarına rağmen asfaltlanmıyormuş. Asfaltsız yollar toz toprak içinde kalınca halk isyan etti. Mahalle sakinleri yolların kasıtlı olarak yapılmadığını söyleyerek, yetkililerden bu sorunun çözülmesi adına yardım istedi.


Kerpe yolu bugün açılıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından nisan ayında başlanan Kerpe yolu genişletme çalışması tamamlandı. Büyükşehir tarafından yapılan çalışma sonucunda Kandıra – Kerpe güzergâhı 4 metreden 12 metreye çıkartıldı. Zemin Yapı firması tarafından yapılan çalışma 3 sürdü. Yol çalışmaları esnasında Kerpe yolu 1 ay trafiğe kapatılarak yolun daha kısa sürede tamamlanması planlanmıştı. Hafta sonu Kerpe yolu trafiğe açılarak halkın mağduriyeti giderilmesi sağlanmıştı. Ramazan ayının gelmesiyle yol tamamen trafiğe kapatılmış ve kısa sürede altyapı ve sıcak asfaltın tamamlandı.


Yarımca’da çatapat tehlikesi devam ediyor
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından Çatapatla mücadele başlatılmış ve bu kapsamda çocuklara oyuncak niyetiyle satılan barutlu ve patlayıcı oyuncakların satışı yasaklanmıştı. Kentteki tüm bakkallar ve bu tür oyuncakları satan yerler uyarıldı. Genelde bayram günleri satılan bu tür patlayıcı oyuncaklar Körfez Yarımca’da şimdiden satılıyor. Çocukların ellerindeki çatapat ve mantar tabancaları gün boyu Mimarsinan Mahallesi’nin sokaklarında yankılanıyor.


Keramettin Gençtürk “Ben de varım” diyor
SHP’nin eski il başkanlarından İnşaat Mühendisi Keramettin Gençtürk, ilimiz iş adamlarından ve renkli bir mizaca sahip. Uzun bir süre ara verdiği siyasete geri dönmeyi hedefleyen Keramettin Bey, CHP’nin Büyükşehir adayı olmak istiyor.

Bilindiği üzere CHP’nin Büyükşehir için aday adayı olan ilk ismi Prof. Dr. Ali Akdemir’di. Büyükşehir’de şimdi iki aday adayı adaylık yarışına girecek. Bu arada Keramettin Gençtürk bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla aday adaylığını resmen ilan edecek.


Kocaeli Barış Platformu uçurtma tepesinde iftar yapacak
Kocaeli Barış Platformu, 3 Ağustos Cumartesi günü akşamı farklı bir iftar yemeği düzenleyecek. Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sözcülüğünü üstlendiği ve ülke genelinde barış sürecinin amacına ulaşması için çalışan Kocaeli Barış Platformu’nun iftar yemeği 3 Ağustos Cumartesi akşamı Seka Park alanındaki Uçurtme Tepesi’nde yapılacak. İftar organizasyonunda herkes kendi iftarlık yemeğini alarak Uçurtma Tepesi’ne gelecek. Bu çağrıya, çevre illerden de katılım bekleniyor


İzaydaş tadilat ihalesi bugün yapılıyor
İzaydaş, çeşitli onarım ve tadilat işleriyle ilgili ihale açtı. Bugün saat 11.00’de yapılacak ihale sosyal bina, yemekhane, bulaşıkhane, servis bölümü ve çatı tadilatı işlerini içeriyor. Tadilat işlerinin yer tesliminden itibaren 50 takvim günü içinde tamamlanması isteniyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR