Her yer Ballı Kayalar, Her yer DİRENİŞ!

MAKALEYİ DİNLE


2005 yılında Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Ballı Kayalar Tabiat Parkı yok olma tehdidi ile karşı karşıya…
Ballı Kayalar SİT alanı, ama bütün araziler satılık…
Otoyol inşaatında daha kuzeye gitmemelerinin nedeni, BOTAŞ boru hattının geçmesi…
Güney’de de otoyol olunca maliyeti düşürmenin en ucuz yolu doğayı katletmek…

Yapımının başlaması ile tartışmaları beraberinde getiren Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir bölümü, doğa sporcularının ve doğa severlerin 40 yıldır uğrak noktası olan, Ballı Kayalar’dan geçecek.

İstanbul’da yapımı başlayan 3. Köprü yolu, İzmit otoyolu ve körfezi karşı kıyıya bağlayacak olan dünyanın 6. Büyük köprüsü olarak da tanıtılan köprünün kavşak noktası Tabiat Parkının içinden geçiyor.

**

Hafta sonu bölgede toplanan sporcular ve doğaseverler bir forum düzenlediler. Aralarında YTÜDAK (Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü), İDOSK (İstanbul Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü), Zirve Dağcılık Kulubü ve ferdi sporcuların da bulunduğu onlarca doğa sever, yaptıkları açıklamada; kanyonun iki yakasında inşaatların tüm hızıyla sürdüğünü, şantiyelerin kimyasal atıklarının Ballı Kayalar’ın içinden geçen dereye aktığını, son zamanlarda toplu balık ölümleri gözlemlediklerini, tepkilerden çekinen yetkililerin haritalama çalışmalarını gece yaptıklarını belirttiler.

#direnballıkayalar ve “Her Yer Ballı Kayalar, Her Yer Direniş” sloganlarıyla yola çıkan grup üyeleri, parkın sıradan bir toprak parçası olmadığını, Türkiye’deki bütün sivil toplum kuruluşları ve doğa sporu kulüpleriyle ile bağlantıya geçtiklerini, sonuna kadar bölgeyi savunacaklarını da sözlerine eklediler.

**

Geçtiğimiz yıllarda, Kocaeli Belediyesi il sınırları içinde kalan Tabiat Parkı’na gezi terasları ve tahta köprüler yapılması planlamış, çalışmalar başlamış ve parkın girişinde bulunan 600 yıllık değirmen yıkılarak üzeri beton ile kaplanmıştı. Sonunda gelen sert tepkiler üzerine proje rafa kaldırılmıştı.


Alemdar ve Bulut’un
bu hareketine DİKKAT!

Derince Karadenizliler Derneği’nin dernek üyelerinin birlik ve beraberliğini pekiştirmek amacıyla düzenlemiş olduğu balık şenliğine ilgi büyüktü. Şenliğe Derince Belediye Başkanı ve AKP’nin belediye başkan adayı Aziz Alemdar ile 2004-2009 döneminde Derince Belediye Başkanlığı yapan AKP’nin belediye başkan aday adayı Ali Haydar Bulut da katıldı. Bulut, fotoğraf çekim sırasında sol elini Alemdar’ın omuza atması dikkat çekti. Hatırlanacağı gibi 2009 seçimlerinde Bulut’un yerine Alemdar aday gösterilmişti… Bu görüntüyü görenler, “demek ki siyaset böyle bir şey imiş” demekten kendilerini alamadı… Bu fotoğraf, Alemdar’ı bir adım öne taşıdı… Bulut’un bu hareketi, Alemdar’a puan kazandırdığını düşünüyorum.


İP: Adaylığınız hayırlı olsun


CHP’nin İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen, siyasi partileri ziyaret diyor. Sirmen, Demokrat Parti’den sonra İşçi Partisi’ni de ziyaret etti. İşçi Partisi İl Başkanı Neval Sağdıç ve yönetim kurulu Sirmen’i bıcak bir ilgiyle karşıladı. Sirmen, vizyon içeren büyük projelerin de müjdesini verdi. Sirmen'i aldığı önemli görevden ötürü tebrik eden Neval Sağdıç; "Sirmen'in kente sunduğu hizmetler yadsınamaz, bu ziyareti bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Yıllardır Türkiye’nin iyiliği ve birlikteliği için mücadele ediyoruz. Biz ilkesel olarak halkçı belediyeciliği savunuyoruz. Adaylığınız kentimize hayırlı olsun” dedi. Siyasi partileri dolaşan Sirmen, bakalım AKP İl Başkanlığı da ziyaret edecek mi?

KSO’da toplantı var!


Kocaeli Sanayi Odası Meclisi bugün saat 10.30’da gündemi görüşmek üzere Oda Meclis Toplantı Salonunda toplanacak. Toplantıya konuk konuşmacı olarak BOSCH SAN.VE TİC.A.Ş. Türkiye Temsilcisi ve Genel Müdürü Steven Young katılacak.Kitap şeklindeki davetiyeyi
Altın Kalem yayınları bastı


Son zamanlarda çılgın evlilik tekliflerine, ilginç nikah, düğün davetiyelerine rastlıyoruz. Önceki gün elime bir kitap geçti… Kitabın ön yüzüne baktım, bir davetiye… Yani kitabın kapağını davetiye yapmışlar. Ne kadar enteresan bir fikir değil mi?
Kitabın birinci sayfasında şu yazıyordu;
**


Bir yastıkta bir ömür!


Kınamıza Hoşgeldiniz


Zeynep Betül ve Kadir

“Fedekarlık; gülü dikeniyle avuçlayıp akan kanın hesabını kimseden sormamaktır.”^
Sevgiyle şekillenip fedekarlık duygusuyla muhabbetin destanını yazmaları dileğiyle evliliklerinde Yüce Allah’tan mutluluk dileriz.

Aktaş ve Bekar aileleri-Kütahya

**
Kitap şeklindeki davetiye Demiryolu Caddesi Kobak İşhanı No: 60’da faaliyet gösteren Altın Kalem Yayınları’nda basılmış. Yayınevi’nin sahibi Bahattin Yazıcı.
Kitap 120 sayfa… Kitapta evlilikle ilgili bilgiler verilmiş.


“Zübük” davasında
nasıl bir karar çıkacak!

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, CHP’li meclis üyesi Bülent Sarı’ya meclis toplantısında “Zübüklük yapma” dedi… Sarı, Karabalık’ı mahkemeye verdi. Duruşma görüldü, mahkeme kararını 30 Aralık’ta verecek… Mahkemenin vereceği karar çök önemli…
Eğer mahkeme “Zübüklük yapma” için Karabalık’a beraat verirse, vallahi Bülent Sarı için hiç iyi olmaz, zira bu lakap üstüne kalır. Karabalık ceza alırsa, “zübük” kelimesinin hakaret sayıldığını tescilleyecek. Bülent Sarı, dua etsin mahkemeyi kazansın… Yoksa, yeni yıla yeni bir sıfatla girmiş olacak…

Aman! Serhat Duyar gibi
ayağımızı yakmayalım!

MHP seçim startını verdi. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Saffet Sancaklı’ya yakın ilgi gösteriyor, her yere birlikte gidiyorlar. MHP’liler önceki gün kahvaltıda buluştu. Ünlü, Sancaklı’nın çay bardağını kendi elleriyle doldurdu. Geçtiğimiz günlerde bir kazaya uğrayarak ayağına çay dökülen ve ayağını yakan BBP İl Başkanı Serhat Duyar’ı da anan Saffet Sancaklı, “Aman Serhat Duyar gibi ayağımızı yakmayalım!” şeklinde espri yaptı.


MHP’de Derince, Gölcük,
Çayırova’da işlem tamam

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, şu sıralar Büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını açıklıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ilçe belediye başkan adaylarını açıklıyor. Bahçeli önceki gün de belediye başkan adaylarını tanıttı. İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen törende Bahçeli, “Derince Belediye Başkan adayı Halit Altuntaş, Gölcük Belediye Başkan adayı Resul Patan ve Çayırova Belediye Başkan adayı İskender Turan” dedi… Yani anlayacağınız Başbakan il’lerden, Bahçeli ilçelerden başladı…

Kandemir’e hac ziyareti

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Hac vazifesini yerine getirip kutsal topraklardan dönen İzmit’in tanınmış simalarından Avukat Raif Kandemir’i işyerinde ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Doğan'a ziyaretten dolayı teşekkür edip zemzem suyu ve hurma ikram eden Avukat Raif Kandemir de herkesin hacca gitmesi için dua ettiğini söyledi. Doğan ziyaretin sonunda Kandemir’e minyatür saat kulesi hediye etti.


TEMA Karamürsel’e
yeni gönüllüler aklendi

TEMA Vakfı Karamürsel Temsilciliği, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde yeni gönüllüler kazandı. Karamürsel Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı Kırkyama kursu sınıfı öğretmenleri Sema Fedai öncülüğünde TEMA Karamürsel gönüllüsü oldu. TEMA Vakfı Karamürsel Temsilciliği Başkanı Nilgün Önal böyle anlamlı bir günde aralarına yeni katılan gönüllülere teşekkür etti. TEMA Vakfı Karamürsel gönüllülerinden Dilek Çeliköz, TEMA Vakfı Karamürsel Başkanı Nilgün Önal’a çiçek takdim ederek gönüllüler gününü kutladı.


Can ailesine hac ziyareti

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, hac vazifesini yerine getirip kutsal topraklardan dönen Bekirdere Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde ikamet eden Necmettin Can ve eşi Halide Can’ı bulunan evlerinde ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Doğan'a ziyaretten dolayı teşekkür edip zemzem suyu ve hurma ikram eden Necmettin Can ve eşi Halide Can herkesin hacca gitmesi için dua ettiklerini söylediler.


Gümüş’e geçmiş olsun

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde görevli avukat Salim Gümüş’ü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Doğan’a ziyaretinde İzmit Belediyesi Kadın Meclisi Başkanı Asuman Sert eşlik etti.. Doğan ziyareti sırasında Gümüş’ün kızlarıyla da yakından ilgilendi.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR